Budowa drukarki 3D

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

kisi, dzięki za proste wyjaśnienie. Dimafixa mam kupionego, tylko jeszcze nie używałem. W razie czego będzie pod ręką. Pierwszy wydruk dolne warstwy mi się rozkleiły, to by się zgadzało, że stół się cały nie rozgrzał.
Ostatnio zmieniony środa 11 paź 2017, 06:03 przez marmez, łącznie zmieniany 1 raz.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Coś ciekawego, co akurat będę testował - drukuje się z funkcją prasowania górnych warstw... Zobaczymy, czy wyjdzie tak dobrze, jak autorowi tego opisu:

http://3dwpraktyce.pl/2017/09/prasowanie-wydrukow-3d/

Obiecałem zdjęcia moich pierwszych wydruków:
(album: https://photos.app.goo.gl/JAoxks9eNWajEpE12 ) ale też kilka poniżej:

Obrazek

Poniżej widać, że z jednej strony wydruk rozszerzył się całkiem OK, a z drugiej (tej bardziej ciepłej) już się podwijał i krzaczył:
Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek

Poniżej widać, jak wydruk z PET-G też cię ciut podwija przy rozszerzaniu :( ale mniej niż PLA
Obrazek

Pionki z Pet-g ścianka 2mm bardzo mocna, ścianka na jedną warstwą (chyba mniej niż 1mm, ja nie projektowałem, nie wiem ;) ) elastyczna, w jednym miejscu popękało, ale chyba była jakaś przerwa w projekcie...

Obrazek
BTW fajny dyfuzor na latarkę można zrobić z takiego bezbarwnego PETa :) dobrze rozprasza :)

To na razie tyle
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

marmez, Ogólnie wydruki spoko. Co do sowy to na jakiej prędkości drukowałeś - im wolniej tym dokładniej i tak samo warstwy 0.1 jest dokładniejsza (wolniejszy wydruk) ale dla mniejszych figurek może dużo polepszyć.
Co do podwijania to wygląda mi to na temperaturę głowicy - za wysoka ? Ile masz ?
Kalibrowałeś PIDa głowicy ? Chodzi o to temperaturową stabilizację głowicy.
http://feriar-lab.pl/kalibracja-drukarki-3d-czesc-3/2/
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Nie. Nie kalibrowałem, dzięki za linka poczytam i spróbuję.

Prędkość gorszej sowy mmialem chyba 40mm/s a ta, ktora wyszła ładniej już na drukarce na 70% czy jakoś tak.

Ustawienia miałem PLA 200*C dla PETg 220* , ile faktycznie jest to nie mam czym sprawdzić.

Co do warstwy 0,1mm to póki co nic tak wolnego/ładnego nie potrzebuję, bardziej sie zastanawiam nad tym jaka najgrubsza warstwę można taka drukarka drukować? Drukowałeś grubszymi warstwami?
Ostatnio zmieniony sobota 14 paź 2017, 09:25 przez marmez, łącznie zmieniany 1 raz.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Grubość warstwy zależy od średnicy dyszy. Dla dyszy 0.4 nie drukowałbym grubiej niż 0.3, dla 1mm 0.9. jakość wydruku też jest lepsza jak dasz najwolniejszy wydruk na slicerze i to dużo lepsza. Warto to zrobić tak dla własnej wiedzy na co stać swoją drukarkę
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

W sumie zanim przeczytałem Twoj powyższy post o grubosci wydruku, to puściłem wydruk jakiś małych prostych dupereli o grubosci warstwy 0,35 i 0,4mm , na dyszy 0,4mm i wydruki całkiem fajnie wyszły a dużo szybsiej niż na 0,2mm. :)

Teraz musze poszukać jakie najgrubsze dysze mogę dać do mojej drukarki i gdzie je kupić, bo nieraz wolałbym szybsze wydruki, nimo, że mniej dokładne- byle dalej mocne były.
Ostatnio zmieniony niedziela 15 paź 2017, 22:23 przez marmez, łącznie zmieniany 1 raz.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

marmez, skoro masz filament 1.75 to dysze 1mm możesz założyć a czy większe są to nie wiem. Wytrzymałość zależy tylko od wysokości warstwy jaką ustawisz. Tak czy siak warto mieć grubszą dyszę właśnie do wydruków większych przedmiotów. Ja ostatnio drukowałem 0.1 i jakość naprawdę mi się spodobała tyle że baaardzo długo to trwało i tu chyba w drogich drukarkach się za to płaci że takie wydruki idą szybciej oraz jakość wydruku jest dużo lepsza co niestety wymaga większej precyzji toru mechanicznego drukarki. Mi osobiście tak duża precyzja nie jest potrzebna ale miło wiedzieć że coś lepszego od święta można wydrukować.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Dzięki kisi za informacje.

Zaczęliśmy z żoną drukować foremki do wycinania pierników :) Takie spersonalizowane :) Żona ma kilka pomysłów. Kilka już narysowała, bo jest prosta aplikacji do generowania ich. Tutaj to co już stworzyliśmy: http://www.cookiecaster.com/users/10597 Żaba kończy się drukować, następne już grubość zmiejszę, bo widzę, że 2mm, to przesada, zaraz wypbóbuję 1,5mm, może niższe niż 0,6cala, zobaczymy. Polecam :)
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

W okresie świątecznym takie foremki to jest bajka, a kiedyś widziałem takie że jest lekki obrys jak lukrować - dla dzieciaków bajka.
Ja ostatnio sobie zrobiłem do skręcania mebli takie narzędzia aby ładnie w środeczku wiercić dziurkę. Przydało się jak diabli.
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Drukowanie foremek do pierników z powyższego serwisu wychodzi rewelacyjnie. Teraz drukuję już wszystko jak leci w rozmiarze 3-4 cale, 1,5mm grubości ścianki, i wysokość 0,6 cala. Drukuję z PET-G warstwa 0,3mm standardowo ok. 1h na jedną foremkę schodzi.

Pod tym linkiem to co moja żona i ja na podstawie obrazków narysowaliśmy:
http://www.cookiecaster.com/users/10597

Przed chwilą naryzowałem w końcu latarkę:

Obrazek

Wcześniejsze wydruki i wypieki:
Obrazek

a tutaj kluczyk do śmietnika z ABSu wypolerowany oprarami acetonu - super taka polerka, do przedmiotów, które ma się macać w rękach.
Obrazek
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

marmez, a jak ze smrodem ABS ? Mocno śmierdzi ?
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Na początku troszkę czuć było tym ABSem, ale nos się przyzwyczaja w sumie nic mi to nie przeszkadzało. Jak się wchodziło do pokoju z zewnątrz to trochę było czuć. Ale do smrodu jaki jest jak się lutuje plastik transformatorówką, to bardzo daleko... :)
Żonie chyba ciut bardziej przeszkadzało, ale i tak się pytała czy wydrukuje foremki z ABS, żeby je wygładzić. Tutaj lenistwo wygrało i to, że ciasto wcale się nie klei do tych z PETu.

Na raz drukowałem najwięcej 6 takich kluczyków, to niedużo, pewno przy większych wydrukach bardziej czuć.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 04 gru 2017, 21:31 przez marmez, łącznie zmieniany 1 raz.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Idą Święta :)

Obrazek

Obrazek
Everybody lies...
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

To się rusza odrazu po wydrukowaniu?
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Tak. Nie trzeba przeprowadzać żadnych operacji. Śmiga odrazu po wydruku.
Everybody lies...
ODPOWIEDZ