Nowa czołówka, zasięg, skupienie

Oświetlenie montowane na głowie
bubulak
Posty: 13
Rejestracja: środa 20 sty 2016, 11:23
Lokalizacja: Zdolny Śląsk

Nowa czołówka, zasięg, skupienie

Post autor: bubulak »

Witam serdecznie

Potrzebuję pomocy w wyborze nowej lampki.
Od dwóch tygodni posiadam skilhunta H03, którym jestem niestety bardzo przykro rozczarowany.
Miała być to lampka możliwie uniwersalna - do wszystkiego, a niestety nie jest.
Brakuje zasięgu, a rozproszenie światła jest tak duże, że nawet w trybie turbo jazda na nartach, rolkach czy rowerze jest nie powiem że niemożliwa, ale co najmniej nieprzyjemna.

Subiektywne wrażenie jest takie, że oświetlone jest wszystko z wyjątkiem drogi przede mną.
Jako że do H03 nie można (a przynajmniej ja nie jestem w stanie) dokupić optyki na wymianę, będę chyba - i niestety musiał kupić nową.
W tej chwili zastanawiam się nad Nitecore HC30 i XTAR H3.
Czy ktoś z szanownych użytkowników mógłby polecić coś podobnego ?

pozdrawiam
M.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Xtara H3 używam już dość długo bardziej jako latarki EDC bo właśnie na czołówkę na bliską odległość za bardzo się nie nadaje (a tak przeważnie używam czołówki) ale właśnie na te 10m i dalej to jak najbardziej. Według mnie Xtar jest lepszy od Nitecore z tego powodu, że jest trochę większy a tym samym lepiej rozprasza ciepło. Ja jestem z tej latarki bardzo zadowolony jedynie zmieniłem diodę na Nichia bo bardziej pasuje mi cieplejsza barwa i wyższe CRI :)
1984
Posty: 347
Rejestracja: sobota 13 gru 2014, 17:26
Lokalizacja: Lublin

Post autor: 1984 »

W opasce na baniak są dodatkowe oczka, można w nie wsadzić np jakiegoś convoya z refem smo i xpl hi.

Albo zainwestowac w Fenixa HP30

http://www.light-test.info/pl/czolowki/ ... 900-lumens
bubulak
Posty: 13
Rejestracja: środa 20 sty 2016, 11:23
Lokalizacja: Zdolny Śląsk

Post autor: bubulak »

Nie przesadzajmy :-) chodzi o zastąpienie jednej - drugą, a nie dokładanie sobie ciężaru (o stabilności na głowie nie wspominając).
A HP30 to nie ta półka....
XTAR póki co wygląda ze wszystkich najlepiej. Zastanawiam się też trochę nad HC33, jeżeli będzie w jakiejś promocji.
hoka
Posty: 733
Rejestracja: piątek 15 lis 2013, 01:39
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: hoka »

Hej,

Stałem przed podobnym dylematem z tym że ja byłem rozczarowany poprzednią generacją skilhuntów. Szukałem w różnych tego typu latarkach i wszędzie było albo szeroko albo daleko. Ostatecznie idealnym kompromisem okazał się Nitecore HC30. Jest zasięg, jest szerokość. Idealnie używa mi się tej latarki na rowerze(las czy droga bez znaczenia) oraz podczas trekkingów. A moc taka że przez przypadek wywołałem za pomocą tej latarki zamieszki na ŚDM :P
mario1
Posty: 62
Rejestracja: sobota 10 paź 2015, 18:53
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mario1 »

Witam.

