Oświetlenie szafki kuchennej taśmą LED wszysto co potrzebne

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Henlo
Posty: 1
Rejestracja: piątek 16 lut 2018, 12:25
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Henlo »

Cześć, to mój pierwszy post, więc wszystkich gorąco witam.

Podłączę się trochę pod temat, bo chcę zamontować taśmę led w szafie z ubraniami i tam potrzebuję odcinki po 130cm, i teraz mam problem bo przy wielu taśmach jakie widzę na allegro jest napisane, że można je ciąć co jeden metr, a już np tu gomarplus.pl jest "Możliwość cięcia na sekcje: 2.5 cm". Czy to oznacza, że mogę docinać taśmę co 2,5cm?

Aha i czy takie taśmy led się grzeją? Mam Zwykłe ledy żarówki, i one trochę wydzielają ciepła, zastanawiam się czy włączona taśma w zamkniętej szafie (jakby ktoś nie wyłączył) nie spowodowało by jakichś komplikacji?

Dzięki za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Przy taśmach 12V można ją ciąć co 3 diody (jak diod jest 30szt/1m wtedy co 10cm i analogicznie przy taśmie 120/m wychodzi co 2,5cm). Każda dioda się grzeje, gdy płynie przez nią prąd. Przyklejona do aluminiowego profila/radiatora w szafce nie powinna mieć źle, bo kubatura jest raczej duża. Oczywiście zależy to od napięcia zasilania (zasilacze 12V często można ustawić w zakresie 11-13V), ilości diod/1m, mocy, a także jakości podłoża/taśmy i użytej taśmy/kleju do przytwierdzenia paska do profila.
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

Ja tam w szafach zamontowałem gotowca:

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/produ ... #/90332255

Ma od razu czujnik zbliżeniowy. Do tego trzeba doliczyć drugie tyle za trafo z Ikei + kable albo pokombinować samemu... Chyba że rzeczywiście musisz mieć dł. 130cm i z jakiegoś powodu nie może być krótsze.

Pzdr.
M.
marzena456
Posty: 4
Rejestracja: środa 08 sie 2018, 12:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: marzena456 »

Witam serdecznie,
Podpinam się pod post. Też robię remont kuchni i chciałabym sobie podświetlic szafki taśmą. Doczytałam, że najlepiej zamontować ją w profilu, zamierzam kupić ten https://www.zarowka-led.com/profil-alum ... etr-surowy i podobnie jak na tym zdjęciu w opisie pod takim kontem byłby i teraz moje pytanie jak to jest z tym docinaniem taśmy czy tam widać w jakim miejscu można ją przyciać? czy to naprawdę tylko co metr bo szafki będa pod wymiar więc długość tego odcinka bedzie ok 2,65 i czy da się to tak zrobić? A co myślicie o taśmie RGB to też może fajnie wyglądać. Ma ktoś? Pokażcie zdjęcia jeśli możecie
Ostatnio zmieniony środa 08 sie 2018, 15:09 przez marzena456, łącznie zmieniany 1 raz.
jutro jest nowy dzień
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Większość taśm 12V można ciąć co 3 lub 6 diod (więc dość gęsto).
Co do profilu na taśmę, z własnego doświadczenia najlepiej u mnie spisują się profile płaskie zamontowane ok 1cm od krawędzi szafki wiszącej nad blatem. Wtedy powierzchnia jest oświetlona w miarę równomiernie i nie świeci po oczach osobom siedzącym przy stole obok.
Co do RGB, wg mnie chybiony pomysł, jak już to do dekoracji wnętrz, np przy oświetleniu sufitu lub detali. Jako oświetlenie robocze się nie nadaje.
Ostatnio zmieniony środa 08 sie 2018, 15:09 przez endrju1, łącznie zmieniany 1 raz.
marzena456
Posty: 4
Rejestracja: środa 08 sie 2018, 12:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: marzena456 »

Czyli lepiej płaski. Co do tej RGb to są też rgbw czy nawet ww https://www.smd-led.pl/tasma_led_rgbw.php?pro_id=2527 czyli i kolory i świtło białe. Myślisz, że też lipa. Mogłoby byc i jako roboczy i jako ozdobne światło jak np jesz kolacje przy stole. Chociaż moze masz rację chyba za dużo tu kombinuje
Ostatnio zmieniony środa 08 sie 2018, 15:11 przez marzena456, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Jeśli chodzi o cięcie, to na ostatnim linku, jak masz zdjęcie taśmy z przodu, to widać co 3 diody, są po 4-ry pola lutownicze, takie brązowe, z opisami + G R B W. Przez środek tych pól, przebiega linia, gdzie można ciąć.
Co do diod RGBW, to po prostu jest tam dołożona biała dioda (taki mały żółty placyk, po lewej stronie każdej diody), tym nie mniej ich jasność jest sporo mniejsza niż jednej porządnej.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