jaka sensowna ładowarka do 18650

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
XDX
Posty: 11
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 17:22
Lokalizacja: POZNAŃ

Post autor: XDX »

Przeczytałem wszystkie posty wcześniejsze, mętlik w głowie oczywisty :-)
Mam krótkie pytanko, zatem potrzebna wyłącznie krótka odpowiedź :-) :

co wybrać ?

NiteCore D4 czy XTAR VC4

ładuje różne ogniwa.
wujek_red
Posty: 253
Rejestracja: wtorek 05 mar 2013, 23:07
Lokalizacja: slask

Post autor: wujek_red »

Z tych dwóch brałbym XTAR VC4. Poszukaj testów obu i sam zadecyduj ;)
marcinek1992
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2012, 08:45
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: marcinek1992 »

Ja zdecydowałem się na XTAR VC2 plus. ładuje różne ogniwa i robi jeszcze za power bank. Niestety nie ma pomiaru pojemności ogniwa i żadnych opcji oprócz zmiany prądu ładowania 0.5A i 1.0A.
Awatar użytkownika
komor
Posty: 172
Rejestracja: czwartek 05 lis 2015, 14:57
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: komor »

Mam pytanie odnośnie ładowarek, nie spotkałem się wcześniej z podobnym. Mianowicie porównuję sobie dane techniczne ładowarki XTar MC-1 Plus (którą posiadam) do danych nowszej wersji z dopiskiem „(NEW)”. Przy starszej wersji jest taki opis:
Ładowany rodzaj ogniw: akumulatory Li-ion 3,6 - 3,7V, zabezpieczone i niezabezpieczone, IMR
(wytłuszczenie moje), natomiast przy nowszej odpowiedni fragment brzmi:
IMR/INR/ICR
Czy rzeczywiście proces ładowania tych rodzajów ogniw się różni, czy może chodzi tylko o to, że jak powstawał tekst do starszej wersji, to nie było jeszcze pozostałych oznaczeń?
Olight R50, S30R II, S15R, Skillhunt H03, Led Lenser P2 BM, D.Q.G Spy
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

ICR = LiCoO2
IMR = LiMn2O4
INR = LiNiMnCoO2

Wydaje mi się że ta ładowarka nie jest tak stara że tych technologii jeszcze nie było.
Awatar użytkownika
komor
Posty: 172
Rejestracja: czwartek 05 lis 2015, 14:57
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: komor »

Ale czy ładowarka musi to w ogóle wiedzieć? W sensie: czy proces ładowania przebiega jakoś inaczej dla tych trzech rodzajów ogniw? Bo napięcia znamionowe i ładowania są na tych akusach podane typowe, nie? Na niektórych mam 3.6 V, na innych 3.7 V.
Olight R50, S30R II, S15R, Skillhunt H03, Led Lenser P2 BM, D.Q.G Spy
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Wydaje mi się (choć głowy za to nie dam) że ze względu na inną chemię, ładowanie może przebiegać nieco inaczej, ale same założenia są takie same (4,2V koniec i ładowanie stałym prądem, zmniejszanym po osiągnięciu owych 4,2V), co najwyżej może być różnica w tempie narastania napięcia, ewentualnie niektóre mogą wytrzymywać wyższe napięcie itp.
Ale specjalistą nie jestem, więc niech ktoś mądrzejszy mnie poprawi.
XDX
Posty: 11
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 17:22
Lokalizacja: POZNAŃ

Post autor: XDX »

przy okazji wrzucam, może już było:

http://budgetlightforum.com/node/44203
WojtekErnest
Posty: 198
Rejestracja: niedziela 12 kwie 2015, 21:20
Lokalizacja: W-wa

Post autor: WojtekErnest »

endrju1 pisze:.. ale same założenia są takie same (4,2V koniec i ładowanie stałym prądem, zmniejszanym po osiągnięciu owych 4,2V),.
Zmniejszanie prądu następuje najczęściej już przy 4,12-4,13 V, a ładowanie się kończy przy 4,19-4,21 w zależności od jakości ogniwa bo jest efektem próbkowania spadku napięcia po chwilowym ustaniu ładowania.
WojtekErnest
dewudodo
Posty: 50
Rejestracja: środa 04 sty 2017, 02:33
Lokalizacja: Pruszkow

Post autor: dewudodo »

Czesc, zastanawiam sie nad zakupem ladowarki bo usadzilem UF W139 w jakis magiczny sposob ze poszedl bezpiecznik ale juz nie chce ki sie jej podnosic. Szukam czegos co orientacyjnie pokaze pojemność, dobrze gdyby mialo mozliwosc proby podnoszenia poadnietych ogniw i naladuje 14500, 18650 i w przyszlosci 26650 li ion. Wstepnie rozpatruje Lii500 albo xtara vc4. Pytaniebtylko o tego xtara bo widze ze sprzedaja go tylko z kablem usb wiec jak go podlaczycz do sieci 230V? Trzeba osobno dkupic zasilacz? Chyba ze polecicie jakas inna ladowarke w budżecie do 20$ z Chin.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 23 sty 2017, 20:15 przez dewudodo, łącznie zmieniany 1 raz.
fxxx
Posty: 1575
Rejestracja: środa 04 sie 2010, 16:34
Lokalizacja: nowy sacz

Post autor: fxxx »

li100 podnosi akumulatory małym prądem, nie wiem czy jest to w li500. Pozatym to li500 jest ok
wujek_red
Posty: 253
Rejestracja: wtorek 05 mar 2013, 23:07
Lokalizacja: slask

Post autor: wujek_red »

Do xtara potrzeba ładowarki usb, najlepiej takiej ze stabilnym > 2A. Wtedy zasila cztery gniazda i jest gites. Gdy masz <2A to też jest gites tylko wolniej na czterech jednocześnie ;)
Miszle
Posty: 2
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 10:33
Lokalizacja: Augustów

Post autor: Miszle »

Witam, aby nie zakładać nowego tematu proszę o poradę jaką ładowarkę mam kupić do ładowania ogniw 18650, czy xtra vc2, czy nitecore I2, być może jest lepsza tańsza? Preferuję zakup na allegro. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Ile osób Ci odpowie, tyle będzie zdań. Jak nie chcesz dopłacać, a wyświetlacz jest Ci zbędny weź tańszą. Jak nie masz potrzeby bardziej "zagłębiać" się w sprawy związane z akumulatorami 18650 to nie widzę sensu więcej płacić.
Jeśli chcesz tylko ładować aku, parametry i inne dodatki w ładowarkach Cię niespecjalnie interesują, nie chcesz specjalnie przepłacać to może pomyśl nad Xtar MC2. Nie ma ona okablowania/ładowarki w zestawie, ale możesz użyć tego od swojego smartfona.
grzybb
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 18 cze 2012, 22:52
Lokalizacja: Skawina

Post autor: grzybb »

Witam, co sądzicie o Xtar vc2 plus. Potrzebuje czegoś co oprócz ogniw 18650 ładuje też AA/AAA. Większość opinii jest o wersji xtar vc2. Z tego co widzę wersja z plusem ładuje AA/AAA ale nie podaje napięcia na ogniwie. Czy są między nimi jeszcze jakieś różnice.
Ewentualnie moim drugim typem jest Nitecore D2. Chociaż Xtar podoba mi się bardziej ze względu na to że może służyć jako power bank.
ODPOWIEDZ