Miernik pojemności akumulatorów

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
dymcio111
Posty: 43
Rejestracja: czwartek 02 maja 2013, 12:53
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: dymcio111 »

^jw23

Wiesz co, ja tylko go raz podłączyłem żeby zrobić tamte zdjęcia wam, jeszcze muszę trochę poczytać o tym rozładowaniu i do którego momentu bezpiecznie rozłączać, także nie bardzo poradzę.
Przy załączeniu największego rezystora lub wszystkich naraz i rozładowywaniu, jeśli się nie mylę wtedy 2,5 A :roll: już tester przygasa ekran i wentylator staje. Chyba max 1A najlepiej.

Co do tego twojego miernika to inną aukcję znalazłem i podawali zakres 5 do 20V, więc chyba nie będzie działał lub może ale nie do końca poprawnie :roll: , nie wiem.

Co do tych moich rezystorów na płytce to jeden przełącznik już po kilku przełączeniach zdarza mi się nie "domykać" do końca i led nie świeci , muszę dłużej go docisnąć żeby się powiedzmy trzymał na swoim miejscu.
Być może po wrzuceniu linka, kilka postów wcześniej przez @ Issac bym kupił teraz płytkę z potencjometrami
wilczur
Posty: 45
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 15:49
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: wilczur »

Witam, podłączę się do tematu :)

Mam miernik pzem-005 i chcę sprawdzić pojemność i rezystancje 18650 tylko z fizyki noga byłem i nie wiem jaki rezystor do tego miernika dobrać żeby to wykonać.
Chciałbym znać pojemność przy rozladowaniu 1A oraz 0,5A.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Rezystorem nie rozładujesz ze stałym prądem (bo wraz z rozładowywaniem będzie spadało napięcie na ogniwie, a co za tym idzie również prąd).
wilczur
Posty: 45
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 15:49
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: wilczur »

Hmm to jak wykorzystać ten miernik do tego celu?
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Z tego co widzę, to pojemności tym miernikiem nie zmierzysz (on pokazuje tylko krateczki w zależności od napięcia).
Najpopularniejszy dla Li-ion jest rezystor ok 3,7 ohm i przynajmniej 5W (najlepiej w okolicach 10-15W), wtedy dla max naładowanej baterii (4,2V) masz niecałe 1,2A, dla nominalnego napięcia masz 1A i będzie spadać aż do 0,75A dla 2,8V i tu rozładowywanie należy przerwać.
wilczur
Posty: 45
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 15:49
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: wilczur »

Może nie będzie to zbyt dokładne ale orientacyjnie mi starczy.
Dzięki
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Dostałem swój miernik i zmierzyłem pojemność Powerbanku Xiaomi o nominalnej pojemności 10000mAh - okazało się iż ma 7000mAh. Rozładowywałem go prądem 2A przez 4 godziny.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 24 kwie 2017, 14:07 przez kisi, łącznie zmieniany 1 raz.
wilczur
Posty: 45
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 15:49
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: wilczur »

endrju1 pisze: Najpopularniejszy dla Li-ion jest rezystor ok 3,7 ohm i przynajmniej 5W (najlepiej w okolicach 10-15W), wtedy dla max naładowanej baterii (4,2V) masz niecałe 1,2A, dla nominalnego napięcia masz 1A i będzie spadać aż do 0,75A dla 2,8V i tu rozładowywanie należy przerwać.
Dostałem 2szt 1,8ohm 5w, czyli podłączając szeregowo będzie można mierzyć.
A czy taki miernik można wykorzystać? Na wejściu usb dać aku i na wyjściu USB te rezystory podłączyć?

Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek 21 kwie 2017, 19:17 przez wilczur, łącznie zmieniany 1 raz.
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem czemu lepiej do rozładowania aku 3.7V użyć rozestora 3.7Ohm - nie trzeba obciążać takiego ogniwa 1A, zwłaszcza że wraz z procesem rozładowania prąd tez będzie spadał... Trzeba tylko przestrzegać magicznego progu 2.9V aby nie przekroczyć...
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Skąd te 2,9V? Nie spotkałem w żadnych danych technicznych producentów ogniw.
Akurat sporo akumulatorów wg karty katalogowej ma minimalne napięcie rozładowania 2,5V. Wszystkie nowe Panasonic i Sanyo na ten przykład.
Samsung podaje 2,75V.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
marekwoj
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 14:40
Lokalizacja: Jaktorów (k. Żyrardowa)

Post autor: marekwoj »

greg pisze:Skąd te 2,9V?
Też nie wiem skąd, ale Litokala Lii-500 przy teście pojemności rozładowuje tak samo do 2,9 V :)
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

greg pisze:Skąd te 2,9V? Nie spotkałem w żadnych danych technicznych producentów ogniw.
Rzeczywiście, jednak jako że spora część latarek (z zabezpieczeniami) wskazuje na rozładowane ogniwo po osiągnięciu 2,9-3V, więc testowanie ogniw do latarek rozładowując je głębiej będzie zawyżało wynik.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 24 kwie 2017, 21:28 przez endrju1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Porządne sterowniki sygnalizują przekroczenie 2,8V.
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Opus też 2.9V. Pewnie dla tego że niżej nie ma sensu, bo napięcie leci już w dół jak kamień. A producenci ogniw niech sobie nawet do 2V przy 100mA mierzą, ja tam po swojemu sprawdzam ogniwa (3V/1A lub 3V/1C) i wtedy wiem ile są warte :p No chyba że testujemy przy tych 3A no to można rozładować trochę niżej żeby skompensować spadek napięcia na rezystancji wew.
ODPOWIEDZ