Xiaomi Power Bank 20000 mAh

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
dalu
Posty: 91
Rejestracja: środa 25 cze 2014, 19:41
Lokalizacja: kielce

Xiaomi Power Bank 20000 mAh

Post autor: dalu »

Parę dni temu dostałem nowy Power Bank firmy Xiaomi o pojemności 20000 mAh, to jest moje pierwsze spotkanie z takimi urządzeniami tej firmy więc nie mam porównania do wcześniejszych modeli. Na pewno zaskakuje jakość "chińskiego" wykonania, bardzo ładna biała obudowa, w komplecie kabel usb do ładowania.

Obrazek


Całość waży ponoć mniej (338g)niż poprzednie urządzenie tej firmy o pojemnośći 16000 mAh. Na opakowaniu znajduje się "karta zdrapka" za pomocą której można na stronie internetowej firmy sprawdzić legalność i oryginalność otrzymanego towaru. Na obudowie można znaleźć diody powiadamiające o stanie naładowania urządzenia, przycisk włączający, dwa wyjścia USB oraz jedno wejście microusb.

Obrazek

Można zatem ładować powerbankiem dwa urządzenia jednocześnie maksymalnym prądem 5,1V/3,6A, a sam powerbank "wspiera" szybkie ładowanie np. 5V/2A, 9V/2A, 12V/1,5A co pozwala w ciągu 3h naładować go do 11000 mAh. Z tego co wiem to do środka Xiaomi wrzuca aku od LG lub Panasonica tj. sześć aku o poj.3350 mAh.Cena w przedsprzedaży to 24$, teraz można zakupić o jakieś 10$ więcej.

co do realnych pojemności - po pierwszym rozładowaniu, byłem w stanie naładować go do pojemności 16744 mAh.

Obrazek

a przy rozładowaniu prądem 5V/1A dało wynik 12355 mAh

Obrazek

wydaje mi się że za taką cenę, sprawność powerbanku jest bardzo dobra, być może po kilkukrotnym użyciu wynik będzie odrobinę lepszy.

W tym miejscu można doczytać o przeprowadzonych pomiarach tego urządzenia, w profesjonalny sposób, a nie tak jak u mnie chińskim miernikiem za dolara :mrgreen: a także obejrzeć dokładniejsze zdjęcia.
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Czyli można PB naładować w tech. QC2.0. Pytanie, czy jak podłączę telefon obsługujący QC2.0, to czy będzie się szybciej ładował?
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

dalu pisze:a przy rozładowaniu prądem 5V/1A dało wynik 12355 mAh
Co daje 61.775Wh z deklarowanych 72Wh więc 85%. Sprawność przy 1A to 90%, a brak pozostałych 5% można tłumaczyć tym że 6 ogniw 3.350Ah daje 20.1Ah, ale tylko przy pomiarze przez producenta tych ogniw, czyli przy prądzie 0.2C i rozładowaniu do 2.5V, gdzie PB będzie rozładowywał do około 3V.

Chyba bardzo podobna elektronika w nim siedzi co w wersji 10Ah, bo porównując wyniki gościa z BLF to tam również miałem 89% sprawności dla 1A i 83% dla 2A.

Ogólnie całkiem spory PB, powinien na trochę wystarczyć. Niby wagowo bije dwie sztuki 10Ah ale cenowo już nie, bo za tą cenę jeszcze niedawno można było kupić 3szt 10Ah o łącznej pojemności 30Ah :)
dalu
Posty: 91
Rejestracja: środa 25 cze 2014, 19:41
Lokalizacja: kielce

Post autor: dalu »

Czyli można PB naładować w tech. QC2.0. Pytanie, czy jak podłączę telefon obsługujący QC2.0, to czy będzie się szybciej ładował?
chyba w drugą stronę to nie działa:

"Charging a Samsung S6 and an iPhone 6 at the same time did not show any problem. In the case of the samsung you see two different codings, this happens when the device being charged interferes with the identification due to the presence of signals on its own D+/D- lines. In simpler words, the device is “asking” for quickcharge but the power bank is only able to supply DCP 1.5A, this is fine as the maximum charge rate of the S6 is 1.7A with a regular 5V 2A adapter."
Ogólnie całkiem spory PB, powinien na trochę wystarczyć. Niby wagowo bije dwie sztuki 10Ah ale cenowo już nie, bo za tą cenę jeszcze niedawno można było kupić 3szt 10Ah o łącznej pojemności 30Ah :)
mam w domu 6 x SANYO NCR18650GA 3500mAh, do tego taki wynalazek , postaram się pomierzyć i zobaczymy wyniki, oczywiście mam na myśli porównanie tylko pojemnościowe, na ceny nie patrze :mrgreen:
dalu
Posty: 91
Rejestracja: środa 25 cze 2014, 19:41
Lokalizacja: kielce

