Dioda do projektora

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Dopadłem dla zabawy projektor z Biedronki, Hykker 130. Przy całkowitym zaciemnieniu nawet daje radę, ale chciałbym mu wsadzić mocniejszego leda. Ktoś coś wie na ten temat?
pozdrav
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Łoj, coś pan kupił ;) Dawno temu bawiłem się w takie projektory. Jeśli masz gwarancję, to pamiętaj co się stanie jak całość rozbierzesz. Zacznij od sprawdzenia jakiego masz tam leda. Oglądałem zamienniki na ali i widać że jest to led, składający się z 24 chipów. W przybliżeniu może z niego być 1000 lumenów. Wskazywało by to też, że jest to projektor LCD. Aby uzyskać większą jasność, musiał byś iść w większe wartości co to ilości światła, a co za tym idzie więcej ciepła i lepsze chłodzenie. Pytanie czy warto ? Dla zabawy pewnie tak, ale...

Przez moje ręce przeszło kilka tanich projektorów, kilka próbowałem przerobić. Ile kosztował Twój ? Jak 300 zł jak to teraz jest w ofercie Biedronki, to moim zdaniem dla lekkich zabaw może być. Ja wszystko co miałem sprzedałem i wykukałem okazję na allegro - Acer K132, jasność realna na wyjściu 700 lumenów, 1280*800. Jakościowo wszystkie tańsze projektory bardzo odstawały od Acera.

No i dla przyszłych szukających - pamiętajcie, że sprzedawcy często piszę, że projektor ma np. 800 lumenów. W wielu wypadkach jest to ściema. W takim projektorze LED daje z siebie 800 lumenów, ale na wyjściu mamy około 80 lumenów.
ILPT
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Kupiłem za dwie stówki, do zabawy i oczywiście zacząłem od rozbiórki :smile: . To jest projektor z pojedynczym LCD, klon Unic UC40. Mam go w chacie weekendowej i jego jakość dla mnie jest ok. Masz rację z diodą, to 24 elementy po 1W każdy, 19-21 V, 1,25A czyli 24W.
https://www.aliexpress.com/item/Origina ... 50032.html
https://www.avforums.com/threads/uc40-p ... d.1967115/
Można ją wymienić ale jest kilka problemów. Kształt emitera musi być prostokątem, bo taki jest światłowód, nie może to być kwadrat. Myślałem o czymś 50W, chłodzenie można wspomóc z zewnątrz - akurat da się z zewnątrz podłączyć dodatkowy radiator z wentylem tylko trzeba diodę zasilić, chyba też z zewnętrznego zasilacza. Cały problem w znalezieniu diody, reszta to betka ;)
pozdrav
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Tak sobie gdybałem - zmierz rozmiar leda. Nie dało by się dać koło siebie 2 x XHP70 oskalpowanych ? No i pokaż jak wygląda cała "optyka". Zastosowanie światłowodu to strzał w kolano (przez producenta) - straty światła są dość znaczne. Pytanie gdzie ten światłowód ? Z tego co widzę, układ jest taki - led, szyba, panel LCD, soczewka Fresnela, lustra, obiektyw i to wszystko. Zrób testy z ledami jakie masz. Te projektory to nie jest sprzęt jakoś bardzo precyzyjny.
ILPT
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Ten światłowód to tylko przenośnia/uproszczenie, chodziło mi o tubus pomiędzy ledem a szybą i lcd. Wbrew pozorom ruszenie jakiegokolwiek elementu optycznego natychmiast powoduje wycieki światła, tu musi być podstawowa precyzja. Zastanawiam się czy by się nie dało usunąc tego fresnela, korekcja obrazu nie jest mi potrzebna, zobaczymy.
pozdrav
ODPOWIEDZ