Czołówka dla astronoma (czerwone światło)

Oświetlenie montowane na głowie
Voit
Posty: 259
Rejestracja: piątek 05 gru 2008, 19:56
Lokalizacja: Gdańsk

Czołówka dla astronoma (czerwone światło)

Post autor: Voit »

Cześć
Mam dość nietypową potrzebę - chciałem zapytać o czołówkę dla astronoma.
Do obsługi teleskopu jest potrzebna odrobina światła, jednak takiego, które nie zaburza "widzenia zmrokowego".
Pomyślałem o czołówce Taktikka plus hybrid od Petzla. Jest mała, lekka, łatwo dostępna i mieści się w założonym budżecie (ok.100 zł).
5 lumenów w trybie czerwonym do zajęć przy teleskopie jest wartością akceptowalną, a dużym plusem jest czas pracy - około 100 godzin.
Jednocześnie do pozbierania drobiazgów i tzw. "ogarnięcia terenu" przyda się silne białe światło.
Nie obawiam się przegrzania diody, bo czołówka w trybie jasnego światła będzie pracowała raczej krótko. Może kilka minut... Głównym przeznaczeniem czołówki ma być świecenie światłem czerwonym.
I taka obawa - czy Taktikka + hybrid ma pamięć ostatniego trybu?
Czy wyłączona podczas świecenia na czerwono włączy się w tym samym trybie?
Sytuacja, w której wyłączenie latarki w trybie czerwonym i jej ponowne włączenie w trybie mocnego białego światła spowoduje silne olśnienie i będzie raczej niemiłą niespodzianką.
W takiej sytuacji może lepiej wcale jej nie wyłączać (100 h pracy na bateriach)...
Jest jeszcze Taktikka + RGB, która oferuje oprócz białego światło czerwone, zielone i niebieskie.
Światło zielone podobno również nie zaburza widzenia zmrokowego, ale nie słyszałem, żeby było używane przy obserwacjach astronomicznych. Z kolei Taktikka RGB zamiast diody czerwonej posiada diodę RGB, a słyszałem, że światło czerwone dawane przez diodę RGB jest słabsze niż to dawane przez diodę czerwoną...
A może macie jakiś inny pomysł na latarkę, która jest powszechnie dostępna, mieści się w kwocie około 100 zł i spełnia założone wymagania?
Rynek latarek astronomicznych, dostępnych w sklepach specjalistycznych jest bardzo ubogi.
Latarka ma być prezentem, który zostanie wręczony pierwszego listopada.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Czerwone i zielone nie zaburza widzenia w nocy ( kolor podświetlenia deski rozdzielczej w samochodach )
Kup skilhunta H03, najsłabsze tryby mają taką wartość że też nie będzie zaburzało widzenia.
Masz pamięć ostatniego trybu i w razie W zapas mocy.
Masz do wyboru 0.5/3/20 lm.... a w najmocniejszym trybie 900.
Voit
Posty: 259
Rejestracja: piątek 05 gru 2008, 19:56
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Voit »

smokuxx1987, czy Skilhunt H03 ma czerwoną diodę? I czy jest dostępna w Polsce?
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Niestety nie ma - jest tylko lokalizator, ale to światła nie daje. Ja bym mimo wszystko nie ryzykował połączenia czerwonego+białego światła w obudowie - godzina pracy nad asymilacją oka i przypadkowy biały błysk...

Termin trochę krótki, ale gdyby był na to czas to bym zaproponował wykonanie (lub zlecenie) moda jak mój: Czerwony Błysk. Trybów jest mnóstwo; słabe, idealne do obserwacji astronomicznych, a maksymalne można z powodzeniem używać zamiast białego do pozbierania się, a jakoś specjalnie nie niszczą asymilacji oka. Sprawdzone doświadczalnie. No i jako dla fanatyka astronomii jest to jedna z moich ulubionych latarek :)

Do S2+ można bez problemu kupić opaskę na głowę i jest czołówka.

Edit: Z dedykowanych rozwiązań w PL to może coś takiego: https://deltaoptical.pl/latarka-night-vision? Ale nie wiem jak to działa, nie miałem tego.
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Voit
Posty: 259
Rejestracja: piątek 05 gru 2008, 19:56
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Voit »

Sosenia, świetny ten Twój mod.
Niestety, czasu jest tyle, ile jest. Na zmodowanie latarki za mało.
To rozwiązanie ze sklepu widziałem. Nie wzbudza mojego zaufania.
Świeci tak jak wygląda, i w dodatku rozpada się w rekach.
Brat właśnie ma takie coś. Teraz szukam dla niego czegoś solidniejszego...
Mociumpel
Posty: 2093
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Voit - jesteś na forum gdzie "po prośbie" dzieją się rzeczy życzliwe choć płatne ;)
Zapytaj Bociana (ostatnio aktywny bo "odkrył" nowa diodę), Grega lub kogoś kto modzi zawodowo - może ma nadmiar części zapasowych i zmodzi Ci latarkę typu Convoy "na czerwono" z opaską na głowę jako zamiennik czołówki...
Ogólnie to prosty mod jest ino wymagania nietypowe - kto normalny używa czerwieni na czole, bardziej wypada na na d... ;)
Awatar użytkownika
tty5150
Posty: 895
Rejestracja: piątek 15 cze 2012, 02:28
Lokalizacja: Sand City

Post autor: tty5150 »

W budżecie 100 pln to słabo coś fajnego widzę.

Z gotowców jest Nitecore HC50 - ma czerwone diody włączane długim wciśnięciem przycisku. Ale nie wiem, czy nie będą za jasne, na moje oko są dość silne. Białe światło nie ma pamięci, ale sporo trybów. Latarka super wygodna, mimo, że większa to jakoś lepiej leży niż Silkhunt.

I nowa od Silkhunt H03C RC Ma 4 kolory, ale recenzji nie widze jeszcze. http://www.skilhunt.com/product-detail/ ... -headlamp/

Jak pośpiech to bym brał Silkhunt'a i kombinował z czerwoną folią na przesłonę. Wtedy wersja H03F, bo ma dyfuzor podnoszony i wystarczy na niego nalepić kawałek kolii lub go zamalować. Ale na prezent to już się nie nadaje wtedy.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Ew. jakaś solidna latarka z zakładanym czerwonym filtrem: https://kolba.pl/product/780,filtr-czer ... x-do-ld-pd
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
TOUAREG
Posty: 83
Rejestracja: poniedziałek 01 cze 2009, 10:37
Lokalizacja: POLSKA

Post autor: TOUAREG »

Czołówki na forum astro i kilka (p)odpowiedzi.
https://astropolis.pl/topic/57990-latar ... tzl-tikka/
Voit
Posty: 259
Rejestracja: piątek 05 gru 2008, 19:56
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Voit »

Bardzo dziękuję wszystkim za zainteresowanie.
Wczoraj znalazłem na YT potwierdzenie działania włącznika latarki o którą pytałem w tytule wątku.
Latarka wyłączona w trybie światła czerwonego włączy się w trybie światła czerwonego.
I to mi wystarczy. Latarka jest już w drodze.
Zamieszczam krótki filmik prezentujący działanie włącznika:
ODPOWIEDZ