Driver NanjgFET programowalny

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
alienth
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Driver NanjgFET programowalny

Post autor: alienth »

Witajcie koledzy.
Miałem trochę wolnego czasu wiec przygotowałem coś nowego.


Przedstawiam nowy sterownik NanjgFETv1

Podstawowe dane:
Baza to klasyczny Nanjg105 7x AMC7135 (usuniety został jeden układ AMC) i jego krótki opis:
- maksymalny stabilizowany prąd podawany na diodę w zależności od wersji AMC 2,45A lub 2,66A
- tryb TURBO czyli ile fabryka dała (DD)
- stabilizacja prądu diody do około 80% pojemności ogniwa (zależne od kondycji ogniwa)
- średnica 17mm, czyli w większości przypadków standard
- ochrona przed odwrotną polaryzacją
- zasilanie 1x ogniwo 18650 (22650 nie testowałem)


Obrazek


Charakterystyka:
- procesor został wymieniony na ATtiny25
- sterowanie łącznikiem latarki tzw. krótkimi klikami (wciśnięcie łącznika do połowy) poniżej 0.5s, które generują chwilowy spadek napięcia zasilania na układzie (łącznik typu reverse)
- dla użytkownika dostępne jest 3 banki trybów po 5 trybów w każdym EDC, Rower, Outdoor
- każdy z trybów można zaprogramować mając do wyboru 15 możliwych poziomów jasności
- sterowanie dwustronne w pełnej pętli tzw. up/down
- dostępne stroboskopy 6 różnych od rowerowych, poprzez taktyczne i sygnalizacyjne
- możliwość włączenia lub wyłączenia pamięci trybu osobno dla każdego z banku trybów
- ochrona ogniwa przed nadmiernym rozładowaniem poniżej około 2,9V-3,0V
- zabezpieczenie termiczne latarki przed uszkodzeniem elektroniki (55-60*)
- dostępne 7 trybów realizowanych bez sygnału PWM
- opcja TURBO realizowana przy pomocy układu MOSFET, zamontowanego kosztem 1 układu AMC


Podstawowe kliki:
1 klik - następny tryb świecenia w pętli (z ostatniego przeskakujemy do pierwszego)
2 klik - poprzedni tryb świecenia w pętli ( z pierwszego wskakujemy na ostatni)
3 klik - stroboskop I (w 1 grupie 10Hz, 2 grupie 2Hz, 3 grupie 16Hz)
4 klik - stroboskop II (w 1 grupie 3Hz, 2 grupie 4Hz, 3 grupie BEACON)
5 klik - pomiar napięcia ogniwa
7 klik - wybór grupy trybów
11 klik - procedura programowania jasności aktualnego trybu oraz włączenie/wyłączenie pamięci ostatniego trybu
12 klik - konfigurowanie ilości aktywnych trybów w aktualnej grupie (zakres 1-5)


Dostępne poziomy jasności

Obrazek


3 klik - stroboskop I
Uruchamiamy stroboskop I
- w grupie EDC - stroboskop taktyczny 10Hz 100% mocy (7AMC)
- w grupie Rower - stroboskop rowerowy 2Hz o mocy aktywnego trybu
- w grupie Outdoor - stroboskop taktyczny 16Hz 100% mocy (7AMC)



4 klik - stroboskop II
Uruchamiamy stroboskop II
- w grupie EDC - stroboskop 3Hz 100% o mocy aktywnego trybu
- w grupie Rower - stroboskop rowerowy 4Hz o mocy aktywnego trybu
- w grupie Outdoor - stroboskop pozycyjny BEACON (50ms błysk co 3s) 100% mocy (7AMC)



5 klik - pomiar napięcia ogniwa
Ilość błysków informuje nas o napięciu ogniwa (mierzone pod obciążeniem)

Kod: Zaznacz cały

5 błysków - napięcie powyżej 3,8V
4 błyski - napięcie powyżej 3,6V
3 błyski - napięcie powyżej 3,4V
2 błyski - napięcie powyżej 3,2V
1 błysk - napięcie powyżej 3V


7 klik - zmiana aktualnej grupy trybów
Do wyboru mamy 3 grupy trybów, które wstępnie są zaprogramowane.
Po wykonaniu 7 kliku latarka błyśnie 2x (z częstotliwością około 2Hz)
i będzie oczekiwać na naszą reakcję mrugając raz na 5s.
W tym czasie wykonujemy wielokliki które informują procesor, którą grupę trybów wybieramy:
1 klik - 1 grupa EDC
2 klik - 2 grupa Rower
3 klik - 2 grupa Outdoor

Wybór zostanie potwierdzony błyskami (3Hz), np wybór grupy 3 zostanie potwierdzony 3 błyskami itd.
Wykonując więcej jak 3 kliki lub wyłączając latarkę nie dokonujemy żadnych zmian.


