NAS - gotowiec czy składak

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

Jednak kupiłem "gotowca" - Netgear ReadyNas Duo v2 RND2000 , bo cena fajnie spadła i dostałem go za 530zł z wysyłką. Dziś powinienem go dostać.
Jeszcze tylko muszę dobrać dyski.
Awatar użytkownika
tOmki
Posty: 965
Rejestracja: niedziela 09 mar 2008, 02:20
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: tOmki »

Odświeżam temat.
Aktualnie posiadam 2x Netgear ReadyNas Duo v2, jeden od prawie 5 lat, drugi od roku (jakaś wyprzedaż starych modeli i udało mi się go wyrwać za 199zł, cena pierwszego - post wyżej). Oba mają załadowane po dwa dyski WD RED 4TB.

Ciekawostka bo dzisiaj przeszedł mail z info że jest nowa aktualizacja, w sumie nic specjalnego bo jakaś poprawka w SAMBIE, ale fakt że ponad 5 letni sprzęt jest nadal aktualizowany.
A newer version of the firmware for your ReadyNAS device is now available. To install it, please go to the System page and click on the Update tab. Then, go to the Remote tab, click the Check For Update button, then click Perform System Update.

Name: RAIDiator-arm
Version: 5.3.13
Date: Wed May 24 06:16:40 2017
Size: 87691264
Description: http://www.readynas.com/RAIDiator_arm_5_3_13_Notes
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Witam, podepnę się pod temat (jeśli źle robię, proszę o wyodrębnienie).
Do rzeczy. Chodzi mi po głowie wymiana NAS. Obecnie jest to Synology DS211j, obecny ze względu na zadanie jakie mu dałem chodzi bardzo powoli (serwer zdjęć, plików, download z torrent, rejestrator kamery IP) i jako że szybsze modele są dość drogie, zaś dostęp do części PC mam dość dobry, myślę o złożeniu czegoś np na energooszczędnym i3 i postawienie na tym np Xpenology.
Czy ktoś robił próby na czymś takim? Czy ma to rację bytu, czy lepiej szukać dedykowanego sprzętu?
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

endrju1 pisze:Czy ktoś robił próby na czymś takim? Czy ma to rację bytu, czy lepiej szukać dedykowanego sprzętu?
ja robiłem, ze dwa różne sprzętowo, świetna sprawa. Zakasuj rękawy i do dzieła :-)
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Mam takiego mini NAS postawionego na pasywnym T5740 oraz dwa dyski 1TB.
Śmiga na Debianie i daje radę.
Everybody lies...
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Dzięki za info, spróbuję w weekend powalczyć z instalacją, zobaczymy co wyjdzie.
Awatar użytkownika
cudny
Posty: 505
Rejestracja: czwartek 25 sie 2011, 16:13
Lokalizacja: Zagórze/Kraków

Post autor: cudny »

Cześć,

Mnie też interesuje temat NASów. Rozglądałem się ostatnio za jakimś gotowcem, za jakimiś płytami ITX, ale nic tak nie przykuło uwagi jak terminale HP! Muszę to sprawdzić!

Dzięki Artur!
Solarforce L2 XM-L 8xAMC
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Jestem zadowolony ze swojej maszyny. Mam 2GB Ram oraz 4GB flash SSD.

Zastosowanie to:

-serwer plików (samba)
-pobieranie torrentów
-serwer DLNA
-ownCloud (chmura)
-FTP

Daje radę bez najmniejszej zadyszki. Uruchomiony jest od ponad 300dni, (było by więcej jak by nie awaria UPSa) zjada coś ponad 120MB ramu i zajmuje ponad 2GB na SSD.

Jeden dysk mam na SATA wewnątrz a drugi po USB.
Ten po USB ma mniejsze transfery po LAN ale i tak nie jest źle.
Everybody lies...
Awatar użytkownika
cudny
Posty: 505
Rejestracja: czwartek 25 sie 2011, 16:13
Lokalizacja: Zagórze/Kraków

Post autor: cudny »

artur_n, jakie transfery po LANie wyciągasz? Zapis/odczyt przez Sambę.

