Recenzja ładowarki MC3000

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
kurdolf pisze:W mojej przetwornik padł już dwa razy, ładują mi tylko dwa kanały. Pyra może coś więcej napisać, bo ją naprawiał.
Niestety, to prawda. Objaw był taki, że na dwóch pierwszych kanałach, pomiar napięcia był dobry do około 1,4V, potem charakterystyka pomiaru była mocno zakrzywiona, i przy napięciu 4,2V, ładowarka pokazywała około 1,65V. Analiza obwodu i pomiary, doprowadziły mnie do uszkodzenia obwodów wejściowych przetwornika. Siedzi tam 4-ro kanałowy przetwornik, odpowiedzialny za pomiar prądu i napięcia w dwóch slotach (w związku z tym mamy dwa identyczne przetworniki). Problem objawiał się tym, że na wejściu przetwornika, napięcie dochodziło do około 0,67V, co by sugerowało pojawienie się standardowego krzemowego złącza PN, spolaryzowanego w kierunku przewodzenia. W związku z tym, że dotyczy to wszystkich kanałów, sugeruje uszkodzenie zabezpieczeń samego przetwornika, już po multiplekserze. Zdobyłem i wymieniłem przetwornik, (dość drogi). Próby naładowania kilku ogniw wypadły pomyślnie, więc ładowarka powędrowała do właściciela. Tam po naładowaniu kilku ogniw, objaw się powtórzył. Jak dla mnie, dość mało prawdopodobne, aby identyczna wada wystąpiła w dwóch scalakach. Niestety, w związku z dużą trudnością w ustaleniu faktycznej przyczyny uszkodzenia tych kanałów, (drugi przetwornik, czyli dwa sloty) pracują prawidłowo, odstąpiliśmy od powtórnej naprawy, gdyż nie daje gwarancji długiego działania.
Przeanalizowałem obie połowy układów, i nie było żadnych odstępstw w napięciach, ale wtedy ładowarka pracowała prawidłowo.
Nie wiem, może przyczyną być uszkodzenie lub zimny lut na jakimś elemencie, ale żeby to zdiagnozować, trzeba by chyba poświęcić drugi przetwornik, oraz wykonać niewiadomą ilość pomiarów aby złapać moment uszkodzenia, a następnie dojść do przyczyny wystąpienia nieprawidłowości...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
lechowiec
Posty: 118
Rejestracja: sobota 01 mar 2008, 17:26
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: lechowiec »

Kajman pisze:I jak tam Panowie po latach, wciąż zadowoleni, na coś byście zmienili?
Nie ma chyba lepszej bardziej zaawansowanej ładowarki. U mnie dwie hulają i nic się nie dzieje. Jedyne co bym zrobił to pogrzebał coś przy chłodzeniu ale tutaj trzeba by chyba przeprojektować całą ładowarkę od podstaw aby chłodzenie miało szansę być efektywniejsze. Fabrycznie ledwo wychłodzi cztery x 18650 puszczone na 1A. Przydałoby się aby rozładowywywała pojedyńcze ogniwo prądem większym niż 2A. Dwa A to teraz tyle co nic. Konstrukcja nie pozwala na więcej. Jak są dobre ogniwa to jest maks temperatura cały czas a ten malutki wentylatorek wyje i ma się wrażenie że niewiele pomaga.
Kajman
Posty: 182
Rejestracja: piątek 13 sie 2010, 12:28
Lokalizacja: Bdg

Post autor: Kajman »

Bardzo blisko zaawansoaniem jest ISDT C4, ale ma problemy z ładowaniem NiZn. Od jakiegoś czasu używam mc3000, jest spoko, chociaz wybieranie programu po włożeniu ogniwa tak sobie działa ;) Co do rozładowywania, tego typu urządzenia w sumie nie nadają się do tego, prosta ładowarka modelarska poradzi sobie lepiej. Jedynie co to tym małym prądem można pojemnośc sprawdzić, ale to też tak sobie bo czasem co innego przy 1A a co innego przy 10A ;)
lech149
Posty: 35
Rejestracja: środa 03 paź 2018, 13:26
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: lech149 »

Czy coś się polepszyło od 2016roku . Myślę o kupnie . :razz:
Ostatnio zmieniony środa 17 paź 2018, 15:56 przez lech149, łącznie zmieniany 1 raz.
lech149
Posty: 35
Rejestracja: środa 03 paź 2018, 13:26
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: lech149 »

