Szperacz kupiony za grosze , przymiarki do przebudowy

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
pigini
Posty: 14
Rejestracja: czwartek 24 lis 2016, 22:43
Lokalizacja: Kamień

Szperacz kupiony za grosze , przymiarki do przebudowy

Post autor: pigini »

Witajcie, ostatnimi czasy udało mi się wyhaczyć chiński nieduży szperacz na 3W diodzie za dosłownie grosze, zasilany bateria 6v r4.
Obrazek
Chciałbym nieco podciągnąć jego osiągi, jednak mam kilka wątpliwości co do tego.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Chciałbym do środka wcisnąć jakąś XP-L pędzoną standardowym sterownikiem 2,8A zasilany standardowymi ogniwami 18650.
Z uwagi na plastikowo-gumową obudowę odprowadzenie ciepła będzie koszmarne, dlatego zapewne trzeba będzie zrezygnować z hermetyczności obudowy.
W ramach chłodzenia diody chciałbym wykorzystać stary radiator z procka, docięty na wymiar aby pasował do obudowy oraz pewnie siedział w korpusie latarki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Bez większego problemu powinien się zmieścić po obcięciu około 1/3 w górnej części, dodatkowo powinno to zapewnić troszkę miejsca na przycisk, aby znajdował się pod przeznaczonym do tego miejscem.
Dopiero dziś go odebrałem i z miejsca pisze ten post licząc na to, że wspólnymi pomysłami uda się poskładać z tego cos fajnego :smile:

Zapraszam do dyskusji w temacie przebudowy tego ustrojstwa :grin:

Poniżej więcej zdjęć.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
MIXTERek
Posty: 80
Rejestracja: czwartek 27 gru 2018, 14:40
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: MIXTERek »

pomysł dobry! ;) trzymam kciuki aby się udało, co więcej zainspirowany Twoim pomysłem wygrzebałem stary szperacz o podobnej konstrukcji i szukam co można do niego zapakować ale bardziej myślę o XHP70
pigini
Posty: 14
Rejestracja: czwartek 24 lis 2016, 22:43
Lokalizacja: Kamień

Post autor: pigini »

Przespałem się z tematem, baa nawet puściłem jakiegoś zapomnianego w odmętach szuflady XM-L2 na 3 Amperach na tym radiatorze i widzę, że to ślepa uliczka.
O ile jeśli był luzem to nie było żadnego problemu, po godzinie świecenia temperatura trzymał się w rozsądnych granicach, radiator był po prostu ciepły.
Sytuacja zmieniła się diametralnie po włożeniu go do kartonowego pudełka rozmiarem symulującego obudowę. po kilku minutach takiego świecenia radiatora nie dało się utrzymać w rękach.

Rozwiązania na to widzę dwa:

1. Zrezygnować z hermetyczności obudowy, a może nawet wstawić jakiś wiatraczek z starej karty graficznej, żeby wymusić obieg powietrza w latarce, mógłby być nawet sterowny termistorem i załączać się po przekroczeniu określonej temperatury.

2. Zamiast fikuśnego radiatora wsadzić ordynarny kloc aluminum, którego bezwładność temperaturowa powinna wystarczyć na świecenie kilka minut na pełnej mocy. W tym przypadku wyłącznik termiczny byłby niezbędny.

Jedno i drugie rozwiązanie to sztuka dla sztuki, ciekawi mnie tylko czy realnie da się z tego cos zrobić :D

Chłodzenie sterownika z podkładek miedzianych, niestety dalej brakło rozmiarów w sklepie :grin:
Obrazek

Od samego początku wiedziałem, że zrobienie czegoś konkretnego z tej latarki to jak przyprawienie świni skrzydeł i kazanie latać, ale teraz to już wkracza na nowy poziom druciarstwa :wstyd:
Brniemy w to dalej :super:

MIXTERek, Obawiam się, że jeśli masz szperacz podobnej konstrukcji, to plastikowa obudowa nijak nie da sobie z takim smokiem rady, takie diody muszą być osadzone na korpusie który odprowadzi ciepło do otoczenia i to w wielkich ilościach. Poza tym bardzo prawdopodobne o ile nie pewne jest, że dioda zdeformuje lub wypali plastikowy odbłyśnik.

