Problem z wyliczeniem lumenów na diodach LED COB

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Problem z wyliczeniem lumenów na diodach LED COB

Post autor: Dziubek »

Witajcie.
Mam zagadkę jak ugryźć orientacyjną ilość lumenów w diodach LED COB. W cree mogę się wpiąć z amperomierzem i z danymi w sieci jakość sobie to wyliczyć, ale jak "ugryźć" COB ? Na chwilę obecną mogę sobie chyba tylko wyliczyć ilość W, ale lumenów nie ma jak. Ktoś może mnie naprostować na temat ?
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Robisz dokładnie tak samo, jak z cree: bierzesz kartę katalogową i szacujesz wg zależności od temperatury, mocy i binu danego LED.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Masz luxomierz?
Mierzysz wartość dla jakiegoś małego prądu, przypuśćmy 0.2A.
Patrzysz w notę katalogową ile lm powinna dioda generować przy tym prądzie i przy temp pokojowej.
Następnie dzielisz wartość deklarowaną w nocie katalogowej dla danego prądu przez odczyt z luxomierza.

Sterujesz diodę prądem jaki Cie interesuje, odczytujesz wartość z luxomierza i mnożysz przez wcześniej otrzymany przelicznik.

Warunek jest taki że dioda i luxomierz muszą być zamontowane w stałej pozycji względem siebie.

Przykład:

Dla prądu 0.2A dioda wg noty katalogowej emituje 500 lm.
Przy tym prądzie mamy na luxomierzu np 1500 lux
500/1500=0.33(3)

Interesuje cię ilość lm dla prądu 1A Przy którym na luxomierzu jest 6000 lux

6000x0.33333=2000 lm

Ten sposób ma taką zaletę że można mierzyć nie tylko w zakresie prądów podawanych przez producenta ale też i dla większych prądów.
Wpływ temperatury będzie widoczny na luxomierzu i nie trzeba dodatkowo przeliczać przez kolejny mnożnik, inny dla różnych temperatur które też ciężko zmierzyć na diodzie bez specjalistycznego sprzętu.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Dzięki za odzew. Będę działał w temacie. Luksomierz jakiś się znajdzie.
Niestety jest problem z diodą, konkretnie to diody COB no name. Zaczynam się zastanawiać czy po prostu nie poszukać takich diod w sklepach i na podstawie wymiarów nie określić jej mocy w W (mocno orientacyjnej). Jako że nie mam z nimi doświadczenia, nie wiem czy to nie będzie zbyt zgubne i mimo zbliżonych wymiarów parametry ze strony, a parametry mojej sztuki, mogą się mocno mijać.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Przy noname nie masz co szukać.Często od jednego sprzedawcy można mieć zupełnie inne ledy.Prędzej mierz i porównuj ledy noname do tych z prawdziwymi parametrami.
ILPT
ODPOWIEDZ