Budowa drukarki 3D

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

kisi, ja też proszę o poprawienie linków....
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Wydrukowane pewnie w profesjonalnej maszynie za astronomiczne $ w technologii możliwe, że innej niż FDM.

Szczelne jest jak się naleje wody do środka czy przecieka?
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Szczelne jest jak się naleje wody do środka czy przecieka?
Nie miałem okazji przetestować z wodą, a nie mam już do nich dostępu. Wyglądało jak zwykłe wiaderko z wtryskarki, więc raczej było szczelne. Po zamknięciu wieczkiem i uciskaniu utrzymywało ciśnienie wewnątrz. Jedyna różnica była taka że materiał był bardziej łamliwy niż taki z wtryskarki.
scabby
Posty: 5
Rejestracja: piątek 06 sty 2017, 21:38
Lokalizacja: Lublin

Post autor: scabby »

Jedyna różnica była taka że materiał był bardziej łamliwy niż taki z wtryskarki.
chyba ktoś tu połamał prototyp za 1000zł :razz:
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Znalazłem wczoraj na allegro kompletną i chyba solidną ramę w miarę dobrych pieniądzach.
http://allegro.pl/drukark...6691694359.html

Co sądzicie? Może się wypowiedzą osoby które mają jakieś doświadczenie? Brakuje mi tylko stron na których znalazłbym spis kompletnych sprawdzonych elementów, w wersji polecanej i tej lepszej (lepsza jakość, dokładność). Niby mam opisujące co kupić, ale jakoś dla mnie jest to jeszcze zbyt ogólnie, lakonicznie, mogłoby być lepiej. Jak pisałem do osób które składały swoje drukarki to jak grochem o ścianę - zero odpowiedzi...

Niby mam już kompletną DIY za około 400$ ale waham się czy warto kupić czy może jednak samemu poskładać z tego co zamówię - no i cena się rozkłada na 2-3 miesiące to też jest jednak argument. No i przy takim zakupie rozłożonym w czasie mógłbym poskładać coś lepszego - ale pytanie czy jestem w stanie w tym budżecie mieć coś lepszego, i jak lepszego? To są pytania bez odpowiedzi.

Niech się ktoś odezwie żebym nie miał poczucia że rozmawiam z lustrem :)
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Widziałem ostatnio wygładzanie wydruków w oparach acetonu https://www.youtube.com/watch?v=6xFUNFG-UKE
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Bardzo ładne figurki wychodzą.
Ale co z drukami użytecznymi, gdzie wymagane jest dobre spasowanie?
NIE BOJĘ SIĘ GDY ŚWIATŁO ZNIKA, BO MAM LATARKĘ NA OGNIWACH PANASONIC' A
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Kupiłem kit. Złożę i doprowadzę do stanu używalności i ew. jeśli będę miał zapał to podrukuję części do drugiej drukarki.
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Jak już pisałem w wątku zakupowym kupiliśmy z znajomymi drukarkę 3d prusa i3 steel.

Po pierwszych nawet dobrych wydrukach zaczęły się problemy i pierwsze awarie ;)

Nagle przestał działać wyświetlacz lcd - podejrzenia były różne, podczas testów udało się nawet upalić stabilizator napięcia w arduino ;), żeby w końcu zacząć od podstaw i sprawdzić tasiemki łączące ;P. Jedna żyła przestała przewodzić. Zarobiliśmy wtyczki na nowej porządnej taśmie i problem rozwiązany - tu trzeba winić jednak chińczyków za dziadowskie taśmy bo lcd to gotowy kit z aliexpress.

Stabilizator wymieniony na większy i arduino praktycznie powinno być zabezpieczone nawet do 35V zasilania ;P.

Kolejny problem - stół nie chce się dogrzewać do 100 stopni (pod abs). Max 93 i staje. Okazało się że na wyjściu z rampsa jest jedynie 10.8V, na grzałce jeszcze mniej (0.5V spadku na kablach). Zamówiłem nowe silikonowe przewody, gniazdo w rampsie wymieniam na komplet złączy xt60. Sprawdziliśmy jakie jest wypełnienie PWM dla tranzystora sterującego grzałką i okazało się że około 230 zamiast 255.

I teraz pytanie - można ustawić 255? Gdzieś mi kiedyś mignęło, że niby nie, ale nie mogę teraz znaleźć. Bo przy wypełnieniu 230 to by się nawet napięcie na wyjściu zgadzało. Ma ktoś jakieś doświadczenia w tej kwestii?
Ostatnio zmieniony czwartek 23 lut 2017, 16:53 przez igi, łącznie zmieniany 1 raz.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

igi, nie odpowiem Ci na to pytanie.
Jedno co mogę stwierdzić to mechanicznie też nie jest dobrze. Musiałem wymienić 3 prowadnice liniowe bo zamiast 8mm miały 8.1mm - tak więc wymieniłem wszystkie. Jak juz to robiłem to założyłem śrubę trapezową i teraz to chodzi elegancko - gładziutko. Gdzie tam do ekstrudera i głowicy, nie sprawdzałem zasilacza jak z napięciem. Z tymi kosztami się liczyłem i liczę i wciąż taki koszt zabawki akceptuję.
Generalnie trzeba sprawdzać wszystko. Jedno co muszę przyznać to montaż do pewnego momentu jest baaardzo łatwy poparty filmikami - naprawdę można się poedukować. Przedemną kalibracja wszystkiego i już mi sie nie chce.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Gdzie kupowałeś te prowadnice liniowe?
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

blackfrog.pl
Jako że mam blisko byłem osobiście po odbiór - miałem przycięte jak chciałem, hartowane, polerowane, łożyska suną po nich jak łyżwy po lodzie. Fachowy człowiek - nie wiem jak z cenami gdzie indziej ale facet wie co sprzedaje, nota bene znany na forach internetowych od drukarek 3d.
Kupiłem łożyska polimerowe pod wózek, fajnie teraz cicho to chodzi.
Czy ktoś ma jakieś strony odnośnie konfiguracji firmware najlepiej po polsku bo pomimo że angielskiego się nie boję to jednak obawiam się fachowych pojęć które nie do końca mogą być jasne.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
kisi pisze:Czy ktoś ma jakieś strony odnośnie konfiguracji firmware najlepiej po polsku bo pomimo że angielskiego się nie boję to jednak obawiam się fachowych pojęć które nie do końca mogą być jasne.
Może ten temat coś pomoże.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

Na przetestowanie drukarki od kumpla chyba się nie doczekam.
Pomału rodzi się pomysł żeby zbudować sobie Graber'a i3.

Na koniec ciekawostka:
FLUX Delta+
http://flux3dp.com/?utm=backme&utm_source=GI_0224
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Może się komuś przyda: korzystałem z tej strony:
http://feriar-lab.pl/kalibracja-drukarki-3d-czesc-1/

Uruchomiłem dziadostwo, ale okazuje się iż coś mam złego z mechanice osi Z - ma problem z zejściem na sam dół - muszę posprawdzać prowadnice liniowe i rozmiary
ODPOWIEDZ