Solarforce L2P 3x XP-L vs 4x XP-L

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
info
Posty: 75
Rejestracja: środa 18 lut 2015, 12:59
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Solarforce L2P 3x XP-L vs 4x XP-L

Post autor: info »

Witam, chciałbym przedstawić moją modyfikacje i wykonanie dwóch rodzajów modułu, popularnie zwanego P60, zainstalowanego w hoście Solarforce L2P.

Zastosowane komponenty to :

- podłoża Noctigon 3 i 4 x XP
- sterownik liniowy zbudowany w oparciu o układy 12 x AMC7135 + tranzystor MOSFET i procesor Attiny 85,
- optyka Carlo 10507 Triple i Carlo 10622 Quad
- customowa piguła dotoczona z mosiądzu, spora waga zapewnia skuteczne odprowadzanie ciepła, waga całej latarki z tym modułem to około 180 g

Tak to wygląda w latarce i jeszcze przed zamontowaniem:


Obrazek

Po przeprowadzeniu krótkich testów, mogę stwierdzić że opcja czterodiodowa w stosunku do wersji trzydiodowej ma same plusy, pod warunkiem że nie korzystamy z trybu DD gdzie z ogniwa pobierane jest ponad 12 A, w skutek czego w codziennym użytkowaniu tryb DD dostępny jest jedynie przez bardzo krótki czas, zanim nie zadziała zabezpieczenie termiczne.

W przypadku używania latarki z prądem maksymalnym 4,2 A, wersja 4 x XP-L wykazuje znacznie większa stabilizację ilości światła w stosunku do wersji 3 x XP-L. Gołym okiem spadek jasności w wersji 3 x XP-L nie jest aż tak widoczny jak w czasie wykonywania pomiarów światłomierzem, nie mniej jednak spadek jasności występuje.

W czasie pomiarów stabilizacji światła zastosowałem aktywne chłodzenie wodne, celem uniknięcia załączania się zabezpieczenia termicznego, które posiadają stosowane przeze mnie sterowniki.

Wersja 4 x XP-L wykazuje około 10% światła w stosunku do wersji 3 x XP-L, zasilanej tym samym prądem.

Poniżej charakterystyki stabilizacji światła:

Obrazek
Obrazek


Dodatkowo przeprowadziłem badanie w termowizji, które pokazuje kolejną przewagę konstrukcji 4 x XP-L, która ewidentnie nagrzewa się znacznie wolniej w stosunku do konstrukcji 3 x XP-L, co ewidentnie wskazuje na znacznie większą sprawność konstrukcji 4 x XP-L. Link do filmu w termowizji:

https://youtu.be/EjjFyAOhfrA

Teraz myślę najciekawsze, jak to świeci, kilka porównań, wszystko opisane na zdjęciach:



Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podsumowując, konstrukcja wielodiodowa typu 4 x XP-L to bardzo ciekawa opcja, co prawda przyrost światła w stosunku do wzrostu kosztów wykonania jest stosunkowo niewielki, ale jeśli komuś zależy na tych 10% światła więcej i znacznie lepszej stabilizacji i sprawności całego układu to oczywiście inwestycja w takie rozwiązanie się opłaci.

Pozdrawiam,
Marcin
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

info, może jeszcze doprecyzuj jakie diody XP-L testowałeś.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
info
Posty: 75
Rejestracja: środa 18 lut 2015, 12:59
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: info »

Bocian pisze:info, może jeszcze doprecyzuj jakie diody XP-L testowałeś.
Mógłbym to zostawić jako moje noł hał, ale oczywiście, zapomniałem dopisać, diody jakie stosuje to najwyższy z dostępnych aktualnie binów diod Cree XP-L HI, czyli V3 3C.
Awatar użytkownika
kurdolf
Posty: 659
Rejestracja: czwartek 04 gru 2014, 14:34
Lokalizacja: Poznań

Post autor: kurdolf »

Czy masz może zdjęcie porównawcze z X1 3x xp-l ?
Wyślij cenę proszę na PW.
Nitecore Tube
Olight i3E 10440
Acebeam H10
X1 3x XP-L 4.2A by GREG
Astrolux Mf02
Astrolux Mf04
Blf GT
Awatar użytkownika
info
Posty: 75
Rejestracja: środa 18 lut 2015, 12:59
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: info »

Nie mam takiego zdjęcia i raczej miał nie będę.
Mam zdjęcie porównawcze z convoy s2+ 3x XP-L, ale w tym momencie nie mam możliwości wstawienia go.
Co do ceny, to raczej pytanie na PW, ale w sumie mogę odpowiedzieć i tu, bo kilka osób pyta, na tą chwilę nie jest znana.
Aktualnie trwa dopracowanie modułu pod 4x XP-L żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń wewnątrz hosta i maksymalnie zwiększyć objętość piguły.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Sterownik to "zkanapkowany" 105C czy jakaś nowa dedykowana płytka?

Jakie bajery ma sterownik?
Awatar użytkownika
info
Posty: 75
Rejestracja: środa 18 lut 2015, 12:59
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: info »

Do testów wykorzystałem programowalny sterownik z trybem DD. Jednak ze względu na mało użyteczny tryb TURBO (bardzo krótki czas pracy, duża ilość wytwarzanego ciepła, prąd ponad 12A, ewentualne problemy z wyłącznikiem po dłuższym użytkowaniu) wersja komercyjna raczej ograniczy się do trybów z ograniczeniem prądowy realizowanym za pomocą 12x Amc7135.

Jeśli chodzi o funkcje to wszystko jest opisane na tej stronie (nie licząc rozkładu dostępnych trybów, bo te są zwiększone do 4,2A):

http://www.latarkowo.pl/progfet.html
cwancisz
Posty: 173
Rejestracja: piątek 08 lis 2013, 15:05
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: cwancisz »

Uuu kolejna świetna konstrukcja :) . Kiedy można przyjechać i zobaczyć na żywo jak świecą te 4x XP-L ?
Albo nawet mogę powiedzieć że biorę w ciemno!:)
nocnafuria22
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 26 lis 2017, 23:43
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: nocnafuria22 »

W związku z pierwszym postem pragnę się przywitać ze wszystkimi. Ale przejdźmy do rzeczy, a mianowicie czy uda się "upchnąć" 4x XP-L w obudowie convoy s2+? Powoli przymierzam się do zakupu kolejnej latareczki i myślę, że warto zaczekać na jedną diodę więcej.
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Moduł 4 x XP Noctigon zmieści się do S2+.
Pozostaje temat jak obudowa wielkości S2+ poradzi sobie z bardzo dużą ilością ciepła.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Dariusz70, podłoże może się i zmieści ale optyka Carclo quad o średnicy 24mm chyba już nie bardzo. ..
Sometimes darkness can show you the light
ODPOWIEDZ