Optyka do bariery podczerwieni

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
...kuba...
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 26 sty 2010, 18:00
Lokalizacja: Zamość

Optyka do bariery podczerwieni

Post autor: ...kuba... »

Witam chciałbym zbudować barierę optyczną refleksyjna z podczerwoną diodą nadawczą LD274 ( 5mm 950nm 170mW 10*) i detektorem TFMS5360 po tej samej stronie bariery a po przeciwnej zastosować odblask refleksyjny. Chciałbym, żeby szerokość bramki była w okolicach 5m.

Nie przyszło mi nic do głowy jaką zastosować soczewkę żeby wzmocnić barierę optyczną, zastanawiam się czy nie zastosować soczewki o kącie 10* przeznaczonej do diod Power Led, jednak diody te mają kąt świecenia dużo większy ~140* ;/ Czytałem gdzieś, że soczewki plastikowe słabo przepuszczają światło podczerwone czy może być to prawdą? Znalazłem też rozwiązania na soczewka fresnela ale nie wiem gdzie mógłbym taką dostać, no i kolejne pytanie czy taką soczewkę jak do diod Power Led mogę zastosować do skupienia odbitej przez odblask wiązki światła i skierowania na detektor, czy do tego zastosowania nie nadaje się taka soczewka???
Awatar użytkownika
abyss
Posty: 158
Rejestracja: poniedziałek 12 sty 2015, 23:52
Lokalizacja: Irlandia

Post autor: abyss »

Jeżeli chcesz soczewką skupiać po stronie odbiornika to możesz próbować użyć soczewek ZnSe (żółtawo-miodowe) stosowanych w laserach CO2 (działają w świetle widzialnym i w paśmie 10.6 mikrometra=10600nm więc może i twoje 950nm pokryją bo jest między widzialnym (np. 780nm czerwień) i tym wspomnianym. Cena około 22€ na Ali, popularne ogniskowe to około 38 / 50 / 63mm, średnice 12/15/18/19/20mm są szeroko dostępne. Cloudray to znany sprzedawca materiałów. Tam też dostaniesz lustra które powinny odbijać także podczerwień.

P.S. Tak, plastik może bardzo kiepsko przepuszczać podczerwień.
ODPOWIEDZ