Mała instalacja fotowoltaiczna Bociana

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
MCSubi
Posty: 538
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2009, 20:34
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Post autor: MCSubi »

Dzięki. Czyli z 2 paneli po 245W wychodzi 1 kWh/dobę? Jeśli tak, to i tak nieźle, w razie W podstawowe funkcje życiowe da się podtrzymać.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

MCSubi, to nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Zachmurzenie różne ma oblicza ;) Mam teraz podgląd promieniowania słonecznego W/m2 ze stacji Conrad HP1001 i pochmurną, jesienną pogodę, również w zależności od pory dnia, waha się ono między ~30-200W/m2 (oczywiście gdy pokazuje się słońce potrafi wystrzelić do 600 i więcej). Ciekawą rzeczą jest, że spięte równolegle cztery panele o sumarycznej mocy 980Wp dają poprzez Tracer MPPT bardzo zbliżoną moc do aktualnego, odczytywanego natężenia mocy promieniowania na metr kwadratowy. Np. na ten moment na pogodynce mam 90,63W/m2 a regulator odbiera z paneli 88,5W.
Sometimes darkness can show you the light
MCSubi
Posty: 538
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2009, 20:34
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Post autor: MCSubi »

Ciekaw jestem grudnia. Jeśli już teraz odbierasz 30W, to trochę :mrgreen: różni się to od wykresów z materiałów producentów i instalatorów.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

MCSubi, ale ja tu do nikogo pretensji nie mam :) Zwłaszcza do producentów paneli czy gadek instalatorów, bo z nimi zwyczajnie nie mam do czynienia. Skąd ma się wziąć ta moc, skoro tak mało promieniowania dociera do paneli, to chyba normalne, że fizyki nie oszukamy. W takie paskudne dni, na zasilanie z systemu przepinam tylko sprzęt biurowy, komunikacyjny z drukarką a rzeczy warsztatowe na ZE, bo be sensu drenować akumulatory skoro i tak finalnie, przy długo utrzymującej się złej pogodzie, musiałbym je naładować z ZE.

PS. No ale pretensję jednak mam, odkąd mam zamontowaną turbinę, brak jakiegokolwiek, stałego, użytecznego wiatru aby potestować nowe źródło elektronów do instalacji :[
Sometimes darkness can show you the light
ermi1
Posty: 183
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 12:14
Lokalizacja: Toruń

Post autor: ermi1 »

Bocianie a te mocowanie do komina da radę? To dość duży rotor jednak a przypięty jest na takiej małej blaszce?

A co wiatru - to zawsze tak jest ot takie tam prawo Murphiego ;-)
Najpierw długo radzą mędrce - potem kleci się naprędce.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

ermi1 pisze:Bocianie a te mocowanie do komina da radę? To dość duży rotor jednak a przypięty jest na takiej małej blaszce?
Ja wiem czy taka blaszka :mrgreen: Ogólnie cały montaż/maszt jest pospawany z kwasówki. Blacha przylegająca do komina ma wymiar 20x30cm i grubość 3mm (przykręcona w 4 rogach na wkręty 12-stki z kołkiem rozporowym szerokości cegły). Maszt to rura 63,5mm do blachy przyspawany czterema płaskownikami grubości 5mm, mocowanie do generatora to kołnierz fi 101 4mm grubości precyzyjnie przyspawany do rury na wlot 60mm, przykręcony do prądnicy na 3 śruby KO ósemki ze sprężynującymi podkładkami (między kołnierzem a mocowaniem prądnicy dodatkowo wycięta na wymiar uszczelka gumowa). Między blachą a kominem dodatkowo wycięta na wymiar guma, mająca tłumić przenoszenie drgań. Zaprojektowałem/zaplanowałem to najlepiej jak się dało, w rozsądnych pieniądzach... Może daleko nie odleci :mrgreen:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
zgf1
Posty: 185
Rejestracja: poniedziałek 19 kwie 2010, 18:39
Lokalizacja: Zywiec

Post autor: zgf1 »

Nie myslales aby do monitorowania pracy ukladu uzyc RPI + Nettemp + SDM120?