11 klik - procedura programowania jasności aktualnego trybu oraz włączenie/wyłączenie pamięci ostatniego trybu
Wybieramy tryb który chcemy zaprogramować, wykonujemy 11 klik, latarka mrugnie 3x (2Hz) po czym pozostanie w aktualnym trybie świecenia.
W tym momencie wykonując 1 klik lub 2 klik przełączamy się po poziomach jasności zgodnie z paletą dostępnych trybów jasności.
Gdy chcemy szybko przełączyć się na pierwszy tryb jasności (MOON) wykonujemy 3klik
4 klik kończy procedurę programowania zapisując aktualną jasność w programowalnym trybie.
Gdy chcemy zakończyć programowanie bez zapisywania zmian, należy latarkę wyłączyć bez wykonywania 4kliku. (zmianie wtedy ulegnie tylko opcja pamięci trybu)
W celu włączenia/wyłączenia pamięci ostatniego używanego trybu świecenia należy wykonać 11 klik i wyłączyć latarkę. Zmiana jest dokonywana zawsze na przeciwną do aktywnej. Czyli przy włączonej pamięci wyłączymy ja itp.

Gdy latarka znajduje się w trybie programowania będzie nas o tym informować przygasając co 5 sekund
Dodatkowo gdy wyświetlany jest tryb bez PWM latarka przygaśnie 2x, w trybie z modulacją PWM będzie to jeden ciemny błysk.
Poprawiona procedura bardzo ułatwia programowanie trybów.


12 klik - konfigurowanie ilości aktywnych trybów w aktualnej grupie (zakres 1-5)
Analogicznie jak przy 7 kliku.
Latarka błyśnie 5x (2Hz) i będzie oczekiwać na naszą reakcję mrugając raz na 5s.
W tym czasie wykonujemy wielokliki które informują procesor, ile trybów jasności chcemy mieć aktywne:
1 klik - 1 tryb
2 klik - 2 tryby itd..

Wybór zostanie potwierdzony błyskami (3Hz), np wybór 3 trybów zostanie potwierdzony 3 błyskami itd.
Wykonując więcej jak 5 klików lub wyłączając latarkę nie dokonujemy żadnych zmian.


Ochrona ogniwa przed nadmiernym rozładowaniem
Klasyczne podejście. Procesor stale bada napięcie zasilania i w momencie jego spadku poniżej około 2,9V-3V redukuje PWM o połowę zapobiegając niekontrolowanemu rozładowaniu ogniwa. Ostatnim wyświetlanym poziomem jasności jest MOON2, po którym latarka wyłączy się i procesor przejdzie w stan uśpienia.


Zabezpieczenie termiczne
Realizowane na wewnętrznym czujniku temperatury ma za zadanie chronić elektronikę latarki. Przy osiągnięciu temp. około 55-60* sterownik płynnie obniża prąd do poziomu, który pozwoli na stabilizację temperatury układu sterowania. Przy wychłodzeniu się głowicy latarki następuje płynne zwiększanie mocy. Z racji tego, że jest to zabezpieczenie elektroniki, która znosi więcej niż ludzka ręka, głowica latarki może się nagrzewać nawet do około 60*. Ma to jednak miejsce w totalnym bezruchu np na stole. Podczas normalnego użytkowania EDC/Rower zabezpieczenie praktycznie się nie włącza, chyba że mamy aktywny tryb TURBO, wtedy włączenie zabezpieczenia wystąpi niemal na pewno. Zwłoka z jaka to nastąpi będzie zależna od dopracowania termiki latarki.
W trybie TURBO jako pierwszy jest odłączany MOSFET.



Ustawienia standardowe/domyślne sterownika

1 grupa EDC
Tryby: 4, 12, 7, MOON1
pamieć trybu wyłączona


2 grupa Rowerowa
Tryby: 6, 7, 9, 12
pamięć trybu włączona


3 grupa Outdoor
Tryby 7, 12, TURBO
pamieć trybu wyłączona

Tryb TURBO należy używać z rozwagą i tylko w dopracowanych termicznie latarkach z masywną głowicą. W latarkach pokroju Convoy S2/S2+ szybko uruchomi się zabezpieczenie termiczne i odłączy MOSFET, który już nie zostanie załączony bez ingerencji użytkownika.

Pierwsze testy na Convoy M1 (nowy typ bez piguły) trybu TURBO na ogniwie LGDBMG11865 wykazały pobór prądu z ogniwa na poziomie powyżej 5A. Po około minucie w bezruchu uruchamia się zabezpieczenie termiczne. Latarka grzeje się momentalnie.
Moje sterowniki:
AHE+ v1
KHE
v201 / v211
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Podsumowując:

Zebrane wszystkie najlepsze cechy Nanjg.
Wysokosprawny programowalny driver z "turbo dopałką" i zabezpieczeniem termicznym.
Wszystkie AMC włączane niezależnie + turbo ( Mosfet z wszystkimi AMC).
W trybie turbo ograniczeniem jest niewielki spadek napięcia na układzie i wydajność ogniwa.

Ciekawie będzie się sprawować latarka z tym driverem i modułem 3 x XP-L HI :cool: :twisted:
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Jakiś Ty tam tranzystor zmieścił w miejsce 7135? :mrgreen: Ogólnie ciekawa koncepcja, wyciągająca już chyba wszystkie soki ze 105-tki, ale obawiam się, że przelotki + długo nie pożyją przy 5A+...

