Prosta przetwornica/driver do 1W - szukam

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Prosta przetwornica/driver do 1W - szukam

Post autor: krzycho_ »

Witam Was ,
już dosyć długo obserwuję wasz serwis ze względu na moje spore zainteresowanie techniką LED ale dotychczas nic nie modowałem a nie "robiłem" latarek .
Jednak "w miarę jedzenia apetyt rośnie" ;) , przejrzałem większość prostów na temat zasilania LED i nie znalazłem nic takiego co bym potrzebował .
Mianowicie szukam prostej przetwornicy lub sterownika z regulacją prądu na łatwo dostępnych elementach , wszystko co opisujecie jest oparte na wyspecjalizowanych trudno dostępnych układach scalonych (poza samplami) .

Pozatym do driverów opartych na mikrokontrolerach , nikt nie udostępnia kodów źródłowych i to też jest spory problem

Będę bardzo wdzięczny za każdy link , pomysł itd . może być sam schemat (+ wsad) PCB sobie opracuje bo na codzień zajmuję się elektroniką ;)

Dziękuje Wam z góry za każdą pomoc i pozdrawiam.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Witaj.
Podaj jakie napiecie wejsciowe, bo wyjsciowe to rozumiem w zakresie ok 3.2-3.6V?
Moze prosta aplikacja na LM317?
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Jeśli chodzi o pozyskanie elementów do pojedynczej sztuki, to bardzo dobrym źródłem jest "recycling" zwany z polska odzyskiem.

np: telefony komórkowe, w jakimś starym chyba Sagem'ie znalazłem max779. Aplikacja prosta do bólu, dwa kondensatroki, scalaczek (SO8) i ceweczka. Z trzech akumulatorków R3 daje to to w diodę 270mA, ale zastosowałem mniejszą cewkę 4,7uH (bo taka była) przy 10uH powinno sie uzyskać 350mA w diodę.
Obrazek


W modemach neostrady można znaleźć przetwornicę LT1613 w obudowie SOT23-5, jak i resztę komponentów do budowy fajnej przetwornicy o podobnych parametrach. Płytka wielkości 11x19mm

Jak widzisz, można skonstruować fajne rzeczy bez wielkich nakładów, no chyba, że chcesz "super, hiper, wypas" :wink:

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Dzięki chłopaki za odzew , jutro poszukam w zapasach jakie mam scalaczki ale chyba przetwornic nie mam :(
Jest może jakaś przetwornica łatwo dostępna w sklepach z LMów czy MAXów ??

DNF napięcie wejściowe zakładam 3,6 - 4,5v czyli 3xAAA bat lub aku , wyjściowe jak napisałeś.
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Witaj ;-)
Co masz na myśli pisząc regulacja prądu?jego stabilizację, zmianę wartości czy też tryby świecenia? Jaki chcesz uzyskać prąd(y) w leda? Jakie napięcie zasilające?
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Calineczka , ja napisałem wyżej V-in 3,6-4,5v V-out czyli 3,3 - 3,6v .
Prąd max 350mA , pisząc wątek miałem na myśli oczywiście regulację (kilka poziomów) prądu .
Nie są mi potrzebne żadne migające programy tylko oszczędność źródła energii.

Pozdrawiam
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

przepraszam, za szybko czytałem i nie zauważyłem .
Pierwsze co mi przychodzi do głowy to prosty i skuteczny AMC7135 sterowany PWM-em albo z jakiegoś procka (gotowe sterowniki na DX czy KAI) lub nawet z jakiegoś generatorka typu NE555-mógł bys sobie regulowac wsp.wypełnienia, nawet potencjometrem.A stabilizacje pradu maksymalnego zapewnil by AMC7135. Polaczysz je dwa-i masz 700mA.
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

jeśli prąd max 350mA i napięcie wejściowe 3,6-4,5V to aż prosi się o AMC7135, tylko gorzej z regulacją, tu już mikrokontroler by się przydał. Np. zmiana trybów przyciskiem w stylu że klikając przechodzimy kolejno w pętli po różnych mocach, to nawet w C można napisać dość łatwo, tylko nie wiem jak u Ciebie z programowaniem?

