Naprawa i modyfikacja HaikeLite MT07S

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Naprawa i modyfikacja HaikeLite MT07S

Post autor: Dariusz70 »

HaikeLite MT07S zakupiłem z uszkodzonym driverem od kolegi.
A właściwie z dwoma driverami. Drugi kolega otrzymał od sprzedawcy w ramach reklamacji.
Driver pierwszy i drugi bardzo szybko odmówiły współpracy. W obu spalił się rezystor pomiarowy. Po wymianie na inny podobnej wartości spalił się ponownie.
Brak widocznych uszkodzeń poza spalonym rezystorem.

Obrazek

Sama latarka ma dobrze przemyślaną i solidną konstrukcję. Głęboki i dobrze skupiający reflektor.
4mm materiału pod podłożem diody. Podłoże z bezpośrednim padem termalnym 32mm średnicy.
Dobrej jakości anodyzacja i gwinty. Szybka AR.

Obrazek

Recenzja na BLF LINK .

Wykonanie niestety z niedoróbkami.

Sterownik - "padł" (częste). Zbyt duże obciążenie? Wady konstrukcyjne?

Druga istotna sprawa to osadzenie podłoża z diodą w głowicy. W recenzji na BLF niektórzy użytkownicy latarki pisali że latarka słabo się grzeje lub wcale.
Właśnie: podłoże (MCPCB) w mojej HaikeLite ma krawędzie wyżej o około 02mm - skutek wycinania samego podłoża na produkcji.
Śrubki mocujące wkręcone w otwory także wybrzuszyły lekko materiał pod podłożem (w trakcie wkręcania w fabryce następowało gwintowanie)

Samo miejsce osadzenia w głowicy nosi ślady obróbki.

Czyli mamy ponad 30W przekazywane za pomocą szarej pasty 0,2mm - 0,3mm warstwa :| . "Dioda wyyssokiej sprawności nie grzeje obudowy"
Taaa ale brak odprowadzenia ciepła obniża znacząco jasność i uszkodzi diodę.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podłoże i miejsce w głowicy wyrównałem i spolerowałem + dobra pasta (maksymalnie jak się dało cienka warstwa).

Wymiana drivera na FX6 . Wcześniej driver podkręcony do 7A.

Obrazek

PCB ze starego drivera jako baza pod FX6. Zadbałem o odprowadzenie ciepła z drivera - termopad (szara masa pod driverem).

Dostosowanie zasilana do drivera 6V - 8,4V. Zamiana z 4S na 2S2P.

Obrazek

Trzeba ogniwa zakładać zgodnie z polaryzacją - brak plastikowych nakładek zabezpieczających na stykach mosiężnych.
Poprzednio można było stosować tylko ogniwa z wystającym "+" i takim z małą średnicą.
Ostatnio zmieniony piątek 04 paź 2019, 17:07 przez Dariusz70, łącznie zmieniany 2 razy.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
duckula7
Posty: 4
Rejestracja: niedziela 23 lip 2017, 20:49
Lokalizacja: Kozienice

Post autor: duckula7 »

Cześć Dariusz70,
czy możesz mi podpowiedzieć jak rozłożyć głowicę tych HaikaLite? Mam model MT03 i niestety po upadku na beton szkło poszło w kawałki, a nie mogę ruszyć pierścienia trzymającego szkło. Mam nadzieję, że da się to rozłożyć i wstawić jakiś "filtr" fotograficzny, bo na tę chwilę tylko to wymyśliłem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Mocno wkręcony pierścień można odkręcić za pomocą kawałka gumy / dętki.
Latarkę umocować w imadle (odpowiednio zabezpieczając przed zarysowaniem)
Pierścień łapiemy poprzez kawałek gumy i odkręcamy.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
ODPOWIEDZ