Sprawdzenie pojemności ogniw Li-ion

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
misterbociekpro
Posty: 20
Rejestracja: piątek 30 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: dsf

Sprawdzenie pojemności ogniw Li-ion

Post autor: misterbociekpro »

Witam!
Ostatnio kupiłem 10 ogniw INR18650-29E z rozbiórki ale nie używane. Mógłbym komuś je podesłać żeby sprawdzić pojemność?
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

Jeśli nie masz żadnej ładowarki z opcja pomiaru to zgrubnie da się określić pojemność na świecącej latarce. Znając typ sterownika i wybrany konkretny tryb - ja używałem trybu 40% z Convoya S2 ze sterownikiem 6xamc, czyli 0,4 x2,1 A razy czas świecenia do momentu sygnalizacji - ostrzeżenia o spadku napięcia.
Aby Convoy w bezruchu się nie zagrzał kierowałem na niego mały wentylator, a sam leżał na folii alu.
Awatar użytkownika
misterbociekpro
Posty: 20
Rejestracja: piątek 30 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: dsf

Post autor: misterbociekpro »

Właśnie zamówiłem miernik pojemności akumulatorów ale przyjdzie za tydzień...
Ma convoy m2 i spróbuje zrobić tak jak piszesz :)
marekwoj
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 14:40
Lokalizacja: Jaktorów (k. Żyrardowa)

Post autor: marekwoj »

max4max pisze:używałem trybu 40% z Convoya S2 ze sterownikiem 6xamc, czyli 0,4 x2,1 A
Dobrze byłoby zmierzyć prąd, bo bywają spore rozbieżnosci. Np miało być 40% a było 32%. W trybie 100% było OK, tylko te % niezbyt dokładne. Oczywiście nie zawsze, ale się zdarza.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Ja mogę sprawdzić ci za free za pomocą ładowarki modelarskiej (a więc i wysokim prądem, a także opór wewnętrzny).
Z tym, że (nie wiem skąd jesteś) musiałbyś pewnie ponieść koszt przesyłki.
marcinek1992
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2012, 08:45
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: marcinek1992 »

Właśnie...
Mam pytanko. mam ładowarkę 2 bateriową Xtar VC2 PLUS (Niestety zły zakup bo nie ma mierzenia pojemności)
Musze kupić nową ładowarkę czy lepiej kupić jakiś tester pojemności baterii?
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Wszystko zależy od tego, czego od urządzenia oczekujesz.
Jeśli potrzebujesz pomiaru pojemności i stanu akumulatorów, t warto zainwestować w porządną ładowarkę z pomiarem, a najlepiej w ładowarkę modelarską (która może mierzyć pojemność przy dużym poborze prądu, a także rezystancję).
marcinek1992
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2012, 08:45
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: marcinek1992 »

Mam troche ogniw od laptopa i chciałbym wybrać te najlepsze. Więc te które mają największą pojemność. Te które są słabe to wyrzuce a te które są dobre to zostawiam.
Chciałbym dla znajomych powerbanki porobić.
A jaką ładowarkę modelarską polecasz? Czy w takiej ładowarce można ładować też akumulatory AA I AAA?

Mam do sprawdzenia 26 ogniw.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Ładowarką modelarską można ładować wiele typów akumulatorów, jednak minusem jest że ładujemy akumulatory pojedynczo (chyba że są połączone w pakiety, to wtedy cały pakiet).
marcinek1992
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2012, 08:45
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: marcinek1992 »

Wydaje mi się że ładowarka modelarska jest ciężka w obsłudze. Może zwykła ładowarka będzie ok. Polecasz jakąś niedrogą i dobrą? :wink:
marekwoj
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 14:40
Lokalizacja: Jaktorów (k. Żyrardowa)

Post autor: marekwoj »

W miarę dobra i tania będzie Lii-500, na Aliexpress poniżej 20$. Pojemność mierzy prawidłowo, rezystancję wewnętrzną już nie.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Lii500 rozładowuje niestety tylko prądem 0,5A (co do zgrubnego oszacowania pojemności może dać radę, o tyle aby rzeczywiście określić w jakim stanie jest ogniwo, już się słabo nadaje).
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Ładowarki wielokanałowe są bardzo wygodne w obsłudze ale mają małe możliwości. Modelarskie, odwrotnie.

Jeśli modelarska to nic lepszego w tych pieniądzach nie dostaniesz: viewtopic.php?t=21131&start=0

Jeśli wielokanałowa to opus bt-c3100 (w miarę poprawnie mierzy rezystancję i prawie dobrze mierzy pojemność) lub tańsza liitokala lii-500, ciut słabsza, dobrze mierzy pojemność a przy rezystancji pokazuje bzdury, ale jest trochę tańsza. Kolejna ładowarka która mierzy pojemność to SkyRC MC3000, ale nawet nie patrz na cenę.

To są ładowarki warte swojej ceny (oprócz ostatniej), wynalazki typu imax b6 sobie daruj. No chyba że ma to być to jednorazowego sprawdzenia pojemności to na ali dostaniesz takie proste mierniki w formie polutowanej płytki z wyświetlaczem.
marcinek1992
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2012, 08:45
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: marcinek1992 »

Zamiast wydawać kase na ładowarkę modelarską może lepiej zainwestować w takie małe urządzenie do sprawdzenia pojemności? Co wy na to?

https://www.aliexpress.com/item/1-2-12V ... 0.0.pedOiC
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Tak, takie coś miałem na myśli.
ODPOWIEDZ