Jakie "żarówki" LED do mieszkania?

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
tnt_gt
Posty: 576
Rejestracja: sobota 06 mar 2010, 13:50
Lokalizacja: Piła

Post autor: tnt_gt »

Mantom pisze:
skaktus pisze:A co ma bańka do oddawania ciepła ? :wink:
Nie wiem, takie rozważania.. :razz:
W niektórych bańkach jest hel do odprowadzania ciepła z diod, ale tylko tych co ewidentnie wyglądają jak żarówki. :)
GT Rulez ale teraz czas na CUBE
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

tnt_gt pisze:
Mantom pisze:
skaktus pisze:A co ma bańka do oddawania ciepła ? :wink:
Nie wiem, takie rozważania.. :razz:
W niektórych bańkach jest hel do odprowadzania ciepła z diod, ale tylko tych co ewidentnie wyglądają jak żarówki. :)
Jakieś potwierdzone informacje masz o tym "systemie" ? Pytam z czystej ciekawości... Rozbijałem takie cudo od Philipsa i faktycznie "pykło" kiedy bańka się rozpadła. Nawet jeśli tam był jakiś super gaz to na niewiele się zdawał...Bańka w trakcie pracy ciepła, nic ponadto. Wewnątrz na PCB 28 ledów i mały piekarnik. Nawet bez bańki i przy obiegu powietrza grzeją się tak, że nie można położyć na PCB palca na dłużej niż sekunda. W sumie ta bańka bardziej chyba była tylko po to, żeby nie było czuć smrodu palonych ledów :mrgreen: Producent na opakowaniu określi czas życia na max 6000 godzin. Wszystko co miało radiator miało czas średnio 20 000 godzin. Boję się pomyśleć, co by było, gdyby radiatory były takich rozmiarów, że zapewniały by temperaturę ma MCPCB na poziomie 40 st...
ILPT
Mantom
Posty: 200
Rejestracja: piątek 14 cze 2013, 08:37
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Mantom »

skaktus pisze:Przez pewien czas było tego pełno w sprzedaży, teraz coraz mniej.
Weżmy np. tę http://www.auchandirect.pl/auchan-warsz ... egory=true
Jak spojrzymy w katalog producenta to już jej nie ma http://eko-light.com/154/produkty#lightbox[group]/85/
Za dobra była? Konkurencja się skarzyła, że firma oferuje dobry produkt, zamiast wciskać plastikowe badziewie które szybko się przegrzeje?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Produkty Eko-light to taka cuda w najniższej cenie i dość dyskusyjnej jakości. W rodzinie pojawiły się jej produkty w wersji 7W. Bańka z podstawą wielkości pudełka zapałek. Świeci się mniej więcej jak żarówka 50 W. Radiator to metalowy krążek w plastiku. Klosz przyklejona na sylikon więc rozebranie to chwila. Wewnątrz ledy 2835 na okrągłym MCPCB przykręconym do krążka. Niestety kontakt krążka z MCPCB minimalny. Śrubki które trzymają ledy, wkręcane w plastik, ale "gwint" zerwany i całość krzywo siedzi. W sumie w promocyjnej cenie - 6,99 z da się przeżyć, ale jak ktoś trafi na wersję bardzo krzywo złożoną, to poświeci mu dosłownie chwilę.
ILPT
tnt_gt
Posty: 576
Rejestracja: sobota 06 mar 2010, 13:50
Lokalizacja: Piła

Post autor: tnt_gt »

skaktus pisze:
tnt_gt pisze:
Mantom pisze: Nie wiem, takie rozważania.. :razz:
W niektórych bańkach jest hel do odprowadzania ciepła z diod, ale tylko tych co ewidentnie wyglądają jak żarówki. :)
Jakieś potwierdzone informacje masz o tym "systemie" ? Pytam z czystej ciekawości... Rozbijałem takie cudo od Philipsa i faktycznie "pykło" kiedy bańka się rozpadła.
Jeżeli przyjrzysz się uważnie lampie po zdjęciu trzonka E27, zauważysz że LEDy są szczelnie zamknięte w szklanej bańce.
Wewnątrz tego typu lamp znajduje się mieszanka helu z innymi gazami...
Stosują to różni producenci źródeł światła, zwłaszcza Ci duzi. Chińczyki raczej nie bawią się w takie skomplikowane systemy.

