Tania latarka No Name

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Dex-ter
Posty: 716
Rejestracja: piątek 11 sty 2008, 18:17
Lokalizacja: wracają Litwini?

Post autor: Dex-ter »

Pyra, ja jestem pełen podziwu dla Ciebie od początku tematu... Nawet o najdrobniejszy szczegół zadbasz. Tęgie z Was głowy panowie, tęgie :mrgreen:.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Calineczka pisze:piękne foto-story ;-)
0,9Ω powiadasz-kaplica :shock:
Ta plecionka miedziana nie pracuje za bardzo na zginanie?
A i to przewidziałem i plecionka jest lutowana z jednej strony, idzie łukiem dookoła i wychodzi z drugiej. Starałem się uzyskać max długość. Można co prawda zrobić łuk większy o te 90° ale 180 powinno wystarczyć, plecionę wziąłem z przekaźnika R15, więc mięciutka jest...
Calineczka pisze: A charakterystyka sztucznego leda wygląda chyba całkiem podobnie do rzeczywistych ledów? Coś mi w pamięci świta że było by chyba bardziej trendy gdyby na poziomej osi było napięcie ;-)
Tak mi Exel zrobił, a nie chciało mi się już kombinować :wink: Charakterystykę można jeszcze dopracować przerz zmianę R3, ale myślę, że już jest ok.
Dex-ter pisze: ... Nawet o najdrobniejszy szczegół zadbasz.
A no własnie żałuję, że zginęly mi płytki stykowe z "nowego srebra" zszedł bym jeszcze niżej z oporem.

Panowie - dzięki z pochlebne opinie, aż się chce dalej pracować :mrgreen:
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
jaybee
Posty: 59
Rejestracja: czwartek 04 gru 2008, 23:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jaybee »

Dex-ter pisze:Pyra, ja jestem pełen podziwu dla Ciebie od początku tematu... Nawet o najdrobniejszy szczegół zadbasz. Tęgie z Was głowy panowie, tęgie :mrgreen:.
Ten tekst Pyry wbil mnie w podziw:
Ostatecznie może ty być nawet sterowane prockiem ATtiny 13 z mapą funkcji If/Uf sterującym tranzystorem mocy przez zcałkowany sygnał PWM

Jako ze, jak wszyscy juz zauwazyli, nie jestem ektronikiem, ani nawet prostym elektrykiem :grin: , tekst powyzszy niesie dla rownie doniosle przeslanie, jak ten ponizej, na przyklad:
Zwyciestwo koncepcji imperatywu kategorycznego zadalo klam wszelkiej masci oportunistom szukajacym egzogenezy teorii poznania w koalicji z silami dnia wczorajszego.

Mam nadzieje, ze jestem zrozumialy :mrgreen:
J.B.TANSTAAFL
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

nie wiem dlaczego ale znikąd pomocy :mrgreen:

Kod: Zaznacz cały

Google  	 
Error
 

    Tłumaczenie z języka polski na język polski nie jest obsługiwane.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam ponownie

Nadszedł czas zmian :wink:
Plan polegał na zrobieniu trybów do latarki. Jako, że dawno nic nie napisałem na Atmela, postanowiłem zacząć od najprostszej rzeczy.
Tak więc powstał w BASCOM'ie program realizujący następujące zadania:
1. zmiana jasności diody przez sprzętowy PWM
2. wykrywanie krótkotrwałych przerw zasilania do sterownia przełączaniem
3. sekwencyjna zmiana 3ch trybów mid, low, high

Nie udało się oczywiście bez podobieństw do istniejących rozwiązań :wink: gdyż opracowane przez duet df/Cali rozwiązania są najbardziej optymalne i do takich samych wniosków doszedłem podczas prób.

Program ma z góry ustalone parametry trybów, gdyż uznałem, że jeśli nie będzie mi coś odpowiadać to zmienię to w programie, a tryby starałem się dobrać optymalnie.
No i chciałem, żeby program działał :wink: co przy zbytnim rozbudowaniu mogło by mi nie wyjść :roll:
Aktualnie soft zajmuje 302B

No to przystąpiliśmy do prób. Na początek zbudowałem driverek w pająku, używając procesora w wersji DIL8 celem łatwego programowania. Nie było jeszcze mosfeta, w to miejsce był użyty czerwony LED z rezystorem 390Ω do plusa.
Oto "poligon doświadczalny"
Obrazek