A co powiecie o Ever Active UC 4000 ?
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Ever lubi rebrandy więc pytanie co to za klon Chińczyka. No chyba że to wyjątek jakiś...
A Opus BT 3100 lub Lii 500 są złe ? Maglowane namiętnie na forum i ma ją pewnie jakieś 1/4 naszej społeczności :)
Ponadto temat tyczy się MC3000, ale Ty nie napisałeś co Ci potrzeba. Sprecyzuj wymagania. Bo jak chcesz tylko ładować to przerost formy te modele.
lech149
Posty: 35
Rejestracja: środa 03 paź 2018, 13:26
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: lech149 »

Dziękuję za zaiteresowanie . Kupiłem LiitoKala 100 , póki co . Podobno przeładowuje . Nie wiem o ile , bo jak mruga ostatnia kontrolka , podłączam miernik i przy 4,2 kończę ładowanie . kupiłem
jeszcze MC1 PLUS , ale ta przy 4,3 też jeszcze ładuje . Docelowo potrzebuję ładowarki na 4 aku ,
z pomiarem pojemności władowanej . Mam jeszcze BC-6 z okresu modelarstwa , ale ona ładuje
całe pakiety .Nie dla działalności zarobkowej .Może być przerost formy nad treścią w granicach rozsądku . :razz:
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Przeładowanie Lii 100 to loteria. Zależy od sztuki.
Jak chcesz pojemność orientacyjną to Lii 500 czy BT 3100. Są stosunkowo tanie jak na swoje możliwości. W przypadku gdy planujesz mierzyć ogniwa większym prądem obserwuj ten wątek viewtopic.php?p=261832&highlight=#261832
lech149
Posty: 35
Rejestracja: środa 03 paź 2018, 13:26
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: lech149 »

Lii 100 mam trzy , ale jeszcze nie porównywałem . Dwa są nierozpakowane . :twisted:
Potrzebuę rozładować tak , jak robi to latarka . A na razie mam Convoy M 2 i C 8+ .
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Czyli wyższe prądy rozładowań. Zobacz link który wcześniej wysłałem, tam toczy się dyskusja o rozładowywarce dla 18650.
lech149
Posty: 35
Rejestracja: środa 03 paź 2018, 13:26
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: lech149 »

Dzięki.
lobuz1
Posty: 9
Rejestracja: sobota 30 sie 2014, 20:37
Lokalizacja: Wawa

Post autor: lobuz1 »

Jaki jest maksymalny prąd ładowania lion dla 1, 2,3 i 4 slotów? 3A dla ładowania każdego z 4 ogniw jednoczesnie?
polluks
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 25 lip 2019, 18:10
Lokalizacja: Toruń

Post autor: polluks »

Dzień dobry,
Mój pierwszy post i od razu proszę o pomoc.
Czy ktoś ma sprawdzone ustawienia programu MC3000 który najdokładniej zbada pojemność ogniwa?
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Poszukaj opcji rozładowania (discharge).
Zobacz też kartę ogniwa które posiadasz (data sheet) i sprawdź jaką pojemnością był robiony test. Ustaw tak samo i czekaj na wynik. Miej jednak na uwadze że max. prąd rozładowania w tym modelu to 2A.
Ja osobiście preferuję prąd 1C, lecz wszystko zależy gdzie później będziesz używać ogniwa. Jak małe prądy poboru to je po prostu zmniejsz. Przy większych jesteś ograniczony możliwością sprzętu.
Z tego co widzę to przez appkę możesz sobie to elegancko ustawić https://www.bto.pl/pdf/07676/MC3000_English.pdf
Li-Ion -> Discharge i dalej nie wiem czy pokazuje pojemność na końcu, czy nie. Trzeba by w instrukcję się wczytać.
polluks
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 25 lip 2019, 18:10
Lokalizacja: Toruń

Post autor: polluks »

Jest jeszcze opcja Refresh, która może robić cykl: C>D>C, taki cykli można ustawić od 1-99. Pytanie jakie prąd ustawić do Charge, a jaki do Discharge i końcowy voltege przy discharge i ile tych cykli zapodać żeby pomiar był jak najbardziej zbliżony do faktycznego.
ODPOWIEDZ