Wysokie CRI

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
fokuspace@gmail
Posty: 3
Rejestracja: sobota 26 sty 2019, 15:18
Lokalizacja: Warszawa

Wysokie CRI

Post autor: fokuspace@gmail »

Witam, gdzie mogę kupić, najlepiej w Polsce przez internet żarówki oraz paski led o wysokim CRI/Ra?
Dziękuję.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Żarówki są dostępne "na naszym podwórku" viewforum.php?f=57
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Taśmy LED z CRI 90+ są przereklamowane, ale ledy "żarówkopodobne" E27 są jak najbardziej COOL...
Poza tym osiagalnośc ledów o wysokim CRI zależna jest od trzonka czyli od sposobu ich mocowania - np. GU10 (popularne reflektorki czy jak tam zwał) są dostępne w katalogach Osrama, Philipsa czy GE - problem że nie są jakoś specjalnie eksponowane bo są dość drogie i maja niewielkie moce rzędu 4-5W max. a ledy na E27 to moce max 7-8W i barwy ograniczone do 2700K ewentualnie 3000K.
Tutaj forumowe wynalazki mimo że droższe są zdecydowanie lepiej dopracowane, chociaż kupując 20 sztuk bym się zastanawiał ;)
Awatar użytkownika
Dariusz70
Posty: 1271
Rejestracja: niedziela 30 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Chochołów

Post autor: Dariusz70 »

Od 1,5 roku używam taśmę LED o wysokim CRI.
Zakupiona na All... pod hasłem : "CRI90 RA90 14,4W/m TAŚMA 300 LED 2835"
Na opakowaniu oznaczona barwa 3250K. Bardzo dobra jakość światła. Barwa także ciepła ale nie za ciepła.

Są dostępne na necie pod podanym hasłem.
Dariusz70
darek.l(małpa)interia.pl
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Może przede wszystkim zacząłbyś od tego, do czego ma być to oświetlenie. Niedawno robiłem oświetlenie do stołu do selekcji skór i futer. I jedyne co zdawało egzamin, to świetlówki o określonych parametrach. Jedna rurka 19W kosztowała coś koło 50 zł. Czyli całkiem drogo, jak na świetlówkę. I rury z napisem "Made in Poland" trzeba było importować z Holandii, bo u nas bardzo ciężkie do dostania. Wózek mobilny i z zastosowaniem bardzo fajnych balastów z małej fabryczki w Polsce.
fokuspace@gmail
Posty: 3
Rejestracja: sobota 26 sty 2019, 15:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: fokuspace@gmail »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
Chodzi o oświetlenie warsztatu, który jest w piwnicy, chciałbym tam uzyskać efekt dziennego światła. Ponadto zajmuję się grafiką, a o ledach high cree dowiedziałem sie jakoś stosunkowo niedawno, więc chciałbym też przetestować to rozwiązanie w domu, z uwagi na dobre odwzorowywanie barw.

Z pytań, które nasunęły mi się w międzyczasie:
1). halogeny mają cri 100, moze to jest rozwiązanie dla mnie?
2). co z temperaturami 6000-6500K? W fotografii jest to światło "środkowego dnia, południa" i na nim mi najbardziej zależy.
3). czy zastosowanie mlecznej osłony nie okraja widma?
4). co z ledami RGBW? Czy one spełnią moje oczekiwania? Przepraszam jeśli mylę pojęcia.
5). czy to: https://www.youtube.com/watch?v=aJ4TJ4-kkDw jest fake?
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Oświetlenie czegokolwiek to temat rzeka jeśli chce się czegoś więcej niż tylko widzieć co się je , robi kupę czy dostrzeganie i rozpoznawanie przedmiotów. Większość informacji dotyczących jak oświetlać zawarta jest w normach - tam sa dane które określają ile i jakiego rodzaju światłą gdzie ma być aby człowiek/oko ludzkie pracowało poprawnie i skutecznie przez określony czas. W praktyce zwykły Kowalski nawet nie wie że sa pewne przepisy które mocno wspomagają wiedzę w zakresie światła.
Ogólnie chodzi o to aby w pomieszczeniach utrzymać w zależności od precyzji prac określone natężenie oraz jednorodność.
Tyle z grubsza - potrzebna CI ta wiedza abyś zrozumiał światło i niepotrzebnie nie strzelał kulą w płot rozwiązaniami od czapy - gdybyś był zwrocławia tobym wskazał Ci miejsce gdzie powinieneś sie udać to w prosty sposób wyjaśniono by Ci - jedno słowo mówione to 10-20 pisanych = krócej/treściwiej.

