Ozonowanie basenu - czy to ma sens?

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
grzegorztttt
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 17 cze 2010, 09:35
Lokalizacja: Ślask

Ozonowanie basenu - czy to ma sens?

Post autor: grzegorztttt »

Witam

Czytałem temat o generatorze ozonu do ozonowania samochodu i pomieszczeń.
Czy ktoś się orientuje jaka moc takiego ozonatora byłaby potrzebna do ozonowania wody w basenie o pojemności około 4 kubików.
I jak najtaniej rozwiązać technicznie napowietrzanie powietrzem z ozonatora takiego zbiornika.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Gdzieś coś mi się o oczy obiło takie pomysły, tzn. coś czytałem, że do ozonowania wody inaczej się ozon wytwarza - jakoś, że jego stężenie od razu jest znacznie większe niż z takich tanich ozonatorów powietrza i wtedy łatwiej, żeby cokolwiek z tego ozonu przedostało się do wody.

Poszperaj sam, ale może, ktoś z doświadczenie coś napisze - nie można tego wykluczyć. ;)

Pozdrawiam
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

grzegorztttt pisze:o generatorze ozonu do ozonowania samochodu i pomieszczeń
To ja dopiszę chyba w podobnym tonie jak wyżej, bo znam przypadek ze słyszenia/opisu używania do ozonowania beczki pustej na wodę o pojemności ok 6 m3 . W tym celu użyto aparatury do ozonowania klimatyzacji samochodowych tych większych - dostawczych i ciężarowych ( nie znam modelu) i efekt był co najwyżej mierny. Coś to dało, ale bakterii bynajmniej wszystkich nie wybiło - sprawdzone przez akredytowane przez PCA laboratorium.
gregorek
Posty: 45
Rejestracja: środa 28 kwie 2010, 22:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: gregorek »

Trzeba by uderzyć do wodociągów warszawskich, od paru lat ograniczyli chlorowanie i w to miejsce właśnie ozonują wodę. Jak to robią nie mam pojęcia.
grzegorztttt
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 17 cze 2010, 09:35
Lokalizacja: Ślask

Post autor: grzegorztttt »

Myślałem o pompce do napowietrzania jak do oczek wodnych zamkniętej w obudowie generatora ozonu z której wychodziłby przewód powietrza do basenu + rozdzielacze strumienia powietrza + kamienie napowietrzające
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

gregorek pisze:Trzeba by uderzyć do wodociągów warszawskich, od paru lat ograniczyli chlorowanie i w to miejsce właśnie ozonują wodę
Wiele wodociągów stosuje ozon, ale z reguły chloru i tak nie da się całkiem zastąpić jako zabezpieczenie przed wtórnym skażeniem.
A jak to robią - normalnie w przemysłowych instalacjach do produkcji i ozonowania wody.

Bardzo wiele fajnych rozwiązań i wskazówek jest m.in. na stronie - http://www.koronaozon.pl/instalacje-do- ... anie-wody/
grzegorztttt pisze:Myślałem o pompce do napowietrzania jak do oczek wodnych zamkniętej w obudowie generatora ozonu z której wychodziłby przewód powietrza do basenu + rozdzielacze strumienia powietrza + kamienie napowietrzające
Raczej ozonuje się już samą wodę dochodzącą do basenu poprzez wtłaczanie ozonu przez zwężki Venturiego - o takie:
Obrazek
plus potem samo rozprowadzenie tej wody.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Do basenu nie lepsze będzie UV?
ODPOWIEDZ