Post autor: dalu »

w nawiązaniu do poprzedniego posta przetestowałem boxa na 6 baterii typu 18650, włożyłem tam 6 x SANYO NCR18650GA, naładowanych opusem 2.2 średnio do 3400 mAh. Wyniki poniżej:

urządzenie z zewnątrz:

Obrazek

urządzenie wewnątrz:

Obrazek

wynik testu:

Obrazek

wnioski - nie idźcie tą drogą :mrgreen: koszt 6xNCR18650GA + samego boxa jest dużo większy niż zakup gotowego zestawu, a co więcej - rzeczywista ilość "oddanego prądu" jest mniejsza.
DziczkuPL
Posty: 22
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2017, 19:49
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: DziczkuPL »

Noo to Xiomi 20000mAh ma tyle samo co romoss 20800mAh :) Z tym że romoss ma Akusy samsunga ICR 18650-26H M SDIEM TFS3

Sam szukam PB 20Ah bo w aucie mam wiele urządzeń a nie lobię jak kable mi latają i taki bank jest dobrym rozwiązaniem:)
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

DziczkuPL pisze:Sam szukam PB 20Ah bo w aucie mam wiele urządzeń a nie lobię jak kable mi latają i taki bank jest dobrym rozwiązaniem:)
Czyli co, do powerbanka podłączasz się bezprzewodowo, a do ładowarki potrzebujesz przewód? :mrgreen:
dfq
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek 14 lis 2016, 23:19
Lokalizacja: Krk

Post autor: dfq »

DziczkuPL pisze:Noo to Xiomi 20000mAh ma tyle samo co romoss 20800mAh :) Z tym że romoss ma Akusy samsunga ICR 18650-26H M SDIEM TFS3

Sam szukam PB 20Ah bo w aucie mam wiele urządzeń a nie lobię jak kable mi latają i taki bank jest dobrym rozwiązaniem:)
Z tym ze rosmoss o ile sie nie myle nie wspiera nawet ładowania PB technologią QC 2.0 tylko (5V, 2A) więc ładuje sie 2 razy dłużej.
Nowy model PB 20000 mAh od Xiaomi już obsługuje QC 3.0 w obie strony.
Awatar użytkownika
tiuro
Posty: 312
Rejestracja: niedziela 11 sty 2015, 19:41
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tiuro »

Czy nowy model ( https://www.banggood.com/Original-Xiaom ... 14740.html )
jest na ogniwa 18650 li-ion czy tam siedzi już lipo (w odróżnieniu od tego https://www.banggood.com/Original-Xiaom ... 11289.html)

Nie mogę za bardzo znaleźć informacji, że to lipo poza tytułem produktu w sklepie BG, natomiast na obudowie jest znak recycklingu z podpisem li-ion jak na tym obrazku https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... Li-ion.svg (może wysłali mi poprzednią wersję)
Chyba, że jest to uniwersalne oznaczenie dla li-ion i lipo.

Jeśli to jest w ogóle lipo to czy on nie powinien być przechowywany na mniej więcej 3,85V czyli gdzieś na poziomie 3/4 naładowania tak jak w przypadku pakietów lipo dla modeli RC?
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Lipo, w opisie masz:
Battery Capacity: 20000mAh 3.85V ( 77Wh )
Battery Core: Polymer


Sesja rozbierana V1
https://www.myfixguide.com/manual/xiaom ... -20000mah/

Sesja rozbierana V2
http://www.loginby.com/itnews/xiaomi-mi ... to-review/
mappy
Posty: 100
Rejestracja: środa 31 gru 2014, 21:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mappy »

Szkoda, że nie ma porównania starego z nowym.
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Awatar użytkownika
tiuro
Posty: 312
Rejestracja: niedziela 11 sty 2015, 19:41
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tiuro »

Ale to z lipo w moim rozumieniu nie ma chyba nic wspólnego, jakoś sobie wymyśliłem, że to może być lipo. To jest zwykłe 18650 li-ion, które ktoś nazwał "polymer"
;-)

Dzięki za linki!
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

No tak, tylko ktoś te 18650 rozjechał walcem na płasko i na obudowie napisał, że można ładować do 4.4V, a napięcie nominalne to 3.85V ;) Zwróć proszę uwagę na zdjęcia wnętrza wersji V2.
Awatar użytkownika
tiuro
Posty: 312
Rejestracja: niedziela 11 sty 2015, 19:41
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tiuro »

No tak, jednak lipo!
Wybacz, coś w kółko patrzyłem na v1 myśląc, że otworzył mi się link z v2!
Sorry za zamieszanie.

Także wracam do pytania o storage dla lipo? W pakietach do RC zaleca się bardzo stosowanie storage do przechowywania, gdyż pełne naładowania już po 1-2 dniach postarza baterię.
ODPOWIEDZ