Interfejs: Luksomierz - PC ???

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
Ledowiczka
Posty: 46
Rejestracja: piątek 13 sie 2010, 22:10
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Ledowiczka »

Pikom: Twoje argumenty uważam za bardzo przekonujące.
Mam tylko wątpliwości, czy uda się to taniej rozwiązać niż kupno gotowego luksomierza z USB, który coraz bardziej tanieje, np. na ebayu można kupić od 113 $ http://cgi.ebay.com/400-000-Digital-Lig ... ltDomain_0

Szczerze mówiąc, czytam ten wątek, bo sama jestem zainteresowana oprogramowaniem ciut bardziej skomplikowanego urządzenia (ale też fotometrycznego) tak, aby dane były przetwarzane z fotopowielacza (napięcie ew. jakiś inny "sygnał") łączem USB na ekran (czy do pamięci komputera). Na razie jednak nie wiem, jak się do tego zabrać.

Przy okazji dodam, że korzystam z fabrycznego spektroradiometru, który jest sterowany programowo za pomocą komputera przez port USB, a wyniki w postaci widm emisji źródeł światła (lub UV) są wizualnie przedstawiane na ekranie PC. Nawiasem mówiąc, program ten ('Spectrasuite') jest strasznie skomplikowany.
Ostatnio zmieniony czwartek 26 sie 2010, 08:51 przez Ledowiczka, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam serdecznie
Ledowiczka
Bartolo
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2009, 08:33
Lokalizacja: K-ce

Post autor: Bartolo »

Hans z tymi zerami to bym nie przesadzał, chyba ze ten luksomierz ma luminancję mierzyć, ale jak widzę to przynajmniej 2x zaniżyłem cenę (przepraszam).
Co do budowy luksomierza, za bardzo się nie znam, ale przyszło mi do głowy coś takiego: a może kamerka internetowa (matryca CCD, czy CMOS), bez optyki ale z filtrem IR:
Uśredniać wyniki z całego "obrazu"+ przeskalować to na pole 1m2(wiedząc jak duża jest sama matryca) i tu się schody zaczynają, bo trzeba robić dodatkowe zdjęcie dla wyłączonego źródła (aby móc wyniki odjąć od wyników lampy, gdy świeci), innymi słowy pozbyć się tła, porównać z luksomierzem i przeskalować (prawdopodobnie dla każdego źródła, o innej temperaturze barwowej), być może wystarczy każdą składową RGB przez jakieś współczynniki podzielić. Jak myślicie? Bardzo to czasochłonne przeliczanie, ale przynajmniej problem z połączeniem luksomierz-PC jest ominięty, tylko trzeba napisać program który by robił zdjęcia co jakiś czas zadany (chyba że ktoś woli film nagrać i go ciąć) Pomysł zaczerpnąłem z "domowego" spektrometru, który był już opisywany.
This right here, has been cer-ti-fied,
for years.. ahhhahhh-ah-ah-ah-ah-ah
He's got soul up in his blueprint, and he's ready to vocalize
So we, passin the mic your way, come on testify..
Awatar użytkownika
Hans Trans
Posty: 108
Rejestracja: poniedziałek 19 paź 2009, 17:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Hans Trans »