Drugą sprawa jest skupienie, do mojego właśnie ze względu na to spróbuje wsadzić XP-L.
Na fabrycznym rozwiązaniu ta kupa plastiku ma bardzo mocne skupienie, praktycznie identyczne jak biedronkowy "comparator" co powinno pozwolić uzyskać spory zasięg niewielka mocą, o ile oczywiście uda się poskładać to wszystko do kupy :grin:
Awatar użytkownika
MIXTERek
Posty: 80
Rejestracja: czwartek 27 gru 2018, 14:40
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: MIXTERek »

pigini Trzymam kciuki za sztukę dla sztuki... czasami i coś takiego trzeba zrobić :)
Co do Twoich uwag, mam pełną tego świadomość iż muszę odprowadzić ogrom mocy! ale dzięki za uwagę! Założę temat aby się podzielić jak jest/wyszło... jak tylko przyjdzie mi zamówiony sprzęt z chin.
Ostatnio zmieniony wtorek 05 lut 2019, 18:07 przez MIXTERek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mhu
Posty: 76
Rejestracja: wtorek 14 lip 2015, 23:33
Lokalizacja: LSW

Post autor: mhu »

Pomysł z małym wiatrakiem jest całkiem w porządku. Przecież nie trzeba tam wsadzać 80mm, wystarczy jakiś 50mm lub nawet mniej.
Awatar użytkownika
Papier79
Posty: 125
Rejestracja: piątek 15 lis 2013, 11:24
Lokalizacja: Strzelin

Post autor: Papier79 »

A jakby tak ten radiator/blok chłodzący leda zamocować hermetycznie, zasilanie także, a radiator ponawiercać na wylot. Przepływ powietrza byłby na zewnątrz, a dioda i zasilanie szczelne. Tak mi się wymyśliło :)
Pozdrawiam i powodzenia w projekcie :)
Obrazek[/img]
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Wydaje mi się, iż gra nie warta świeczki. Również przymierzałem się do takiego projektu. W końcu po przemyśleniu zrezygnowałem. Z powodu plastikowej obudowy. Za dużo kombinowania. A efekt raczej był by mizerny. W porównaniu do kompaktowych latarek. Już lepiej kupić jakiegoś hosta i poskładać coś konkretnego. Pozdrawiam.
pigini
Posty: 14
Rejestracja: czwartek 24 lis 2016, 22:43
Lokalizacja: Kamień

Post autor: pigini »

Papier79, MIXTERek, mhu, Dzięki za wsparcie i pomysły :smile:

murgrabia1410, Owszem to gra zdecydowanie nie warta świeczki i to jest własnie fajne ;)

Przyznam, że nie zdążyłem zapoznać się z Waszymi sugestiami przed kolejnym krokiem, ale udało mi się drgnąć troszeczkę do przodu.

Jak druciarstwo to na całego w tym jedno wygodnickie rozwiązanie doskonałe na zimę :D
Awatar użytkownika
Papier79
Posty: 125
Rejestracja: piątek 15 lis 2013, 11:24
Lokalizacja: Strzelin

Post autor: Papier79 »

Trzymam kciuki za finalizację owego projektu, i czekam na foty z postępów :D
Pozdrawiam.
pigini
Posty: 14
Rejestracja: czwartek 24 lis 2016, 22:43
Lokalizacja: Kamień

Post autor: pigini »

Witajcie raz kolejny :lol:
Godzinka wolnego popołudnia ,plus wcześniejsza wycieczka na złomowisko po kawałek aluminium za 5zł i mamy jakieś tam chłodzenie z funkcją grzania w łapkę w zimowe spacery :D
Obrazek
Blacha aluminiowa grubości 3mm około 70x20cm (swoją droga strasznie twarda, kilka piłek do dremela poleciało), szybka przymiarka, trasowanie, masa przekleństw, wylanego potu i gotowe :cool:

Obrazek

Obrazek

Plastikowa obręcz latarki została też odrobinie przycięta by blacha pasowała do oryginalnych otworów montażowych i umocowana do reflektora.

Body latarki zostało przycięte w miejscu uskoku materiału, jest tam mały skosik który akurat miał około 4mm, niestety tępy frez strasznie topił plastik i nie wyszło to za estetycznie.

Obrazek

Po poskładaniu wszystkiego do kupy wygląda to w ten sposób

Obrazek

Obrazek

Całość na koniec najprawdopodobniej uszczelnię jakimś silikonem, ma to jedną niedogodność bo aby rozłożyć latarkę trzeba wyciągnąć reflektor razem z radiatorem, ale mam nadzieję, że nie będę do niej za często zaglądał :)

Radiator przed docelowym złożeniem planuje jeszcze wygładzić dopasować do plastikowej obudowy, wypolerować na lusterko, i przykręcić z tylu aby nie latał :grin:

Z latarki wystaje około 80cm² blachy o grubości 3mm, jest szansa , że poradzi to sobie z odprowadzeniem ciepła z diody XP-L V6 3C pędzonej na jakieś 3-3,5A ? (podejrzewam, że plastikowy odbłyśnik więcej nie wytrzyma :neutral: )

Ciąg dalszy z pewnością nastąpi jak tylko dojdą diody i akumulatory.
Planuję wrzucić pakiecik z 4 sztuki 18650 około 3000mAh sztuka spięte równolegle. W środku miejsca jest od groma, ale większy pakiecik to już chyba przerost formy nad treścią.

Jeśli wszystko dobrze pójdzie następny post powinien już być z zdjęciami w terenie <hura>
ODPOWIEDZ