1. halogeny to żarówka inaczej a od żarówek ze względu na energochłonność odeszło sie już wiele lat temu, ich zamiennikiem są/były świetlówki i obecnie coraz bardziej ledy w różnej formie
2. światło o barwie 5500-6500 to tzw. światło naturalne od marca do września w godzinach od 10-15 na szerokościach geograficznych takich jak Polska w bezchmurny lub klekko powleczony dzień - to jest poprawny czas "dziennego" światłą.
Wbrew pozorom nie jest to NAJLEPSZE a jedynie ze względu na setki tysiące lat ewolucji człowieka najbardziej pożądane w pewnych okolicznościach barwa.
W praktyce przyjmuje się że najbardziej pożądana barwa dla aktywnego życia to coś między 4500-5500K średnio 5000K
3. to zależy od rodzaju materiału z którego wykonany jest mleczny materiał - zazwyczaj tanie plastiki mają bardzo duży wpływ (są filtrem o nieokreślonym przesunięciu barw) ale przede wszystkim na bardzo mocne ograniczenie ilości światła - nawet 60-70%, lepsze plastiki lub szkło z powłokami nie powoduje znaczącego przesuniecia barw.
4. ledy RGBW to co nawyżej CRI80 (czesto używane w lampkach małej mocy - 10-15W sterowane pilotem) w obecnych komercyjnych zastosowaniach, są oczywiście ledy o bardzo dobrych wskaźnikach CRI95 ale cena jest zaporowa do indywidualnych zastosowań - taniej jest "mieszać barwy" z pojedyńczych ledów obok siebie lub wybrać duże źródła i ustalić JEDNĄ barwę do konkretnych zadań.
5. efekt nieba jest możliwy do zrobienia - czy akurat tak jak na filmie - kwestia ceny ;) raczej nie mniej niż kilkaset dolców za sztukę (panel TV na płask i masz podobny efekt ;) kwestia jakości barw)

Co do oświetlenia warsztatu i domu - podaj konfigurację warsztatu (wymiary), obecnie istniejące wypusty elektryczne (jak znam życie jest jeden na środku ;) ), kolor ścian, brudne czy czyste i co w nim robisz. Do mieszkania przejdziemy potem.
fokuspace@gmail
Posty: 3
Rejestracja: sobota 26 sty 2019, 15:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: fokuspace@gmail »

Oświetlenie to zakres wiedzy jak każdy inny (np. programowanie, fotografia, metalurgia, komponowanie muzyki itd.), jest niekończącą się króliczą norą, i choć dotyczy naszego najważniejszego zmysłu, to tylko jednego.
Mam tę przypadłość, że uwielbiam się uczyć nowych rzeczy, więc będę wdzięczny za każdą informację.

- książki - czy istnieje tzw. "biblia oświetlenia"? Chętnie przeczytam.
- normy - gdzie zdobyć? jak szukać? co wpisać w google?
- zależność od precyzji prac - czyli np stanowisko do lutowania będzie dodatkowo doświetlone?
- jednorodność - myślałem o całym suficie z takiego rozwiązania https://youtu.be/qlMtakaa7u8 (ew możliwość rozmontowywania i zabierania pojedynczych paneli do foto/wideo w terenie). W tym rozwiązaniu podoba mi się również możliwość kontroli temperatury (czyli powyższe 5000K i Twoja, @Mociumpel odp w pkt. 4. Niestety, bywałem w pięknym Wro przez kilka ostatnich lat, ale te dobre czasy się skończyły, teraz rzuciło mnie do Wwa.)