Ten flash SSD to jest wbudowany w ten terminal tak? Dysk tam wchodzi 2,5", czy 3,5"?
Solarforce L2 XM-L 8xAMC
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Transfer z SATA mam ponad 40MB/s a z USB ok. 24MB/s

Dysk wchodzi 2,5 po lekkich modyfikacjach.
Everybody lies...
Awatar użytkownika
cudny
Posty: 505
Rejestracja: czwartek 25 sie 2011, 16:13
Lokalizacja: Zagórze/Kraków

Post autor: cudny »

Używasz systemu OpenMediaVault?
Solarforce L2 XM-L 8xAMC
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Używam Debiana.
Everybody lies...
Awatar użytkownika
n0rbi666
Posty: 27
Rejestracja: czwartek 04 lip 2013, 20:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: n0rbi666 »

OpenMediaVault działa na Debianie - używam i jest całkiem przyjemny, udało mi się połączyć go z Active Directory - póki co nie narzekam na działanie :-)
Riders on the storm
There's a killer on the road
His brain is squirmin' like a toad
Take a long holiday
Let your children play
If ya give this man a ride
Sweet family will die
Killer on the road, yeah
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Najlepszym domowym rozwiązaniem jest najprawdopodobniej to co zastosował artur_n. Małe, mało żre prądu, dla domu i firmy 4 osobowej wystarczające no i ciche! Na dodatek linuxowy soft posiada dobre wsparcie, jeśli nawet nie ze strony producenta to użytkowników. Jesteś zawsze na czasie - czego chcieć więcej ?

Szczerze powiedziawszy to teraz mam 1 dysk na usb podlaczony do routera działający jako zasób sieciowy ale transfery na poziomie 6MB to max... więc pewnie kupie taki terminalek.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Również przyłączę się do tego tematu.
Powiedzmy, że mam na NASa ok 1300zł, bo tyle kosztuje QNAP TS-251A z 4GB RAMu. Do niego oczywiście 2 dyski SATA (raczej 2x 4TB Toshina N300), UPS, nowszy router ...
No i pytanie czy brać tego QNAPa TS251A z 4GB czy kupić płytę główną z prockiem J3455/J4205, 4-8GB RAMu w fajnej obudowie i dobrym zasilaczem za ok 800-1000zł? Do tego mam nawet dysk M2 128GB na system. Zależy mi głównie na backupie danych z 2-3 kompów, 2 telefonów a także codziennych kopiach samego sytemu (Win10) trzymanych kilkanaście dni, wyświetlaniu filmów, stron WWW i pdf-ów na monitorze 4K, do tego VPN, żeby korzystać w miarę bezpieczne z netu na komórce i żeby z niej mieć dostęp do swoich plików. Możliwe także, że podepnę do tego jakiś monitoring (myślę, że do 2 kamer) i fajnie gdybym miał możliwość wirtualizacji windowsa 7 na tym sprzęcie (czasem mam potrzebę by zrobić coś na tel czy w pracy na kompie, co wymaga większej mocy obliczeniowej niż komp z ledwie zipiącym XPkiem).
Na co dzień chcę pracować wygodnie i nie martwić się koniecznością wykonania dodatkowych czynności związanych z kopiami czy też update'ami. Konfiguracja początkowa natomiast nie musi być super prosta.
Co byście bardziej polecili dla mnie i jeśli komp składak to z jakim systemem? Bawiłem się przez weekend z Open Media Vault na RPi3 i pomijając "szybkość" jakoś nie za bardzo mogłem znaleźć tam wszelkie dodatki umożliwiające wykonanie wszystkich powyższych czynności (może OMV na RPi jest mocno okrojony z dodatków a może to nie ten system na takie rzeczy...). Demo QTSa przeglądałem także i wydaje się dużo bardziej rozbudowane i zautomatyzowane na co dzień. Synology przy QNAPie wygląda jakoś jakby okrojone a przy tym tak samo drogie i dlatego nie biorę go pod uwagę, ale może się mylę.
Jakieś propozycje uwagi? Cena gra drugorzędną rolę i raczej nie chcę nic słabszego niż 2-rdzeniowy celeron, a przy tym miło będzie, gdy pobór prądu będzie niższy niż w wypasionym laptopie z i7, 2ma dyskami i extra grafiką więc odpadają typowe "stare komputery" i serwery.
ODPOWIEDZ