Bartolo pisze: 2. Firma Sonopan z Białegostoku ma dobre luksomierze z RS/USB, nie idealne ale działają, a cena gdzieś 200pln(nie pamiętam dokładnie) nie powinna być wygórowana.
Bartolo pisze: Hans z tymi zerami to bym nie przesadzał, chyba ze ten luksomierz ma luminancję mierzyć, ale jak widzę to przynajmniej 2x zaniżyłem cenę (przepraszam).
Jedyny model luksomierza z Sonopanu, który współpracuje z komputerem (bo o tym cały czas mówimy) to L-100, cena 2500. Można też kupić osobno radiometr RF-100 za 1500 i do niego głowicę G.L-100 za następne 1500, jak ktoś chce drożej. Bądź tak uprzejmy i sprawdź czasem informację zanim ją podasz na forum - zwłaszcza, że to akurat nie wymagało specjalnego wysiłku.
Co do Twojego pomysłu z kamerą to zgoda, jest to jeden ze sposobów pomiaru natężenia światła. Stosowany zresztą w komercyjnych fotometrach bliskiego pola, dających bardzo szczegółowe informacje na temat rozkładu luminancji źródła i nie wymagających dużych pomieszczeń pomiarowych. W wersji amatorskiej widzę jednak wiele przeszkód:
- osiem bitów to strasznie mało
- jak wyłączysz automatykę migawki i zapanujesz nad czasem ekspozycji tudzież wzmocnieniem? Napiszesz sobie sam sterownik Twain, VFW albo filtr DirectX?
- jak dopasujesz dynamikę kamery do źródeł o różnej mocy, aby np. uniknąć efektu przepalenia (blooming)? Kupisz zestaw filtrów szarych? Dwa polaryzatory? Za ile?
Biorąc pod uwagę, że multimetr z interfejsem PC można kupić za ~200 zeta, a fotorezystor pewnie za złotówkę, to będzie razem niewiele drożej (a pewnie taniej), niż kamera, filtry i reszta gratów. A multimetr i tak się przyda np. do pomiarów spadku napięcia akumulatora...
Awatar użytkownika
Ledowiczka
Posty: 46
Rejestracja: piątek 13 sie 2010, 22:10
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Ledowiczka »

Hans Trans: piszemy nie tylko o luksomierzu Sonopan-a, jest na rynku wiele innych, także legalizowanych, sama podawałam wyżej linki do różnych modeli. Akurat ten Sonopan-owy należy do najdroższych.

A co do fotorezystora warto pewnie dodać odpowiedni filtr, aby uzyskać czułość zbliżoną do oka ludzkiego.
Pozdrawiam serdecznie
Ledowiczka
Awatar użytkownika
Hans Trans
Posty: 108
Rejestracja: poniedziałek 19 paź 2009, 17:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Hans Trans »

Ledowiczka pisze:Hans Trans: piszemy nie tylko o luksomierzu Sonopan-a, jest na rynku wiele innych, także legalizowanych, sama podawałam wyżej linki do różnych modeli. Akurat ten Sonopan-owy należy do najdroższych.

A co do fotorezystora warto pewnie dodać odpowiedni filtr, aby uzyskać czułość zbliżoną do oka ludzkiego.
Nie dość precyzyjnie się wyraziłem, chodziło mi o to, że piszemy _tylko_ o luksomierzach z interfejsem, a nie tylko o Sonopanie, który oczywiście jest najdroższy, niestety.
Za 340 można sobie ostatecznie kupić DT-1309 bez kalibracji. Problem może się jednak pojawić przy pisaniu własnej aplikacji, nie jestem pewien, czy protokół transmisji po RS będzie opisany w czytelny sposób w instrukcji. A firmowe chińskie aplikacje są czasem nie do przyjęcia...
Bartolo
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2009, 08:33
Lokalizacja: K-ce

Post autor: Bartolo »

Hans Trans pisze:Jedyny model luksomierza z Sonopanu, który współpracuje z komputerem (bo o tym cały czas mówimy) to L-100, cena 2500. Można też kupić osobno radiometr RF-100 za 1500 i do niego głowicę G.L-100 za następne 1500, jak ktoś chce drożej. Bądź tak uprzejmy i sprawdź czasem informację zanim ją podasz na forum - zwłaszcza, że to akurat nie wymagało specjalnego wysiłku.
zwróć uwagę na słowa: "przynajmniej" + to słowo w nawiasie, i to tyle na temat Luksomierza.

1. Dałem tylko "pomysł", wcale nigdzie nie napisałem, że twój pomysł jest be, ale powiedz mi to ma być fotodioda czy fotorezystor, bo się pogubiłem?
2. Nigdzie nie napisałem że pomiar "ciemny" ma być przed każdym zdjęciem,
3. Napisałem że prawdopodobnie dla każdej lampy trzeba by sprawdzić i tak z luksomierzem, przed pomiarami w celu kalibracji. W luksomierzu też masz różne zakresy, prawda?
4. Czy przypadkiem w kamerkach czasu ekspozycji nie da się ustalić?
5. Co do softu to nie wiem, nie jest moją specjalnością, ale bardziej widzę to nie na ingerencji w samą kamerę a w jej wyniki, czyli zdjęcia, poprzez odpowiednie przeliczenia. (niestety zdjęcia musiały by być w bitmapach).
This right here, has been cer-ti-fied,
for years.. ahhhahhh-ah-ah-ah-ah-ah
He's got soul up in his blueprint, and he's ready to vocalize
So we, passin the mic your way, come on testify..
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

Ale się tu gorąco zrobiło...