Przyszła więc pora na rozwiązywanie kolejnych problemów, czyli pewne rozpoznanie "klika" i odrzucanie przypadkowych i krótkich przerw, oraz ustalenie poziomów jasności.
Tryby zostały dobrane według mojej subiektywnej oceny zapotrzebowanie na światło :grin:
Po włączeniu latarka budzi się w trybie mid, potem klik i przechodzi do low, znowu klik i mamy high i kolejny klik, wracamy do mid.
Po uznaniu, że program pracuje w miarę stabilnie, projekt został przeniesiony na papier i laminat.
Teraz już elementy w wersji SMD:
Obrazek

No i przyszedł czas na zaprogramowanie procka. Do każdej z potrzebnych nóżek dolutowałem kawałek drucika i całość umieściłem (ostrożnie :mrgreen: ) w podstawce DIL programatora.
Obrazek

Po wgraniu softu i weryfikacji (za drugim razem..) można było odlutować druciki i przystąpić do montażu. Miejsca dużo bo płytka mogła mieć średnicę 17mm. Nie jest to może estetyczny montaż, ale nie chciało mi się czekać na malowanie i wypiekanie soldermaski itp....
Obrazek

No to podłączamy sterownik do przetwornicy, na razie na "długich" kabelkach (pod spodem widać "pigułę" z innej latarki z diodą)
Obrazek

Po pomyślnym przejściu prób, pozostało upchnąć wszystko w latarce.
Teraz sterownik bierze z akumulatorka odpowiednio: 960mA, 446mA, 97mA
Tak więc aktualnie "tania latarka" posiada trzy tryby :mrgreen:
Pozdrawiam
PS: Niestety w związku z ostatnią modyfikację zaniedbałem trochę żonę :cry:
Ostatnio zmieniony środa 01 kwie 2015, 14:22 przez Pyra, łącznie zmieniany 1 raz.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

no aż miło popatrzeć na takie foto-story ;-)
Jedną rzecz podpowiem, jak nie miałem jeszcze odpowiedniej podstawki to programowałem swoje mikrusy-scalaczki tez na drucikach, jak Ty, ale ....zamiast wciskać druciki bezpośrednio do podstawki DIL wlutowałem ich końce w podstawkę DIL. Uzyskałem w ten sposób prymitywny ale skuteczny adapterek. Fotki w tym wątku pokażą co mam na myśli:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t ... y&start=15
Obrazek

-i nawet wygodnie się do takiego adapterka lutuje scalaczki.

Co do zaniedbania Żonki to proszę to nadrobić bo lepiej żeby nie odbierała światełek jako konkurencji ;-)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Calineczka pisze:no aż miło popatrzeć na takie foto-story ;-)
Dzięki, staram się....
Calineczka pisze: Jedną rzecz podpowiem, jak nie miałem jeszcze odpowiedniej podstawki to programowałem swoje mikrusy-scalaczki tez na drucikach, jak Ty, ale ....zamiast wciskać druciki bezpośrednio do podstawki DIL wlutowałem ich końce w podstawkę DIL. Uzyskałem w ten sposób prymitywny ale skuteczny adapterek. Fotki w tym wątku pokażą co mam na myśli:
Myślałem o tym, lecz był problem, bo gdzieś mi wcięło, czy też "amba" wcięła podstawki DIL8, dlatego próbny układ był montowany na DIL16.
Miałem pomysł, żeby wziąć jakiegoś niepotrzebnego scalaczka, przewiercić mu środek i polutować druciki...
Ostatecznie jednak będę robił podstawkę z ... a no włąśnie ze złącza PCI (gniazdo), ma identyczny raster jak SO8, muszę tylko wylutować przyciąć i złożyć na nowo w odpowiednim wymiarze.
A to rozwiązanie.... no cóż, wiesz jak to jest, chce się zobaczyć efekty "już" :wink:
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Pyra ,udostępniłbyś dokumentację swojego driverka ? :grin:

bardzo ciekawy układzik , tym bardziej że brakuje takich rozwiązań w necie które dają radę z 1A

pozdrawiam
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

krzycho123 pisze:Pyra ,udostępniłbyś dokumentację swojego driverka ? :grin:

bardzo ciekawy układzik , tym bardziej że brakuje takich rozwiązań w necie które dają radę z 1A

pozdrawiam
Sam sterownik może przełączać 1A, niestety przetwornica tyle nie daje.
Wczoraj zrobiłem płytke do nowego driverka 2xAAA na MAX1797 i w diodę pójdzie około 600mA, ale to już inna latarka :wink:

