Domowy spektroskop i obserwacja widma

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
Losiu
Posty: 82
Rejestracja: sobota 06 paź 2012, 12:01
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Losiu »

Ok, kupiłem jeden arkusz siatki, sprzedaż wystawiłem w osobnym wątku w sklepiku, nie chce na niej zarabiać, doliczyłem tyle co za fatygę do wydawnictwa, na pocztę i za kopertę. Myślę że to dość uczciwe podejście. Chce zrobić coś dla forum i ludzi się tu udzielających :)
Link do tematu ze sprzedażą: http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=123704#123704
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Maciex93, dzięki za ciekawy temat.
Losiu-dzięki za inicjatywę!
Awatar użytkownika
Hahar
Posty: 410
Rejestracja: czwartek 14 lip 2011, 23:04
Lokalizacja: Pobiedziska

Post autor: Hahar »

Tu kilka amatorskich programów do analizy widm. :wink:
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

No to teraz złapać kogoś kto ma dostęp do lasera/frezarki cnc i zrobić obudowy pod jakąś kamerkę internetową + siatkę + w.w. soft.
Ostatnio zmieniony czwartek 10 paź 2013, 19:56 przez studzin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Hahar
Posty: 410
Rejestracja: czwartek 14 lip 2011, 23:04
Lokalizacja: Pobiedziska

Post autor: Hahar »

Ja tam widzę ceownik z alu i nacięte klocki do mocowania osprzętu ,+ godzina w warsztacie ... :)
Ostatnio zmieniony czwartek 10 paź 2013, 20:00 przez Hahar, łącznie zmieniany 1 raz.
belushi
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek 27 wrz 2010, 15:45
Lokalizacja: Rzeszow

Post autor: belushi »

Ja pierdykam ;) Wam zadać temat to pewnie za chwile byłby atom rozszczepiony ;)
Podziwiam zaangażowanie.

B
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Wychlastać gotowca z tworzywa będzie szybciej i taniej.
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Można wziąć dłuższą rurę kanalizacyjną PCV, wtedy do niej da się doczepić mocowanie do porządnego obiektywu. Całość na statyw i całkiem fajne widma wychodzą. Wtedy okazuje się też w jaki sposób "oszukuje" Osram, Philips i Venture lighting - inaczej dobierają przedziały całkowania, by wynik był lepszy.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Panowie, a tak odbiegając od tematu, nie lepsze było by wykorzystanie pryzmatu?
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 cze 2013, 14:29
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Marooned »

Otrzymałem siatkę, zmontowałem wg wspomnianej strony i chwilę wprawy i przeróbek było potrzeba, ale widmo widać. Dla starej (>15 lat) świetlówki pociachane, ale już ciągłe dla MH, halogena, klasycznej żarowej i LEDa (ZebraLight H51).
"In the brave new world of the year 2000, a kiss can still break your heart." - Program from Cirque du Soleil's Alegría

Nad tymi gwiazdami jest wszechświat szybujących potworów! Wiedziałaś?
Losiu
Posty: 82
Rejestracja: sobota 06 paź 2012, 12:01
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Losiu »

Czyli siatka działa :) Uff...
Ja jakoś jeszcze nie wygospodarowałem czasu na zrobienie swojego egzemplarza skoro już mam arkusze pod nosem.
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Przy ocenie widma oprócz samego "pociachania" trzeba jeszcze uwzględnić piki - gdyby nie te piki, to świetlówka halofosforanowa o barwie 765 miałaby światło o Ra=99. Wynika to stąd, że luminofor ten ma także widmo "cząsteczkowe", jest ono ciągłe.
Ale zabawa ze spektroskopem jest przednia.
Oto zaimprowizowana siatka dyfrakcyjna - bardzo, ale to bardzo cienko tkana zasłonka z drucików, zainstalowana w ramach wystroju pomieszczenia w jednej z knajp w Barcelonie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 148
Rejestracja: poniedziałek 03 cze 2013, 14:29
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Marooned »

Ciężko mi namierzyć piki patrząc na widmo.
Dodatkowym utrudnieniem jest to, że wykorzystane stare ostrze od noża do tapet ma mikro wgłębienia co mocno rzutuje na jasność punktową widma co wprowadza dodatkowy zamęt: czy to peak czy jednak nierówność ostrza?

Jak znajdę chwilę to spróbuję to sfotografować, ale będzie ciężko biorąc pod uwagę wymóg utrzymania odpowiedniego kąta między aparatem, spektrometrem a światłem.
"In the brave new world of the year 2000, a kiss can still break your heart." - Program from Cirque du Soleil's Alegría

Nad tymi gwiazdami jest wszechświat szybujących potworów! Wiedziałaś?
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Chciałbym odgrzać temat odrobinę - co sądzicie o gotowych wynalazkach z Aliexpress? Albo może ktoś z Was zrobił/widział/ma spektroskop z pryzmatów?
ODPOWIEDZ