Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
jazzu
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 26 mar 2013, 17:13
Lokalizacja: opolszczyzna

Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: jazzu »

Cześć! Potrzebuję Waszej dobrej rady, w kuchni planuję zrobić światło nadblatowe i pomyślałem, że najlepiej będzie to zrobić na dwóch listwach led w aluminiowych profilach. Tu rodzi się pytanie jakiej firmy listwy kupić i na jakich diodach? Czy dobrym wyborem będą listwy na diodach SMD 2835 o mocy min. 9.6W/1m, gęstości 120 LED/1m i barwie 4000-5000K? Poniżej pseudo rzut mebli od frontu (odległość między szafkami a blatem to około 55 cm).


Jak widać potrzebuję dwóch listew - jednej o długości 130 cm oraz drugiej o długości 170 cm.
Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek 26 paź 2018, 14:03 przez jazzu, łącznie zmieniany 1 raz.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

kup mocne - na blacie będziesz "żył" z tego co na nim widzisz (kroił, ciachał, inne) - przykładowo http://www.fose.eu/produkt/tasmy-led/sm ... ed-sce-140 - barwa 4000K - mała moc oznacza mniej generowanego ciepła, wysoka sprawność oznacza dużo światła. Dodatkowo profil weź droższy (przykładowo https://neoled.com.pl/micro_alu_anoda_m ... _15_am.htm ) z szybką poliwęglanową PVC bo z polimetakrylanu po pół roku Ci zżółknie (sprawdzone w praktyce wiele razy - do 10W dają te tanie radę powyżej już nie). a w miarę normalne Ra80+ da Ci poprawne odwzorowanie barw.
Całość z zasilaczem 24V i z profilami powinna Cię wynieść 250 brutto
Ostatnio zmieniony piątek 26 paź 2018, 16:22 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 1 raz.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

A tu masz ciekawy typ włącznika do takiego oświetlenia https://allegro.pl/bezdotykowy-wlacznik ... 72538.html
jazzu
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 26 mar 2013, 17:13
Lokalizacja: opolszczyzna

Post autor: jazzu »

@Mociumpel dziękuję za sensowną odpowiedź. Czy poza zaproponowaną Fose polecasz jeszcze jakieś firmy produkujące listwy? Fose deklaruje trwałość 50 000 godzin a np. nieco słabsza taśma z firmy Uniled z drugiego poleconego przez Ciebie sklepu 26 000 (https://neoled.com.pl/tasma_led24v_uniled.html ). Czy te deklaracje trwałości są coś warte?



@plecho1 włączenie taśm będzie przez zwykły włącznik ale dzięki.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Deklaracje o trwałości ledów wynikają najczęściej z 2 powodów:
- bo tak napisał chińczyk
- bo producent udziela gwarancji ;)
Z gwarancją to jest tak - ustawa nakazuje odgórnie aby produkty sprzedawane w Polsce miały gwarancję 2 lata, jeśli producent dobrowolnie ma dłuższy okres 3 lub 5 czy nawet 7 lat oznacza to, że jest pewny swego (wypina pierś po medal, że jest lepiej niż ustawa).
Przy 5-7 letniej gwarancji trwałość ledów jest taka sama - czyli właśnie 7 lat. Zasada jest taka im gwarancja lepsza tym precyzyjniejsze warunki i lepsza selekcja tego co sprzedaje.
Fose ma 3 lata - powiedzmy że przewalam ich towaru na 15-20 tys. w rolkach po 30 metrów - miesięcznie - stad podsuwam ich jako pomysł na ledy - zwrotów nie ma chyba że aplikacja jest do d... (w sensie coś wykonawca zepsuł)
Są inni których znam/łem (np. https://gomarplus.pl i kilku mniejszych) ale nie ma miejsca na reklamę ;)
Trwałość - tez pojęcie względne - zakładając, że dobrze dobierzesz moc do czas świecenia i do rodzaju profilu jako radiatora to te 50 tys. h czyli 7-10 lat pociągną.
Co do stosunku mocy do ilości lumenów to im więcej lumenów na Wat pobieranej energii tym mniejszy i tańszy zasilacz potrzebujesz ale i ogólnie wyższa sprawność całego układu.
Jestem w stanie CI sprzedać rolkę 9,6W/m i wydajności 600lm/ metra - za 15 zł - jest to najgorszy sort allegrowy ale TANI ...
Podałem Ci jedynie pewien typ i model (taki najwyższy średniak) który w takich jak Twoja instalacja sprawdza się b. dobrze - cena za 3-4 metrowy odcinek nie zabija a zapewnia gigamoc światła. Gdybyś kupował 30 metrów zaproponowałbym Ci tańsze o połowę rozwiązanie ale i o połowę słabsze.
CO do neoleda - są w porządku ;) ale zauważ, że taśma z fose ma 17W i 2300lm/metra (150lm/Wat) a ich ma 1250lm/metra z 12,5W (100lm/Wat) - przez co sa mocno tańsi.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ja jestem po kilku już projektach podświetlenia szafkowego i jak masz chęci, celuj w coś co da ci maksymalnie dużo światła i do tego z wysokim CRI. Wartość typu 80 odpuścił bym na rzecz 90 lub więcej. Wiem że to są koszta, ale jak spojrzę na swoją pierwszą listwę z deklarowanym CRI 80 a na najnowszą z deklarowanym 95 to różnica jest i to spora.
ILPT
jazzu
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 26 mar 2013, 17:13
Lokalizacja: opolszczyzna

