Alternatywny Firmware do iMaxa B6

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Ja się w to bawiłem, mam accucela 6, działał prawidłowo, skusiła mnie funkcja IR.
Ogólnie to nie jestem zadowolony z tego alternatywnego FW(aż się pokłóciłem z autorem), a zanim to w ogóle zaczęło działać to dużo się namęczyłem(w wątku na RCG na końcu można zobaczyć moje posty)

CZYLI, JEŚLI KOMUŚ PRAWIDŁOWO DZIAŁA ŁADOWARKA, TO NIE ZMIENIAĆ FW, TYM BARDZIEJ JAK KTOŚ NIE MA BARDZO, ALE TO BARDZO DOKŁADNEGO WOLTOMIERZA I AMPEROMIERZA!

Co mi się nie podoba w tym FW?
Dziwnie skonstruowane, dużo dziwactw, a niektóre wyglądają wręcz jak błąd/bug.
Suma sumarum ładowarka działa, ale bym chętnie powrócił do oryginału, jednak nie mogę, jak robiłem kopię zapasową(uProgiem manekina) skopiował się nie FW ale same F-y, czyli nic, ale zanim to odkryłem miałem już wgrany alternatywny FW...
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Doctore pisze:Ogólnie to nie jestem zadowolony z tego alternatywnego FW(aż się pokłóciłem z autorem), a zanim to w ogóle zaczęło działać to dużo się namęczyłem(w wątku na RCG na końcu można zobaczyć moje posty)
Czytałem to już wcześniej, i niestety muszę napisać że wszystkie problemy były wynikiem Twoich błędów lub niewiedzy. Jak się można "pokłócić" z kimś kto odwala kupę roboty za darmo, czy wymagać nie wiadomo czego? Projekt jest rozwojowy i należałoby wspomóc autora jakimiś testami i dobrym słowem, zamiast mieć pretensję że coś nie działa, nawet nie masz pojęcia jak to potrafi zachęcić/zniechęcić do dalszych prac :sad:
Doctore pisze:CZYLI, JEŚLI KOMUŚ PRAWIDŁOWO DZIAŁA ŁADOWARKA, TO NIE ZMIENIAĆ FW, TYM BARDZIEJ JAK KTOŚ NIE MA BARDZO, ALE TO BARDZO DOKŁADNEGO WOLTOMIERZA I AMPEROMIERZA!
Ciężko znaleźć coś mniej dokładnego niż te ładowarki więc dowolny multimetr (nie typowo bazarowy) powinien załatwić sprawę :wink:
Doctore pisze: jak robiłem kopię zapasową(uProgiem manekina) skopiował się nie FW ale same F-y, czyli nic
Bo program był zabezpieczony lockbitami, wtedy wysyła 0xFF dla każdego bajtu. Odczytany hex/bin należało sprawdzić czy jest poprawny, należało sprawdzić lockbity przed próbą odczytu - i jeśli są włączone to nie ma szans na to że to co zostanie odczytane będzie poprawne.
Doctore pisze:skusiła mnie funkcja IR
I z tego co wyczytałem to pisałeś że nie ma jej w menu?
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Czytałem to już wcześniej, i niestety muszę napisać że wszystkie problemy były wynikiem Twoich błędów lub niewiedzy.
W 100% się zgadzam, ale potem to ogarnąłem, głównym problemem była kalibracja charge/discharge, która powodowała przeróżne dziwne efekty, oraz podczas rozbierania ładowarki przecięta została jedna z ścieżek balansera, o czym nie powiadomiła mnie ładowarka(a powinna) i zamiast wyświetlać 0V na tym porcie to pokazywało jakieś wartości z kosmosu, ale wskazujące na niepoprawną kalibracje.
Więc moja ocena FW jest na podstawie już ogarniętego FW.
Jak się można "pokłócić" z kimś kto odwala kupę roboty za darmo, czy wymagać nie wiadomo czego? Projekt jest rozwojowy i należałoby wspomóc autora jakimiś testami i dobrym słowem, zamiast mieć pretensję że coś nie działa, nawet nie masz pojęcia jak to potrafi zachęcić/zniechęcić do dalszych prac :sad:
Aż tak się do niego nie przyczepiłem, głównie poszło o mój sposób wypowiadania się.
Ciężko znaleźć coś mniej dokładnego niż te ładowarki więc dowolny multimetr (nie typowo bazarowy) powinien załatwić sprawę
Jeśli chodzi o napięcie to jakoś ujdzie, ale zwykłym multimetrem nie zmierzymy poprawnie 1A, u mnie to powodowało kolejne problemy, na końcu wyregulowałem to przy użyciu rezystora 130m.
Bo program był zabezpieczony lockbitami, wtedy wysyła 0xFF dla każdego bajtu. Odczytany hex/bin należało sprawdzić czy jest poprawny, należało sprawdzić lockbity przed próbą odczytu - i jeśli są włączone to nie ma szans na to że to co zostanie odczytane będzie poprawne.
Oczywiście.
I z tego co wyczytałem to pisałeś że nie ma jej w menu?
Zanim to ogarnąłem to kilkadziesiąt razy wgrywałem różne wersje FW i 50 razy kalibrowałem więc nie pamiętam co gdzie pisałem, tym bardziej że to 3 albo i 4 forum na którym o tym pisze...
Finalnie IR działa.
Marek_S
Posty: 28
Rejestracja: sobota 03 cze 2017, 11:45
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Marek_S »

Witam
Padła mi ładowarka czy ktoś może mi podesłać jakiś dobry alternatywny soft ?
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

A skąd wiesz że to soft? Mikroprocesor nie rozprogramowuje się od tak.
Marek_S
Posty: 28
Rejestracja: sobota 03 cze 2017, 11:45
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Marek_S »

Od początku działa źle palił się tranzystor sterujący przetwornicą , nie była skalibrowana , wstawiłem jakiś kondensator na bramkę to działała jakiś czas. Przy starcie programu dawała na bramki impuls.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Marek_S pisze:wstawiłem jakiś kondensator na bramkę
W jakim celu?

