Alternatywa dla 3W power leda

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Alternatywa dla 3W power leda

Post autor: BKK »

Nie jestem na bieżąco z diodami, ich generacjami i parametrami. Do tej pory w pewnym rozwiązaniu stosowałem element, który w handlu jest określany, jako POWER LED 3W. Coś takiego
http://www.leds-manufacturer.com/3w-whi ... d-p599.htm
na płytce typu star.
Starałem się zawsze kupować w jednym sklepie, najczęściej w Electroparku (bo mam pod ręką, a ceny mają nie najgorsze). Jednak, czy nie ma jakiejś efektywniejszej, dającej większy strumień światła alternatywy w postaci elementu nowszej generacji? Interesuje mnie coś o mocy około 3 do maksymalnie 5 W, białe ciepłe, żółte lub pomarańczowe (dioda siedzi pod pomarańczowym kloszem i biały zimny się nie sprawdza.
Z racji warunków (a też ceny), bo dość "brudnego" zasilania, choć na mniej więcej stałym poziomie, zasilałem te diody z najprostszego źródła prądowego, a mianowicie lm317 z rezystorem. Przyznam, że do tego zastosowania (okresowe miganie w cyklu około 1 Hz, powiedzmy, że jak kierunkowskaz - częstotliwość i czas pracy) takie rozwiązanie spisywało się bez zarzutów. Więc chętnie bym został przy tym rozwiązaniu. Czy ewentualna dioda nowej generacji będzie poprawnie pracować przy takim źródle, czy jednak wymagać będzie bardziej zaawansowanej stabilizacji prądu?
LM pracował z rezystorem 2 omy, co utrzymywało prąd diody na poziomie 0.625A.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Zasilanie ok.

Dioda najniższego sortu, nawet stare XP-G ma lepszą wydajność.
ILPT
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Gdzie tanio kupię pewne elementy? Bo wziąłbym kilka sztuk na próbę.
Płytki pod nie mają takie same wymiary, jak pod te zwykłe power ledy? Bo mam jeszcze trochę blach mocujących i chciałbym je spożytkować.

Na allegro są oferowane panele z tymi diodami i np z luxoenami. Da się z nich te diody zdemontować? Ktoś próbował?
Co "lepsze" XP-G czy luxeon?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Sprawdź wydajność jednych i drugich i dowiesz się co lepsze. Bez modelu / serii itd nie dowiesz się wiele. Na pewno jedne i drugie lepsze od chińczyków.
ILPT
ODPOWIEDZ