Post autor: jazzu »

Czy różnica między CRI ~80-85 a ~90 jest aż tak znacząca? Dopłata w przypadku taśm np. fose to ~15 zł do metra. Generalnie chciałbym zmieścić się w 250 zł za całość tj. taśma 3m, zasilacz, profile alu z szybką mleczną (@Mociumpel trafiłeś w kwotę w swoim pierwszym poście :razz: )
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Powiem tak - póki nie nasycisz okiem tłustych barwą owoców i warzyw w ledzie o CRI90-95 to ... wystarczy Ci CRI80+.
W praktyce są to subtelne różnice - aby oko miało dobrze wystarczy duża moc pozwalająca na 500-600 luxów na blacie i już jest dobrze. CRI90 to wisienka na torcie ale i bez niej tort smakuje doskonale.
Od 4 lat mam starą jarą 14,4W /1800lm/metra 4000K z możliwością ściemniania z pilota i powyższe rozwiązanie znakomicie sprawdza się w salonie z aneksem kuchennym jako rozwiązanie "klimaciku" i roboczego.
W dobie taniejących ledów CRI to kolejny "chłyt" marketingowy mający zanęcić klyenta do zakupu - realnie jak ma kto wybór lepiej kupić RA/CRI90+ niż 80+ bo wiadomo że lepszy silnik 6 cylindrowy w Z4 niż 3-cylindrowy w Up! - ie.

Trochę poza tematem - w latarkach eksperymentuję ostatnio z mocną Luxeon MZ (konkretnie w zoomie Cometowym dającym jednolitą płaszczyznę), która ma 5700K i CRI90+ - typowo nawet 95.
Efekt jest taki, że ... kolorki są ładne ;) ale cena za leda nie jest jeszcze warta wsadzania w każda latarę. W latarce M2 z refem OP różnica w odbieraniu kolorów nie jest jednak tak wyraźna i ładnie odbierana jak właśnie z zooma gdzie jednolita płaszczyzna pokrywa równomiernie COŚ. Najlepiej i najwyraźniej różnice widać na drzewach teraz gdzie zielonkawo-żółto-pomarańczowo-czerwono-bure kolory są jaskrawo widoczne.
Ostatnio zmieniony wtorek 30 paź 2018, 18:43 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 1 raz.
belushi
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek 27 wrz 2010, 15:45
Lokalizacja: Rzeszow

Post autor: belushi »

A ja do projektu 0,03 zł dodam ;)

Poprowadź sobie kable pomiędzy szafkami a nie przy okapie. Lepiej przefrezować niewidoczny bok szafki.
Do tego najlepiej zasilacz dać na szafce niż w niej marnować miejsce. Chyba, ze masz zrobiony kanał okapowy to można niewidocznie w nim. Wyłącznik masz ścienny, czy będziesz kombinował przy szafkach ?

Pozdrawiam
B
jazzu
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 26 mar 2013, 17:13
Lokalizacja: opolszczyzna

Post autor: jazzu »

@Mociumpel w takim razie na dzień dzisiejszy nieco przyoszczędzę i wybiorę coś z CRI 80+. Wrócę jeszcze do jednej rzeczy czy diody 2835 to dobry wybór? Czy nie ma to aż tak wielkiego znaczenia i po prostu zwrócić uwagę na ilość lumenów na metr?

@belushi przewody planuję puścić wewnątrz szafek. Samego zasilacza nie mogę umieścić na górze ponieważ szafki sięgają samego sufitu a włącznik mam zwykły ścienny a przewód wypuszczony w jednej z górnych szafek (tam gdzie zasilacz na pseudo rzucie).
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: pietros »

Hej.
O ile z latarkami ogarniam temat, to z taśmami led do tej pory było mi jakoś nie po drodze.
Potrzebowałbym zestawu 3,5 metra taśmy led, z listwą i zasilaczem. Zwykły prosty układ do oświetlenia blatu w kuchni, którą do tej pory oświetlała jedna tradycyjna żarówka 60 W.
Wymagania:
- barwa biała, 3000-4000K
- CRI najlepiej powyżej 80
- w miarę możliwości jasna, ale żeby nie wymagała super listw do odprowadzania ciepła, raczej ma być to instalacja niskobudżetowa
- zwykły włącz/wyłącz, bez zbędnych bajerów

Możecie polecić coś w miarę ciekawego?
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: pietros »

Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: Mociumpel »