Trochę to enigmatyczne, ale prawda. :)
GT Rulez ale teraz czas na CUBE
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Widzę, że w szklanej bańce, ale bardziej chodzi mi o faktyczne pomiary czy źródła informacji. Ja testowałem to w przypadku Philipsa, bańka też całkowicie wykonana ze szkła. Wydała z siebie charakterystyczny "huk" w momencie rozbijania bańki, więc coś tam było. A to co było to nijak miało się do oddawania ciepła. Bańka było tylko ciepła, gdzie w ledy szło 8W.
ILPT
tnt_gt
Posty: 576
Rejestracja: sobota 06 mar 2010, 13:50
Lokalizacja: Piła

Post autor: tnt_gt »

Badania spektrometryczne wykażą hel...
GT Rulez ale teraz czas na CUBE
Awatar użytkownika
komor
Posty: 172
Rejestracja: czwartek 05 lis 2015, 14:57
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: komor »

Hel chyba służy zapobieganiu utleniania się połączeń w wyniku nadmiernej temperatury, natomiast jego przewodność cieplna chyba nie ma znaczenia w tym przypadku?
Olight R50, S30R II, S15R, Skillhunt H03, Led Lenser P2 BM, D.Q.G Spy
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Samo użycie gazu, jakiegokolwiek ma raczej nijakie znaczenie przy odprowadzaniu ciepła z leda. Przewodność cieplna powietrza nieruchomego to 0,025W, gips 0,51, aluminium 200. W moim rozumowaniu, co by nie użyli, gaz tutaj nic nie pomoże. Jeśli ledy "na powietrzu" poza bańką osiągają grubo ponad 100 st na złączu to jest już temperatura powyżej ich granicy maksimum. Skoro MCPCB żarówek z radiatorami ograniczonymi do minimum - czyli tym co mamy teraz w sklepach - sięga nieraz 100 st, to wszystkie filamenty czy cuda bez radiatorów mają bardzo ograniczone życie. Studiowałem też dziś opisy "ledówek" w markecie. Wszystko z szklaną bańką znanych marek ma żywotność na poziomie 5 - 6000 godzin. Cuda z radiatorami minimalnej wielkości - 15 000 godzin. Natomiast produkty marek typu - zamów dużo sztuk, my nadrukujemy nazwę - jak leci. 50 - 100 000 godzin.

PS-Na necie są testy filamentów, na środku każdego z nich temperatury dochodzą do 140 st.
ILPT
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Dostałem właśnie używane żarówki firmy eko-light. Przeżyły około 2 lat używania. Dodam na dniach fotki i krótki opis. Nadmienię tylko że MCPCB prawie że brązowe :roll:
ILPT
Mantom
Posty: 200
Rejestracja: piątek 14 cze 2013, 08:37
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Mantom »

skaktus pisze:Dostałem właśnie używane żarówki firmy eko-light. Przeżyły około 2 lat używania. Dodam na dniach fotki i krótki opis. Nadmienię tylko że MCPCB prawie że brązowe :roll:
No i co słychac w temacie?
Mantom
Posty: 200
Rejestracja: piątek 14 cze 2013, 08:37
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Mantom »

I jeszcze takie pytanie. Znalazlem tekie produkty http://allegro.pl/zarowka-e27-najnowszy ... 82277.html
Jak widać trzonek jest użebrowany, więc powinien lepiej oddawać ciepło. Cena dobra, opis bardzo dobry, więc może spróbować? :)
kalafon
Posty: 105
Rejestracja: wtorek 23 gru 2014, 02:45
Lokalizacja: Polska

Post autor: kalafon »

No tak. To pokazuje tylko jak taki chwyt marketingowy chińczyków jest postrzegany przez typowego nieznającego się kowalskiego. Zmienić lekko kształt plastikowego odlewu, a ludzie zaczną myśleć, że to użebrowane aluminium które nagle zacznie odprowadzać ciepło. Pogratulować takiego myślenia. Wybierz co chcesz. Teoretycznie żaden wybór nie jest dobry ale coś kupić trzeba.
Mantom
Posty: 200
Rejestracja: piątek 14 cze 2013, 08:37
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Mantom »

kalafon pisze:No tak. To pokazuje tylko jak taki chwyt marketingowy chińczyków jest postrzegany przez typowego nieznającego się kowalskiego. Zmienić lekko kształt plastikowego odlewu, a ludzie zaczną myśleć, że to użebrowane aluminium które nagle zacznie odprowadzać ciepło. Pogratulować takiego myślenia. Wybierz co chcesz. Teoretycznie żaden wybór nie jest dobry ale coś kupić trzeba.
Oglądałem w sklepie taka użebrowaną żarówkę. Trzonek był ceramiczny, nie plastykowy :mrgreen:
Poza tym w niektórych opisach stoi, że trzonek jest wykonany z tworzywa przewodzącego ciepło.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 28 lis 2016, 16:54 przez Mantom, łącznie zmieniany 1 raz.
Vigo
Posty: 908
Rejestracja: niedziela 14 sie 2011, 20:38
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Vigo »

U mnie w całym mieszkaniu już prawie drugi rok świecą sobie jakieś zwykłe, tanie "żarówki" LED (bodajże z Biedronki) i działają (w oprawach zamkniętych i otwartych) wszystkie do dziś bezawaryjnie (niektóre w pracy ciągłej 5-8h) grzeją się dosyć umiarkowanie (obudowy bez radiatorów, raczej w całości z plastiku), ale działają dzielnie bez zająknięcia.
ODPOWIEDZ