Oświetlenie video

Strefa mokra... ;)
maquinista
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 25 maja 2014, 15:46
Lokalizacja: szczecin

Oświetlenie video

Post autor: maquinista »

Witam ponownie po dłuższej nieobecności.
Dzięki waszej pomocy (lekturze tegoż forum) zbudowałem oświetlenie video:

Obrazek

Elektronika kupiona w mrelktronik 7x XM-L + kolimatory video + driver boost, zasilanie aku żelowe z ups 12V 7Ah
sterowanie włącznik magnetyczny, obrotowy z tyłu każdej głowicy, 2 tryby świecenia 50% i 100%

Świeci cudownie na 50% i to mi wystarcza w zupełności do każdych warunków jakie miałem pod wodą, 100% używałem tylko kilka razy jak chciałem poszpanować ;) Tak to nie było mi to potrzebne.

I teraz tak... Jest to prototyp zbudowany żeby zobaczyć jak filmuje się pod wodą, jakie są problemy z oświetleniem i na co zwrócić uwagę budując nową latarkę.
Problem pojawił się (pożyczyłem koledze) gdyż jedna z głowic została zalana wodą słoną, kolega nie wiedząc że może być coś nie tak zostawił głowicę podłączoną pod akumulator i elektronikę wraz z ledami trafiło...

Po zbudowaniu tego zestawu wiem że jest to za duże i za ciężkie, choć już nauczyłem się z tym nurkować i czuję się całkiem swobodnie pod wodą, jednak chciałbym zbudować drugi zestaw który będzie lżejszy i mniejszy a dzięki czemu lepszy :)
Zależy mi na tym aby odchudzić głowicę maksymalnie ile się da mając do dyspozycji dość sporo światła ( tyle co 50% z tych 7x XM-L, choć może być i więcej do dyspozycji)
I tu jest moje pytanie, co zastosować? czytałem wątek: "oświetlenie video COB vx XM-L"
Jednak jest on z tamtego roku i wiele się zapewne zmieniło w ledach. Zastanawiałem się także nad XP-G2 kilka sztuk umieścić blisko siebie powiedzmy tak jak na zdjęciu niżej.
Pytanie tylko czy ktoś mi zrobi takie MCPCB.

Obrazek
Drugie pytanie brzmi, czy bawić się (z chęcią to zrobię) w budowę nowych głowic czy naprawić istniejącą głowię na tych 7xXM-L i dać sobie spokój z szukaniem innych rozwiązań?
Z góry dzięki za pomoc :)
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

Polecam jednak COB'y
W ubiegłym roku popełniłem latarkę video na diodzie citizena, moc 56W
http://www.youtube.com/watch?v=rvZlDHYcy54

Szczegóły budowy masz tutaj:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=16570
Ostatnio zmieniony środa 26 paź 2016, 23:10 przez Mieciu, łącznie zmieniany 1 raz.
maquinista
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 25 maja 2014, 15:46
Lokalizacja: szczecin

Post autor: maquinista »

Widziałem też tą latarkę i zastanawiam się nad tym rozwiązaniem.
A tak swoją drogą czym nagrywałeś te filmiki spod wody? Gopro?
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

maquinista pisze: A tak swoją drogą czym nagrywałeś te filmiki spod wody? Gopro?
sony hdr-as15
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Najlżejsza będzie, gdy sterownik pozostanie w kanistrze. Sam COB (np. citizena) to pojedyncze gramy. Ewentualnie np. light engine z MR Elektronika (np. na XHP50, nie ma na stronie, ale można zapytać).
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Nie wiedziałem że pod wodą ciężar ma jakieś większe znaczenie. A może po prostu więcej powietrza w środku, to będzie ją wypierać? Chyba ze chodzi o samą masę aby łatwiej było manewrować.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

endrju1 pisze:Nie wiedziałem że pod wodą ciężar ma jakieś większe znaczenie.
Ma. Pamiętaj też, że w wodzie nie stoimy, a wisimy, więc rozłożenie ciężaru ma wpływ także na łatwość robienia zdjęć czy filmów (w nurkowaniu zwiemy to "trymem").
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
maquinista
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 25 maja 2014, 15:46
Lokalizacja: szczecin

Post autor: maquinista »

Ja już nie mówię o takim odchudzeniu głowicy, żeby wywalić z niej elektronikę ;) Teraz jedna głowica waży około 350g ( wymiary fi80mm x 60mm) obudowa od aparatu ma dodatnią pływalność więc jakoś się to kompensuje. Na tej cob średnica będzie miała około 45mm i długość nie więcej niż 40mm co da mi znaczną redukcję wagi.
maquinista
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 25 maja 2014, 15:46
Lokalizacja: szczecin

Post autor: maquinista »

podpowiecie mi może jeszcze z czego wykonać przednią szybkę? obecnie mam jakieś pleksi 10mm grubości, sądzę że jest to ostro przewymiarowane. Sądzicie że taka pleksi 5mm da radę? głęboko nie nurkuję, max 40m.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Ja używam szkła "optic white" 6mm (użyłbym 5mm, ale szklarz nie miał) dociętego w kółko fi 60mm.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
ODPOWIEDZ