Naświetlacz (halogen) arlec 20W

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Banus1
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 16:46
Lokalizacja: Krakow

Naświetlacz (halogen) arlec 20W

Post autor: Banus1 »

Witam, kupiłem okazyjnie coś takiego:
https://www.amazon.co.uk/Arlec-Recharge ... B0713QPQCY
oczywiście bez ładowarki.
Halogen posiada standardowe okrągłe wejście ładowania, ale nie wiem jakiego zasilacza użyć aby nic nie spalić.Lub odwrotnie, nie za słabego aby nie czekać wiekami na pełne naładowanie.
Na naklejce napisane jest że zasilacz ma mieć "12V DC input" ale nie pisze nic co natężeniu w "mA".
W szufladzie znalazłęm dwa zasilacze
-pierwszy: output 9VDC 500mA oraz drugi: 12V 2500mA
zacząłem ładować tym pierwszym( słabszym) ładuję już 5 godzin i niby jest naładowany w jakimś stopniu niewiem ile brakuje do "fula"
pytanie czy mogę podpiąć ten 12V 2500mA (jest dość duży i ciężki sprawdzając miernikiem wychodzi z niego około 18V! dlatego nie podłączałem go do halogena ) i nic się nie stanie???

ten pierwszy zasilacz niby 9V a wychodzi z niego ok 14V

Dodam że rozkręcałem ten halogen aby zobaczyć co to za akumulator tam siedzi i zobaczyłem 4X ogniwo 18650 połączone tak by dawało 7,4V(tyle pisze na naklejce)

Pytanie czym to optymalnie(czytaj szybko:)) ładować
oraz może ktoś powie co to za diody(czy realne jest te 20W i 1200 lumenów?? pozdrawiam

Obrazek


Obrazek

Obrazek
Nitecore TM06 😈
Olight SR51 XP-L V6 3D
Czołówka Olight wave H25
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

ten pierwszy zasilacz niby 9V a wychodzi z niego ok 14V
bo nie jest stabilizowany...
zobaczyłem 4X ogniwo 18650 połączone tak by dawało 7,4V
A jakiś układ ładowarki to tam jest?
Banus1
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 16:46
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Banus1 »

od wtyczki ładowania idą kabelki do czegoś wielkości zapalniczki tylko jest to jakby w koszulce termokurczliwej i nic nie widać co tam jest( widać tylko ze skraja wystaje z pod tej koszulki jakiś kondensatorek) więc podejrzewam że to ten układ:)
ładując to ładowarką 9V świeci się czerwona dioda (nie wiem czy sama skończy ładować czy zgaśnie czy zapali się na zielono:))
jakieś pomysły?
Nitecore TM06 😈
Olight SR51 XP-L V6 3D
Czołówka Olight wave H25
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

Ja mam pomysł abyś podpiął zasilacz 12V i sprawdzał co jakiś czas czy bateria nie przekracza 8,4V. Jeśli ładowanie skończy się przed tym napięciem możesz śmiało używać tego zasilacza.
Banus1
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 16:46
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Banus1 »

w sumie sprawdzić to mogę tylko czy jak podepnę ten zasilacz który daje prawie 18V to nic się nie stanie(na zasilaczu pisze 12V 2500mA)
Nitecore TM06 😈
Olight SR51 XP-L V6 3D
Czołówka Olight wave H25
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

Banus1 pisze:w sumie sprawdzić to mogę tylko czy jak podepnę ten zasilacz który daje prawie 18V to nic się nie stanie(na zasilaczu pisze 12V 2500mA)
Nie wiem co to dokładnie masz za zasilacz, ale skoro na wyjściu pisze 12V to możesz go podłączyć. Tylko sprawdzaj napięcie baterii, jeśli układ ładowania jest ok to powinno być ok. A jeśli zauważysz że przekroczy 8,4V i ładowanie wciąż trwa to odłącz zasilacz i już więcej nim nie ładuj.
Banus1
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 16:46
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Banus1 »

A czy to, że ten zasilacz ma 2500mA to nie jest to za dużo?
Nitecore TM06 😈
Olight SR51 XP-L V6 3D
Czołówka Olight wave H25
Banus1
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 16:46
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Banus1 »

Dodam, że to jeat nowy halogen nie używany nie dłubany więc ten układ pewnie jest okej, o niego sie nie martwie ze bedzie przeładowywał baterie chodzi mi o to by tego układu nie spalic za mocnym zasilaczem
Nitecore TM06 😈
Olight SR51 XP-L V6 3D
Czołówka Olight wave H25
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Banus1 pisze:A czy to, że ten zasilacz ma 2500mA to nie jest to za dużo?
To nie jest za dużo, jednak napięcie mnie niepokoi.
Układ ładowania, z reguły jest liniowy, to znaczy, że całość różnicy napięcia pomiędzy zasilaczem a akumulatorem, będzie wydzielana w postaci ciepła. Tak więc im wyższe napięcie zasilania, tym większe grzanie układu ładowania.
Co do prądu, to układ odpowiedzialny za ładowanie, reguluje jego wielkość więc wydajność zasilacza nie mu wpływu, w tą stronę...
Wydajność prądowa tego zasilacza, może jednak w tym wypadku nie być zaletą. Chodzi o to, że napięcie jałowe maleje pod wpływem obciążenia. Parametry zasilacza, określane są dla obciążenia znamionowego, więc 12V będzie przy obciążeniu prądem 2,5A. Przy mniejszym, będzie wyższe.
W związku z tym, że nie wiemy co siedzi w układzie ładowania, trudno jest określić, co się stanie przy napięciu wyższym nić znamionowe. Sprawa druga, to 12V do ładowania pakietu 2s, też wydaje mi się sporo za wysokie...

Najlepiej będzie zrobić tak, jak radzi Ebola, czyli sprawdzić, kontrolując parametry ładowania.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Banus1
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 16:46
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Banus1 »

Hmm więc chyba zostanę przy tym zasilaczu 9V 500mA. Czy jest ktoś w stanie oszacować ile może potrwać ładowanie od zera do pełna takiego pakietu 2s w/w zasilaczem podejżewam , że ogniwo nie jest tu jakoś bardzo pojemne~ 2000mAh załóżmy...
Nitecore TM06 😈
Olight SR51 XP-L V6 3D
Czołówka Olight wave H25
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam

Przynajmniej teoretycznie: 8 - 16h

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Banus1
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 16:46
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Banus1 »

Naładowane;) tymi 9V trwało to miedzy 11-15 h(dokładnie nie wiem bo spałem) zaświeciło się na zielono dziś sprawdzę napięcie
Ostatnio zmieniony wtorek 13 lut 2018, 15:22 przez Banus1, łącznie zmieniany 1 raz.
Nitecore TM06 😈
Olight SR51 XP-L V6 3D
Czołówka Olight wave H25
ODPOWIEDZ