To ja dorzucę jeszcze jeden pomysł - tytuł mówi o co chodzi, a wystarczy spojrzeć na obrazki na jakiej zasadzie to działa.
http://www.ski.org/Rehab/HShen/Publicat ... bedded.pdf

pozdrawiam
Midi custom @ XM-L :: RC-G2 @ 15880 1/2/3 AA :: UF C3 @własny driver :: Tank007 E06 :: UF A10 :: UF C1 :: Solarforce Skyline 2 @ 4xAMC :: Skyline 1 :: XTAR A01
Bartolo
Posty: 77
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2009, 08:33
Lokalizacja: K-ce

Post autor: Bartolo »

Volt, dobry pomysł:)
This right here, has been cer-ti-fied,
for years.. ahhhahhh-ah-ah-ah-ah-ah
He's got soul up in his blueprint, and he's ready to vocalize
So we, passin the mic your way, come on testify..
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

Eh kilka godzin szukałem jakiegoś gotowego programu do odczytywania cyfr ze zdjęcia, jednak coś słabo z tym. Standardowe programy nie rozpoznają cyfr typowego LCD bo są zaprojektowane do czcionek typu Times New Roman itp. Przykładowe foto z kamerki w laptopie, wykonane bez jakiegoś specjalnego oświetlenia czy coś wygląda mniej więcej tak:
Obrazek
Po wyostrzeniu i ustawieniu progu można uzyskać bardzo czysty obraz czarnych cyfr na białym tle:
Obrazek

Słyszałem, że do C++ jest gotowa biblioteka umożliwiająca przetwarzanie zdjęć (kolega robił kiedyś strzelnicę laserową, na zdjęciu z tarczą program wyszukiwał czerwony punkt (była do tego już gotowa funkcja w tej bibliotece!) i określał "punktację")
W naszym wypadku w sumie wystarczyłoby porównywanie określonych fragmentów z wzorcami (sztuk 10, dla każdej cyfry jeden) i zapisywanie gdzieś tych danych.

Czyli gotowy program musiał by, co określony czas:
1. Cyknąć fotę
2. Odpalić z jakimiś ustawionymi parametrami program do obróbki grafiki (opcjonalne)
3. Uruchomić skrypt rozpoznający litery i zapisać wynik (wyeksportować do excela?)

[ Dodano: 26 Sierpień 2010, 16:56 ]
Ej, w sumie, od biedy, można przecież zrobić tak, żeby komp robił foto co określony czas a potem samemu przepisać wyniki. Wydaje się głupie ale popatrzcie:

Np. jeśli chcielibyśmy robić przez 2h odczyt co 1min, to wychodzi 120 zdjęć. Otwieramy sobie pokaz slajdów (np. skok co 3s) i w drugim oknie Excela, i w 6 minut mamy przepisane wyniki. Z tego walnąć wykres to chwila, także na cały pomiar i prezentację wyników poświęcamy maks 15min.

Dla trybu low (np dla 18650 100mA daje ok 20h) zdjęcie co 5-10min = 240-120 zdjęć, czyli 6-12min przepisywania.
Midi custom @ XM-L :: RC-G2 @ 15880 1/2/3 AA :: UF C3 @własny driver :: Tank007 E06 :: UF A10 :: UF C1 :: Solarforce Skyline 2 @ 4xAMC :: Skyline 1 :: XTAR A01
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

MAX549 jest dostępny np. w TME:
TME MAX549
Ma ktoś czas żeby poszukać dostępnych, innych przetworników A/D z wyjściem szeregowym?
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Wykopane przez Pikoma, warto zapamiętać:
http://grzesiek21.republika.pl/pomiar_napiecia_pc.htm
Awatar użytkownika
Misiek_86
Posty: 485
Rejestracja: niedziela 12 lip 2009, 15:44
Lokalizacja: Zamość

Post autor: Misiek_86 »

ODPOWIEDZ