Kolego bubulak - twoje rozczarowanie wynika prawdopodobnie z tego , iż przed
zakupem nie doczytałeś że latarki SK H03 produkowane są z 3 wersjami optyki.
Ty kupiłeś wersję H03 (bez dodatkowej literki) - czyli z soczewką rozpraszającą.
Jest ro bardzo dobra latarka do różnych prac domowych i warsztatowych gdyż
w miarę równomiernie oświetla najbliższą przestrzeń. Druga wersja H03R ma optykę typu reflektor i bardzo dobrze spisuje się przy większych odległościach, wiem to z własnego
doświadczenia gdyż posiadam obydwie wersje. Istnieje jeszcze trzecia wersja (symbolu
nie pamiętam) z optyką typu reflektor i odchylaną na zawiasie soczewką rozpraszającą.
Słyszałem , że trwałość wspomnianego zawiasu jest kiepska i raczej nie jest to polecany model.
bubulak
Posty: 13
Rejestracja: środa 20 sty 2016, 11:23
Lokalizacja: Zdolny Śląsk

Post autor: bubulak »

Kolego mario1 - doczytałem bardzo dokładnie.

Naoglądałem się zdjęć beamshotów (przydały się jakiś polski termin) do znudzenia.
Kupiłem wersję TIR, częściowo przez opinie na tym forum, dlatego że miała być uniwersalna.
Z wypowiedzi wynikało że różnica między wersja TIR a R nie będzie w sumie duża, co z resztą pokrywało się z moim odbiorem zdjęć które widziałem w necie (na budgetlightforum zdaje się).
Co do wersji F, to nie najlepszy pomysł (uniwersalnie, ale mało solidnie).
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Też kupiłem Skilhunta z optyką Tir w sumie do świecenia na dość bliską odległość i też się zdziwiłem, że daje tak mało światła. Poprzednio miałem modowaną czołówkę z OLX też z taką optyka tylko o trochę większej średnicy i mimo, ze tamta latarka miała około 600 lumenów to jednak dawała znacznie więcej światła pewnie właśnie przez rozmiar optyki. Według mnie Skilhunt z Tir jest już zbyt przesadnie mały przez co zbyt mocno zdławiony.
Agauy
Posty: 140
Rejestracja: piątek 12 maja 2017, 07:51
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Agauy »

On nie jest zdławiony. I nie jest mały. Jest to przyzwoitej jakości lampka przeznaczona do świecenia na niewielką odległość. Ilość światła którą daje też nie jest mała. Optyka działa bardzo dobrze - ale inaczej niż OP by chciał. To też sprawia, że może robić wrażenie świecącej słabo.

Soczewkę można wymienić na świecącą wąsko. Nie robiłem tego, więc nie wiem, czy jest to łatwe; można wziąź torxy i zobaczyć czy się łatwo rozkręci.

Można też kupić inną czołówkę - na pewno są lepsze.
Peak Eiger Ultra XP-G2 S2
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Agauy pisze:Soczewkę można wymienić na świecącą wąsko. Nie robiłem tego, więc nie wiem, czy jest to łatwe; można wziąź torxy i zobaczyć czy się łatwo rozkręci.
Z rozkręceniem nie ma najmniejszego problemu, problem jest z zakupem optyki o odpowiednich wymiarach.
Agauy
Posty: 140
Rejestracja: piątek 12 maja 2017, 07:51
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Agauy »

Szybkie szukanie:
http://budgetlightforum.com/comment/118 ... nt-1184545
Wg nich 17x9.7 mm pasują. Nawet podsuwają przykładowe, choć wciąż dość szerokie.
Sprawdź rozmiar, jeśli się zgadza na pewno można znaleźć coś węższego.
Peak Eiger Ultra XP-G2 S2
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

A jaki kąt świecenia ma oryginalna soczewka?
Agauy
Posty: 140
Rejestracja: piątek 12 maja 2017, 07:51
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Agauy »

W podlinkowanym przeze mnie wątku piszą że około oryginalna soczewka działa podobnie do 30-stopniowej.
Peak Eiger Ultra XP-G2 S2
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

No to jednak daje mniej światła od tej z OLX bo w tamtej soczewka też miała 30 stopni.
ketyow
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 26 paź 2017, 10:35
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: ketyow »

A możesz zrobić zdjęcie światła z ok. 70 cm na ścianę? Ja wręcz przeciwnie - szukam czegoś do pracy z bliska, musi być szeroko i równomiernie bez spota.
ODPOWIEDZ