Panel led. Pytanie o odprowadzenie ciepła.

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
froko
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 13 sie 2018, 22:17
Lokalizacja: Łódź

Panel led. Pytanie o odprowadzenie ciepła.

Post autor: froko »

To mój pierwszy post na forum więc dzień dobry wszystkim :)
Planuję zrobić panel świetlny jak na rysunku:

Obrazek

Taśma na diodach 5630, moc na cały panel około 37 W (2,4 m, 15 W/m). Taśma przyklejona na płytce aluminiowej 22 x 22 cm, grubość 2 mm. Odległość między paskami taśmy 9 mm.
Całość zasilana stałonapięciowo (zasilacz Mean Well, seria PWM).
Zdaję sobie sprawę, że przy takiej mocy diody będą się grzały. Moje pytanie jest takie czy taśma w ogóle przeżyje? Czy uda mi się utrzymać ją poniżej 80 stopni C?
Być może ktoś z Was ma doświadczenie w podobnej konstrukcji i może coś podpowiedzieć. Będę wdzięczny :)
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Licz się z ok. 100 stopni ponad temperaturę otoczenia przy płytce poziomo.
https://www.heatsinkcalculator.com/free ... lator.html
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

1-do czego to będzie służyć, co będzie oświetlać
2-dlaczego akurat taśmy?
3-jak budżet?
Pytam, bo może się okazać że bardziej praktyczne będzie zbudowanie czegoś np. na mniejszej ilości ledów np. na radiatorze z komputera plus 1 led większej mocy. Takie coś z kolei zapewni lepsze życie dla ledów i mniejszą awaryjność.
ILPT
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

drogi froko - panel o mocy ok. 40W i wydajności ok. 4000 lm Ra 80 można kupić z gwarancja 3-letnią za ok. 100 zł brutto - czy Twoja robota ma sens?
Oczywiście jeśli robisz to dla wiedzy i poznania to szacun - niemniej nie wyważaj otwartych drzwi jeśli chcesz tym czymś coś oświetlać.
froko
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 13 sie 2018, 22:17
Lokalizacja: Łódź

Post autor: froko »

@ptja
Dzięki za odpowiedź. Takie rozwiązanie upada zatem.

@skaktus
Dzięki.
1. Oświetlenie sali kinowej (kilkanaście metrów bok, wys. 6 m). Niestety dużo odgórnych, wykluczających się wzajemnie założeń. Przede wszystkim musi to być tylko 16 punktów świetlnych, dokładnie w miejscach gdzie obecnie są żarówki. Muszę się zmieścić w wymiarach max 25 x25 cm na jeden punkt świetlny. Z symulacji w programie DIALUX wychodzi, że nawet przy 5000 lumenów/punkt w rogach sali będzie ciemno. No i oczywiście odpada chłodzenie wentylatorkiem :)
2. Taśma dlatego, że muszę mieć pełną kontrolę nad procesem ściemniania (PWM) i móc ściemniać płynnie, z dowolnie wybraną prędkością od 100% do 0%. Nie znalazłem innego rozwiązania dającego mi tę możliwość.
3.Budżetu jeszcze nie znam, ale jak widać nie to jest obecnie największym problemem.

@Mociumpel,
Dzięki, pomysł oczywiście dobry, ale odpada z powodów j.w.
ODPOWIEDZ