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Marek_S
Posty: 28
Rejestracja: sobota 03 cze 2017, 11:45
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Marek_S »

Wgrałem oprogramowanie i super, jest jeszcze wersja 6 A ale tej jeszcze nie testowałem , wszystko jest tu a autor niestety porzucił projekt
https://github.com/stawel/cheali-charger
ascorp
Posty: 5
Rejestracja: piątek 24 lis 2017, 17:00
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: ascorp »

Witam, chciałem zmienić oprogramowanie w ładowarce "delta redox", jest to ten sam klon co wszystkie podróbki imax B6, niestety jedyny programator jaki mam to USB ISP, oraz program "Progisp1.72", połączyłem się z ładowarka wszystko ok, zdziwienie kiedy chce załadować plik flash do programu, przy wczytywaniu hex wywalił błąd "illegal line found..." i nic nie załadowało, przy wczytywaniu bin, wczytuje ale pokazuje większą wartość niż obsługuje procesor "51788/32768"... mówię sobie no dobra nie pasuje do mojej ładowarki te oprogramowania, gdzieś w czeluściach znalazłem plik "imaxB6-NEO-V110.hex" wgrał się bez problemowo , ładowarka ruszyła na tym oprogramowaniu...działała :)

Ale że człowiek jest ciekawy no to jednak chciałem jeszcze jakieś inne oprogramowanie i tutaj pojawił się problem, znalazłem jakiś inny plik "flash.bin" wgrałem i... pojawiły się kwadraciki w górnej części wyświetlacza i czasem dziwny dźwięk , tak samo czasami reaguje dźwiękiem na przyciski... ale nic więcej, oczywiście atmega dalej łączy się z programem idzie wgrać inny soft, oryginalny też bo go zgrałem, ale kwadraty na wyświetlaczu zostają...

Ktoś coś ? Najbardziej intryguje mnie fakt, że pliki (modyfikowane oprogramowanie) są tak jakby za duże, ważą po 57kb, a atmega32 przyjmuje 32kb ? Nie znam się za bardzo na programowaniu układów.

Z tego co już wyczytałem, to objaw tych kwadratów na LCD to nic tylko , że jest sprawny, a brak jest sygnału, połączenia z cpu.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
ascorp pisze:...są tak jakby za duże, ważą po 57kb, a atmega32 przyjmuje 32kb ?
To całkiem normalne, przykładowo plik hex do ATtiny 13 (1kB pamięci) ma 3kB.
Co do wyświetlacza, to może to być brak kontaktu jakiejś linii, ustawiony niewłaściwy typ wyświetlacza ustawiony w oprogramowaniu, lub uszkodzenie samego wyświetlacza/portu procesora.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ascorp
Posty: 5
Rejestracja: piątek 24 lis 2017, 17:00
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: ascorp »

Dobra.. coś już wiem, źle sciągałem pliki ze strony Pawła... zapisywało mi je jako np. bin ,ale 57kb, teraz już zapisuje jako 30kb, ale teraz kiedy je wgrywam jest nadal to samo, pamięć wydaje się dobra bo zapisuje na niej i odczytuje to samo.
Marek_S
Posty: 28
Rejestracja: sobota 03 cze 2017, 11:45
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Marek_S »

Jak pamiętam to bez problemu się programowało może masz źle ustawiony programator ? Tam sa dwa zestawy jeden 5 W i ten działa i jest drugi 6W i ten nie działa
ascorp
Posty: 5
Rejestracja: piątek 24 lis 2017, 17:00
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: ascorp »

Programuje mi się też bez problemu, później idzie to samo odczytać z pamięci ładowarki to samo, i tak jak wcześniej pisałem, raz udało mi się inne oprogramowanie wgrać i wszystko działało, ale zachciało mi się innego i już teraz nawet nie pamiętam po jakim pliku tak się uwaliła ładowarka.
Marek_S
Posty: 28
Rejestracja: sobota 03 cze 2017, 11:45
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Marek_S »

Chyba po tym 6W ten 5W działał A jakie jeszcze masz programy ?
ascorp
Posty: 5
Rejestracja: piątek 24 lis 2017, 17:00
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: ascorp »

Jeżeli ktoś ma IMAX B6 klona na atmega32, i programator ISP, oraz program Progisp to proszę o podłączenie i odczytanie ustawień fusebit.

Potrzebuje ustawienia do tego co na obrazku :

Obrazek

--------------


Udało się odratować ładowarkę, jak ktoś na przyszłość namiesza w fuse bit to TUTAJ można popatrzeć co i jak, czyli tak jak na obrazku niżej :

Obrazek

p.s. Czy jest jakaś wersja oprogramowania, gdzie ładowarka może działać jak zasilacz z płynną możliwością ustawiania napięcia i prądu ? Bo z przetestowanych nie mogę takiego znaleźć, swego czasu miałem raz podróbkę imax B6 (nie klon) i tam była taka opcja, czasami przydatne.
ODPOWIEDZ