http://nettemp.pl/forum/viewtopic.php?t=643


Majac panel 250W, w lecie podczas dosc mocnego zachmurzenia jest szansa uzyskac np 25-50W?
Ostatnio zmieniony wtorek 18 paź 2016, 18:50 przez zgf1, łącznie zmieniany 1 raz.
Maruda
Posty: 141
Rejestracja: środa 02 lis 2011, 12:32
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Bocianie, mocowanie jest w porządku, da radę, ale obawiam się że komin nie wytrzyma. Miałem przymocowany w podobny sposób talerz anteny sat i komin do naprawy. :cry:
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Maruda, komin jest solidny (dookoła pełna cegła na całej wysokości). Dodatkowo, w środku są dwa kanały wentylacyjne a odstęp między nimi przemurowany cegłówką na całej wysokości. To solidna robota z końca lat 70-tych ;) , a nie tak jak teraz widuję ceramiczne skorupki-gotowce, do których aby coś przymocować, trzeba łapać obejmami z taśmy metalowej bo strach to wiercić :roll:

Poniżej w małym zbliżeniu jak to wygląda:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze krótki filmik jak obraca się turbina, nieobciążona, przy słabym wietrze:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=TY_NTKC ... e=youtu.be[/youtube]
Sometimes darkness can show you the light
tnt_gt
Posty: 576
Rejestracja: sobota 06 mar 2010, 13:50
Lokalizacja: Piła

Post autor: tnt_gt »

Jaką prądnicę zastosowałeś w wiatraku?
GT Rulez ale teraz czas na CUBE
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

tnt_gt, prądnica z wyjściem DC na przekładni planetarnej. Moc maksymalna niby 500W (chyba przy huraganie i zaraz przed odlotem :twisted:). Napięcie max. wyjścia niby 36V, przy wietrzykach wiejących od czasu założenia, nie odnotowałem na jałowej pracy więcej niż 12V :|
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Bocian, Ile faktycznie Ci generuje ta turbinka ?
Zastanawiałem się nad podobnym masztem, ale nie na dachu, tylko na ziemi do 4m - jest sens ?
Droga ta zabawka ?
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

jaki jest koszt takiego wiatraka?
No i jak wygląda uzysk przy takiej pogodzie jak ostatnio z paneli?
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Issac pisze:Bocian, Ile faktycznie Ci generuje ta turbinka ?
Zastanawiałem się nad podobnym masztem, ale nie na dachu, tylko na ziemi do 4m - jest sens ?
Droga ta zabawka ?
Przyłączam się do pytania, u rodziców za miastem wygwizdów taki, że nie licząc upałów wakacyjnych niemal cały czas wieje, dodatkowo i tak tam stoi przy domu mój maszt krótkofalarski ok 12m wysoki , to można by go wykorzystać.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

No więc Panowie drodzy :) . Temat pozyskiwania energii z wiatru jest dużo bardziej zagmatwany i wymagający niż z PV. Chociażby generowane napięcia, a pamiętajcie, że mam instalację 24V. Ze standardowego panelu 60-cio komórkowego, 1,6m2 240-260W, nawet przy słabym nasłonecznieniu mamy napięcie 27-28V wzwyż i intensywność ładowania zależy praktycznie tylko i wyłącznie od prądu jaki przy danej, aktualnej koncentracji mocy W/m2 panel dostarczy. Z turbiną wiatrową jest zupełnie inaczej. Nawet coś jak moja, niby na przekładni planetarnej (zwiększająca obroty ponad 100 razy) to i tak przekłada się na zbyt niskie dla mnie napięcia, np. dzisiaj trochę wieje momentami i przy 5-7 m/s prędkości wiatru napięcie na biegu jałowym dochodzi do 12-14V. Jako obciążenie testowe mam niestety na szybko pod ręką tylko rezystor 4Ω 100W i po podpięciu takiego odbiornika napięcie (również prąd po momencie) spadają do bardzo niskich wartości i turbina, jak domniemam, zatrzymuje się, lub obroty są bardzo małe :| Za chwilę mam zamiar robić pomiary z obciążeniem 20Ω + na próbę dokładane kolejne 10Ω w szereg aby znaleźć optymalny punkt obciążenia. Na ten moment bardzo słabo widzę posiadaną turbinę w temacie ładowania systemu 24V. Początkowo myślałem, że wykorzystam posiadany już kontroler PWM Steca, ale aby to działało napięcie podawane z turbiny musiałoby mieć wartość min 27-28V
Turbinę kupiłem na poniższej stronie:
http://www.lmagency.biz/en-uk/index.html Opcja Domus 500, z 6 łopatami, z wysyłką TNT z Włoch do Polski wyszło równe 371,56$.
Ostatnio zmieniony czwartek 01 sty 1970, 01:00 przez Bocian, łącznie zmieniany 3 razy.
Sometimes darkness can show you the light
ODPOWIEDZ