EDIT: ehh cali był szybszy... też na początku pomyślałem o ne555 tylko wtedy trochę większe to będzie, ale na pewno odpada problem z programowaniem. chociaż w sumie w smd to nawet można zrobić dosyć małe
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Widzę coraz więcej ciekawych pomysłów , AMC odpada bo cięzko go kupić a gotowych driverów nie chcę :mrgreen:

Z programowaniem C dam radę , ale zaciekawiliście mnie tematem Ne555 . Możecie coś więcej na temat tego słynnego archaicznego scalaka w zastosowaniu LED ?

Pozdrawiam
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

krzycho123 pisze: AMC odpada bo cięzko go kupić a gotowych driverów nie chcę :mrgreen:



Pozdrawiam
no bez przesady ;-)

http://www.allegro.pl/search.php?sg=0&string=amc7135
a co do NE555 i led-a-to chyba wujek google znajdzie mnóstwo tematów...
p.s. znalazł, sprawdziłem :razz:
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

No skoro już zacząłem o odzysku.... Fajny układ to TEA1210T (jak by co mam taki jeden) też do pozyskania z telefonów.
Ma dwie ciekawe właściwości.
1. dwa przełączane poziomy wydajności prądowej.
2. możliwość regulacji PWM

Tu masz notę katalogową: http://www.elenota.pl/search.php?szuk=1 ... 50&start=0

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Pyra , może TEA1210 jest fajny ale praktycznie niedostępny bo to egzotyka podobna do popularnych AMC .

Z tego co wyczytałem te TEA siedzą np. w Nokii 3210 ale trzeba takową mieć ;)

Na NE555 nic ciekawego nie znalazłem , teraz kombinuje że może by wykorzystać często używany (także przezemnie) mc34063 ??
Na elektrodzie trochę o tym pisali ,ale czy dałoby się zrobić sterowanie przez PWM ??

Ma ktoś doświadczenie z tym tematem ?
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

krzycho123 pisze:Pyra , może TEA1210 jest fajny ale praktycznie niedostępny bo to egzotyka podobna do popularnych AMC .
Krzycho, czy Ty nie czytasz tego, co się do Ciebie pisze?Może sam nie wiesz czego chcesz? Najpierw piszesz, że AMC nie można zdobyć czy że ciężko kupić a my akurat mamy BARDZO odmienne zdanie.Allegro, DX, a pewnie i w naszym sklepiku bys dostał.Jak nie-wystarczy zapytać.
krzycho123 pisze:Na NE555 nic ciekawego nie znalazłem
to może sprecyzuj co znaczy ciekawe?Bo jak od razu skreslasz ten generatorek to napisz że nie chcesz na 555, może DOKŁADNIEJ sprecyzuj na czym ew. możesz chcieć?
Bo z pierwszej strony googli:
http://www.reuk.co.uk/LED-Dimmer-Circuit.htm
http://www.instructables.com/id/Electro ... medium=rss
http://www.scribd.com/doc/17043027/ne555

itd etc...
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Calineczka , ja nic nie skreślam tylko wiem że realnie ten scalak jest słabo dostępny a jeśli już jest to kosztuje nie mało w porównaniu do jego parametrów.

Na allegro są kompletne drivery , z DX nie kupię bo przesyłka wyjdzie drugie tyle za takie drobiazgi a w sklepiku są same ogłoszenie [Kupię] na te AMC.

Ne555 , odpadł ze względu że potrzeba zbyt dużo peryferiów do niego a nawet w SMD wyjdzie spory kloc ze sterownika - przeliczyłem się.

Na placu boju został całkiem fajny driver , mianowicie http://www.dg7xo.de/selbstbau/luxeon-logik.html . Dziś go odpaliłem i działa wprost znakomicie .
Spróbuje jeszcze przy czasie rozszerzyć jego funckjonalność poprzez dodanie programów .

Polecam ten projekt
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

krzycho123 pisze:z DX nie kupię bo przesyłka wyjdzie drugie tyle
oj ile razy trzeba to ludziom powtarzać... przesyłka zarówno z DX jak i KAI jest darmowa... (to tak na przyszłość :mrgreen: )

no ale skoro już znalazłeś satysfakcjonujące cię rozwiązanie, to się nie wtrącam :P
ODPOWIEDZ