Z Chin CI nie polece bo nie znam empirycznie - mam pod nosem tanio bo ich sprzedaję hurtowo taśmy https://www.fose.eu/pl/grupa/tasmy-led - mają cetyfikaty, opłacone sprowadzenie do Polski itd czyli wszystko co potrzebne do handlu na miejscu - sprowadzaja bezpośrednio z CHi od "lepszych" dostawców - praktycznie reklamacje jak sie zdarzają to zazwyczaj z winy klienta - zimny lut, szybkozłaczka źle załozona czy spryskana podkładem do ścian zmieniła barwę ;)
Niestety jako że sa nastawieni na bardziej profi tasmy ich niektóre propozycje są nietypowe np. https://www.fose.eu/pl/product/SPE-112-95 czyli profi taśma z gwarancja minimm 3 lata a za dopłata 5 na 24V (mały prąd w taśmie) o wydajności ok 1250 lm z metra i pracy ciagłej 24/dobę - aż nadto dla Kowalskiego.
Jesli szukasz zwykłych dobrych Ra80 to https://www.fose.eu/pl/product/SCA-120 - nie znam detalu ale sprzedają ciete na metry czyli 1,2,3 itd ...
Dodatkowo listwa przy mocach powyżej 10W RACZEJ powinna być z szybka polieglanową - nie żółknie z czasem (PMMA sie przegrzewa i robi się żółta juz po pół roku - sa dobre do tanich taśm marketowych)
Z łądniejszych profili to najczęściej stosuje to https://klusdesign.pl/produkt/466 - ma łądny wyoblony kształt co jest estetyczne gdy montujesz tuz przy krawędzi (aby np. rozświetlił CI jak najwięcej powierzchni blatu)
Neonica https://sklep.neonica.pl/pl/c/Tasmy-LED ... Polska/104 dużą część robi w Polsce - ceny sa różne ale produkt ogólnie co najmniej dobry, https://gomarplus.pl - mało znany ale trzepie naprawde wyjątkowe rzeczy - wystarczy przejrzec ich ofertę to na niektórych kopara opada - to propozycje tych mniejszych ale bardzo przykładających sie do tego co oferują.
Z niskiej półki to CI mogę sprzedać 5m rolki za 15 brutto z wysyłka ;) przy czym nie daje na to żadnej gwarancji i nie chciałbym abyś mnie potem znał ;) - bo takie taśmy też są poszukiwane przez "szukających okazji ;)
PS - do Twoich oczekiwań wystarczy to co wybrałeś.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: pietros »

Nie będę ukrywał, że to ma być aplikacja niskobudżetowa. Co do listew, to mogą być jakieś tańsze, szafki są na tyle nisko, że nie będzie ich widać, jeżeli nieco cofnie się je od krawędzi.
Jak będę już urządzał swój dom, to pewnie pokuszę się o te lepsze rozwiązania.

Możesz mi powiedzieć jaka była by cena tej SCA-120-NW przy zamówieniu 4m?
Mociumpel pisze: Z niskiej półki to CI mogę sprzedać 5m rolki za 15 brutto z wysyłka ;) przy czym nie daje na to żadnej gwarancji i nie chciałbym abyś mnie potem znał ;) - bo takie taśmy też są poszukiwane przez "szukających okazji ;)
PS - do Twoich oczekiwań wystarczy to co wybrałeś.
Aż tak tanio nie musi być :D
Mociumpel pisze:PS - do Twoich oczekiwań wystarczy to co wybrałeś.
A jak oceniasz te zasilacze? Trzeba dawać spory zapas mocy? Teoretycznie taśmy będzie około 50W, czas świecenia raczej nigdy nie przekracza jednej godziny i zastanawia mnie czy nie wystarczyłby może 60W?
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Oświetlenie nadblatowe w kuchni - jaka moc, jakie listwy?

Post autor: Mociumpel »

Teraz CI nie podam żadnej wyceny bo mam przymusowy urlop z dala od domu we Wawie do 10 maja.
Zasilacze dobiera się zazwyczaj z zapasem max 2x mocy taśmy (zwykle do 20% - chodzi o to że z wykresu pracy wysoka sprawność takich zasilaczy to 70-95% znamionowej mocy) czyli dla taśmy 9,6W x 4m = 38,40*(1,1-1,4) = 42-53W - najbliższy zasilacz to 50W.
Przy czym powyższe nie jest oczywiście jakieś super istotne jeśli zależy Ci na wąskim, długim i płaskim zasilaczu - takie są zazwyczaj IP67 lub tzw. meblowe - wtedy najbliższa moc to 60W - no i taki też nie jest zły.
Przy okazji http://overclock.pl/articles/show/id/65 ... -zasilaczy - przykład praktycznych pomiarów sprawności zasilaczy komputerowych z pasywnymi i aktywnymi układami polepszającymi efektywność na wyjściu - widać że 30-90% obciążenia sprawność to ponad 90%, w zasilacza prądu stałego takich jak do taśm nie ma takiej zmienności obciążenia jak przy procach i kartach graf w kompie tylko stałe obciążenie - tutaj właśnie 6-90% to "dobry zwyczaj" a 10-20% narzutu to standardowy narzut - ale to tylko taka "praktyczna teoria" bez wnikania skąd jak i dlaczego - po prostu elektryk sie nauczy, poczyta i zazwyczaj jedzie z tym doborem potem.
ODPOWIEDZ