PS: Czy ktoś rozpracował jak działa ten Coelux? Nie wierzę, że nie jesteście ciekawi. Ich strategia marketingowa jest chyba oparta na tej tajemnicy ("It's magic" :cwaniak:) Coś mówią o spłaszczaniu atmosfery, nanotechnologii i efekcie rozpraszanie Rayleigha, fajnie, ale nie mówią "jak". Znalazłem tylko zdjęcie prototypu https://spinoff.com/coelu

Co do konfiguracji piwnicy/warsztatu, jest to piwnica w bloku, nowe budownictwo, o wymiarach:

Kod: Zaznacz cały

długość:          1500 mm
szerokość:        2250 mm
wysokość:         3000 mm

drzwi szerokość:   960 mm (na dłuższej ścianie na środku)
dzwi wysokość:    2250 mm
Na wysokości drzwi (2250 mm) będą 2 półki/pawlacze o wymiarach szerokości piwnicy (również 2250 mm) i długości 600 mm - jeden zaraz przy wejściu, drugi na drugiej, przeciwległej,również tej szerszej ścianie. Oświetlenie chciałbym przymocować do ich spodu, najlepiej dwa duże panele led 2250 x 600 mm, oczywiście to tylko zarys, gotowy do modyfikacji. Podobnie z prądem, jestem w trakcie zamawiania osobnej instalacji (elektronarzędzia!), czekam na info zwrotne od administracji, zatem póżniej konfigurację mogę zrobić dowolną.

Dziękuję bardzo!
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Co do oświetlenia to zaczekaj gdzieś do środka tygodnia - dzisiaj niedziela i choć mam na czym to zrobić to każda pomoc niezależnie od chęci "kosztuje czas" czyli coś co akurat w niedziele zawsze jest dla rodziny i dla siebie.
W pracy siądę to policzę i mając za sobą materiały coś zaproponuję.

CO do pozostałych rzeczy - ciekawość to pewna pasja zdobywania informacji ale nawet wśród pasjonatów wiedza dogłębna wymaga studiów nad dana materią - może niekoniecznie studiów w zakresie szkolnictwa ale własnego zaangażowania i giga czasu aby zrozumieć idee. Przykładowo omawianie podstawowych praw natury wymaga pewnej znajomości fizyki, czy zjawisk przyrodniczych, odrobina chemii i matematyki również się przydaje a najbardziej to umiejętność dostrzegania powiązań między rzeczami. Mając powyższe choćby w podstawowym zakresie można dość sprawnie dedukować (krócej lub dłużej) co jest do czego i jak działa bez empirycznego macania.
Same podstawy świecenia ledów to jedno, dwa to gdzie i jak je zastosować aby miały wiarygodną i sensowną praktyczną stosowalność, trzy aby stworzone artefakty ledowe dawały przyjemność i emocje
To co stworzył ten gostek czyli elastyczną matę ledową to ledwie podstawa w praktyce nie ma ssania na takie coś - powstają panele ledowe o dowolnych wymiarach (choć najczęściej o pewnych znormalizowanych) ale zazwyczaj sztywne jak choćby w panelach 60x60 stosowanych komercyjnie jako zamienniki opraw rastrowych. Elastyki to ... praktycznie wcale a jeśli już to inaczej.
Dawno już są stosowane technologie podświetlania matryc w laptopach - z boku krawędziowo, ta sama technologia wykorzystana w oprawach daje "cienkość" opraw ale kosztem mniejszej o 30-40% sprawności. Póki co najlepsze panele to takie które mają podświetlenie bezpośrednie w danym kierunku czyli prostopadle w szybkę (od pryzmatycznej - najmniejsze straty, do mlecznej - duże straty).
Istnieje wiele zjawisk fizycznych dzięki którym można zrobić rzeczy inaczej ale zazwyczaj są za drogie bo technologia ich wykonania jest za trudna i nieopłacalna.
Przykładem elastyczne panele typu rolowany telewizor - w chwili obecnej na ostatnim odcinku drogi są już komercyjne rozwiązania wielkopłaszczyznowych paneli grubości milimetra z "wdrukowanymi" ledami - taka technologia to kolejna rewolucja która lada moment pojawi się w naszych domach - "rolowany TV"
Ostatnio zmieniony niedziela 27 sty 2019, 16:51 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