W sumie to jak wrócę do domu mogę umieścić, tylko się nie śmiać z programu :wink:
Ostatnio zmieniony czwartek 03 wrz 2009, 13:23 przez Pyra, łącznie zmieniany 1 raz.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Pyra pisze: W sumie to jak wrócę do domu mogę umieścić, tylko się nie śmiać z programu :wink:
W takim razie super :mrgreen: , najbardziej jestem ciekaw co za trany na 1A zastosowałeś .
elektroda.pl
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

krzycho123 pisze:W takim razie super :mrgreen: , najbardziej jestem ciekaw co za trany na 1A zastosowałeś .
Tak prawdę powiedziawszy... to nie mam pojęcia. Przeglądając uszkodzoną płytę główną znalazłem tranzystorki przy złączach PCI, które były przylutowane do dużych powierzchni miedzi, wywnioskowałem, że muszą to być mosfety mocy w obudowach SOT-23. Szukałem po necie oznaczeń, jakie na nich znalazłem, ale nic. Po wylutowaniu pomierzyłem i potwierdziły sie przypuszczenia co do "mosfetowatości". Poddczas pomiarów stwierdziłem, że rezystancja kanłu źródło - dren jest niemierzalna omomierzem, więc troche "na wyczucie" zamontowałem do układu. Przyjąłem po prostu, że najprawdopodobniej są sterowane z układów na 3,3 lub ostatecznie 5V, więc ATtiny powinien je bez problemu wystarować.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

krzycho123, gdbybys wspomnial to bym Ci do AMCkow mosfecika SOT23 dorzucil.Szkoda.Szukaj na na kartach graficznych w obudowie SO8, plytach glownych, laptopowych zwlaszcza, moze na dysku twardym tez znajdziesz.SOT23 raczej rzadko....tego w SO8 mozesz niejako nad plytka na kabelkach umiescic-parametry bedzie mial dobre. Zwroc uwage w nocie katalogowej na napiecia pracy-zwlaszcza to odblokowujace dren-zrodlo, dla niektorych 3V to zdecydowanie za malo.
Polecam tsm2312cx i odpowiedniki ( http://mse.beep.pl/szukaj.php)
Awatar użytkownika
Dex-ter
Posty: 716
Rejestracja: piątek 11 sty 2008, 18:17
Lokalizacja: wracają Litwini?

Post autor: Dex-ter »

Calineczka pisze:krzycho123, gdbybys wspomnial to bym Ci do AMCkow mosfecika SOT23 dorzucil.Szkoda.Szukaj na na kartach graficznych w obudowie SO8, plytach glownych, laptopowych zwlaszcza, moze na dysku twardym tez znajdziesz.SOT23 raczej rzadko....tego w SO8 mozesz niejako nad plytka na kabelkach umiescic-parametry bedzie mial dobre. Zwroc uwage w nocie katalogowej na napiecia pracy-zwlaszcza to odblokowujace dren-zrodlo, dla niektorych 3V to zdecydowanie za malo.
Polecam tsm2312cx i odpowiedniki ( http://mse.beep.pl/szukaj.php)
Tak może lekkim offtopem polecę, ale mam trochę starych rupieci - grafiki, lan'y, muzyczne, pł. główne w domu, więc jakby komuś się przydało, to chętnie oddam ;).

EDIT: Ogłoszenia w Bazarku nie będę zamieszczał - w razie czego, proszę o PW.
Ostatnio zmieniony czwartek 03 wrz 2009, 17:14 przez Dex-ter, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Dex-ter pisze:Tak może lekkim offtopem polecę, ale mam trochę starych rupieci - grafiki, lan'y, muzyczne, pł. główne w domu, więc jakby komuś się przydało, to chętnie oddam ;) .
Dzięki Dexter ;-)
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Hmm , to z tymi tranami będzie problem jak bym chciał złożyć Twój driverek .

Hardware'u mam od groma ale wszystko sprawne i raczej nie będę ich psuł :mrgreen:

Znalazłem trany SMD :
CG - BCX71GR
DG - BCW68G

nadadzą się ? to zwykłe PNP , nie mosfet ale mają 0,8-1A
elektroda.pl
ODPOWIEDZ