PS. I cały czas nie boisz się używać prockow, nie nisko-napięciowych. Sprawdzałeś ich działanie poniżej 3V?
Ostatnio zmieniony sobota 08 paź 2016, 22:02 przez Bocian, łącznie zmieniany 1 raz.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Już przy 4,2A ten sterownik wymaga wywiercenia dziury na wylot i zmostkowania drutem plusa zasilania z anodą LED. Bez tej operacji spadki napięcia na tych trzech mikroprzelotkach są okrutne.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
alienth
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: alienth »

Przelotka o której piszecie jest zrobiona.
Co do procesorów nisko napięciowych to nie boję się ich i mogę je z powodzeniem używać, jeżeli zajdzie taka potrzeba :wink:
Jest to po prostu kwestia finansowa. Zabezpieczenie rozładowania ogniwa jest ustawione na wartość minimalną jaka jest potrzebna do poprawnej pracy procesora i to wszystko się sprawdza.
Nie ma żadnych problemów. Po wyłączeniu latarki na ogniwie zostaje około 3V

Kwestia samego trybu TURBO.. Jeżeli ktoś potrzebuje mega dopałki to ma taką możliwość :)
Sam tryb jest dla świadomych użytkowników i moderów, którzy wiedzą jak należy go używać i jak przygotować latarkę termicznie i elektrycznie pod taki sterownik.

Obecnie sam się nim bawię, testuję i jest dobrze :mrgreen:
Moje sterowniki:
AHE+ v1
KHE
v201 / v211
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

alienth, ja mam świadomość, że procesory bez literki V bądź A, są sporo tańsze (nie niskonapięciowe), ale serio nie mam odwagi, stawiać moich klientów w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach (zanik zasilania np. na górskim szlaku etc.). Jeśli takie rozwiązanie przetestowałeś i się sprawdza to OK.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
alienth
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: alienth »

Bocian, o dziwo nawet nieznacznie poniżej deklarowanych 2,7V nic się nie dzieje i działa procesor poprawnie. A ochrona napięciowa nie pozwoli się nawet zbliżyć do tej wartości.
Moje sterowniki:
AHE+ v1
KHE
v201 / v211
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Dzięki uprzejmości kolegi driverek trafił do mnie na testy.

Driver trafił do Convoya C8.
Wszystkie sprężynki zmostkowane + mosiężne krążki na końcach.
Włącznik otmen, przelotki na płytce włącznika przewiercone i przeciągnięte przewodem 22AWG.
Przewody do diody 18AWG.

W zasadzie w trybie turbo ogranicza jedynie Vf Diody oraz wydajność ogniwa.

Na naładowanym nowym ogniwie Sanyo NCR18650GA i diodzie XP-L Hi ( wyższe Vf od XM-L czy XM-L2 ) uzyskałem wynik 5.2A.
Przy dopracowanej termicznie latarce z diodą na miedzianym podłożu z DTP nie jest to jakaś kosmiczna wartość.

Pierwsze testy to sprawdzenie zab. termicznego.
W przypadku C8, dla temp pokojowej i latarki zostawionej w bezruchu zabezpieczenie termiczne uruchamia się po 2 minutach.
Samo trzymanie latarki w ręce wydłuża ten czas 2x.
Do tego jak by dodać spacer na dworze a nie postój w pokoju to myślę że można by do 10-15 minut dobić w trybie turbo.

Driver prosty w obsłudze, większość klików jak w poprzednich konstrukcjach.
Dużym ułatwieniem w programowaniu jasności danego trybu jest informacja o ustawieniu poziomu bez PWM.

Podsumowując:

Niskie tryby wysokiej sprawności.
Dużo trybów bez PWM.
Bonus w postaci Turbo.
Wszystkie zalety wcześniejszych driverów.

Testów ciąg dalszy nastąpi...
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Wyciskanie na maxa - czy dałoby się zrobić NanjgFETv1 w wersji z Zenerem na 6V do zasilania MT-G2 lub XHP50? (17 lub 20mm)
Awatar użytkownika
alienth
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: alienth »

Mociumpel, nie.
Moje sterowniki:
AHE+ v1
KHE
v201 / v211
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

Jaki prąd można uzyskać z ogniwa 26650 dobrej jakości i czy sterownik go wytrzyma ?
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
Awatar użytkownika
alienth
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2012, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: alienth »

vin324pl, nie mam możliwości przetestować ogniwa 26650.
Moje sterowniki:
AHE+ v1
KHE
v201 / v211
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

Może Koledzy smokuxx1987 albo Dariusz70 coś z szuflady wyskrobią ;-)
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Wszystko zależy od Vf diody.
Dla przykładu driverek może spokojnie zasilać z 18650 XP-G2 która ma wysokie Vf.
Teoretycznie największy prąd można by uzyskać dla modułu 3x nichia 219C.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Czy bezpieczne jest używanie ogniw wysokoprądowych takich jak INR18650-25R? Jaki prąd przy takim ogniwie pójdzie w diodę XP-L HI?
ODPOWIEDZ