Skalpowana XM-L2 i ref op

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
munenori
Posty: 165
Rejestracja: piątek 14 gru 2012, 20:21
Lokalizacja: podlaskie

Skalpowana XM-L2 i ref op

Post autor: munenori »

Witam wszystkich.
Wpadło mi ostatnio w ręce ciekawe body z refem op,dorobiłem już pigułę i tailcap,ogólna koncepcja jest.
Pytanie moje brzmi:czy do refa op można dać oskalpowaną diodę XM-L2?Mam akurat taką wolną,musiałem ją oskalpować,ponieważ miała soczewkę zapaskudzoną klejem.Skalp chyba raczej do zasięgu,ref op już raczej nie.
Próbował już ktoś takiej kombinacji?
Pozdrawiam
marcin637
Posty: 159
Rejestracja: czwartek 01 paź 2015, 22:31
Lokalizacja: Kielce

Post autor: marcin637 »

Ja mam Convoya C8. Skalpowana XM-L2 i ref OP. Nie ma wyraźnego odcięcia tak jak w SMO. Jest łagodniejsze przejście spota w spill. Jak chcesz mogę podrzucić Ci jakąś fotkę porównania OP i SMO. W obu mam skalpowaną diodę.
munenori
Posty: 165
Rejestracja: piątek 14 gru 2012, 20:21
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: munenori »

marcin637 pisze:Ja mam Convoya C8. Skalpowana XM-L2 i ref OP. Nie ma wyraźnego odcięcia tak jak w SMO. Jest łagodniejsze przejście spota w spill. Jak chcesz mogę podrzucić Ci jakąś fotkę porównania OP i SMO. W obu mam skalpowaną diodę.
A jak z zasięgiem w porównaniu do smo?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Zasięg mniejszy.
ILPT
marcin637
Posty: 159
Rejestracja: czwartek 01 paź 2015, 22:31
Lokalizacja: Kielce

Post autor: marcin637 »

Trochę ciężko mi porównywać bo w SMO mam diode XP-L a w OP XM-L2. Ale skalpowana dioda w OP bardzo ładnie skupia. W BLF D80 ref SMO mam XM-L2 bez skalpu i Convoy C8 OP XM-L2 ze skalpem daje lepsze skupienie.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Zasięg mniejszy w porównaniu do skalpowanej diody i refa smo, ale większy w porównaniu do refa SMO i oryginalnej diody.
Także nie jest najgorzej.
Refy OP bardzo dobrze sprawdzają się przy skalpowanych diodach wielochipowych, nie widać wtedy tak dziury w spoocie.
munenori
Posty: 165
Rejestracja: piątek 14 gru 2012, 20:21
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: munenori »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Postaram się ją złożyć w niedzielę,jak wygospodaruję trochę czasu.
W kolejce leży również c8,czeka na skalpowanie,na razie ma jedynie ściętą soczewkę,ale rewelacyjnie to nie wyszło.
Awatar użytkownika
rc.poznan
Posty: 156
Rejestracja: środa 28 paź 2009, 21:10
Lokalizacja: Poznań

Post autor: rc.poznan »

Ja dzisiaj z ciekawości próbowałem oskalpować diodę i zdarłem soczewkę wraz z luminoforem otrzymując diodę UV :D
Świeć przykładem i nie tylko ;)
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

rc.poznan pisze:Ja dzisiaj z ciekawości próbowałem oskalpować diodę i zdarłem soczewkę wraz z luminoforem otrzymując diodę UV :D
Masz szczęście że razem ze soczewką nie zdarłeś złotych drucików.
munenori
Posty: 165
Rejestracja: piątek 14 gru 2012, 20:21
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: munenori »

Latarka złożona,co prawda będę musiał trochę zeszlifować podkładkę centrującą(oryginalna za cienka,ref dotykał przewodów,ale wygląda to obiecująco.Faktycznie przejście spota w spill jest łagodne,zasięg w porządku.Diody udało mi się nie uwalić,ale resztki soczewki zdejmowałem pod mikroskopem.
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Post autor: allonitium »

rc.poznan pisze:Ja dzisiaj z ciekawości próbowałem oskalpować diodę i zdarłem soczewkę wraz z luminoforem otrzymując diodę UV :D
Jaka to dioda? I czy jesteś pewien, że faktycznie w widmie jest UV? W konwencjonalnych białych diodach (Cree, Lumileds, Osram, LG itp) używane są niebieskie chipy z żółtym fosforem (domieszkowane YAG). Chipy wytwarzające bliskie UV są używane z tego co wiem w LEDach "full spectrum" z fosforami RGB dla doświetlania roślin - tego typu lampy mają nawet ostrzeżenia, żeby nie przebywać w bliskiej odległości bo mogą uszkodzić wzrok. Białe LEDy ze względu na bezpieczeństwo nie powinny w ogóle wytwarzać UV.
munenori
Posty: 165
Rejestracja: piątek 14 gru 2012, 20:21
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: munenori »

Oskalpowana druga XM-L2,tym razem z Convoy'a C8 z refem smo.
Niby wszystko w porządku,ale przy świeceniu na ścianę jest spora dziura w spocie,z dalszej odległości wszystko w porządku.
Czy to normalny objaw?
Tomson97
Posty: 93
Rejestracja: niedziela 17 maja 2015, 13:13
Lokalizacja: Jarocin

Post autor: Tomson97 »

Dziura po skalpie jest zawsze, szczególnie w większych reflektorach. W reflektorze tam gdzie jest dziura na diode, to miejsce nie odbija światła, stąd wychodzi ta dziura w środku spoota. A przynajmniej mi tak wytłumaczono.
ODPOWIEDZ