Wybór aparatu

....nie pasujące gdzie indziej...
LED1234
Posty: 273
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: LED1234 »

Czyli D5100 najdroższy z wymienionych oraz najdroższe będą do niego szkła. Poszukam jeszcze jakiś szkiełek na początek zobaczę co tam będzie na aukcjach.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

LED1234 pisze:Czyli D5100 najdroższy z wymienionych oraz najdroższe będą do niego szkła
Inaczej - każde szkło w danym systemie pasuje praktycznie do każdego aparatu w tym samym systemie. Na przykłąd:
Kupiłeś D50 i obiektyw. Porobiłeś nieco zdjęć i chcesz zmienić aparat. Kupujesz D80 - szkło dalej pasuje. Potem kupujesz D5100 i to szkło dalej pasuje. Wchodząc w dany system raczej w nim zostaniesz :)

Jeszcze kilka kwestii wśród omawianych tutaj aparatów - D50 i D80 mają napęd AF, D5100 go nie ma. Oznacza to, że wybierając D5100 musisz kupić obiektyw z własnym napędem, inaczej nie będziesz miał AF... D50 i D80 nie nagrywają filmów ani nie mają live view. Coś za coś...
endrju1 pisze:d50 - już trochę staruszek, ale jeśli nie wymagasz dużej rozdzielczości i wysokich używalnych iso (...)
Na dzisiejsze czasy to szumi okropecznie :)
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Sosenia pisze:Inaczej - każde szkło w danym systemie pasuje praktycznie do każdego aparatu w tym samym systemie.
No tu się niestety nie zgodzę, pomijając różnicę w szkłach DX i FX (bo pełna klatka w grę nie wchodzi), to np tak:
kupiłeś D50 z fajnym szkłem (bez wbudowanego silnika), zakładasz do d5100 i nie masz AF i musisz ostrzyć ręcznie. A właśnie stare szkła bez silnika, mimo że wolniejsze to są o wiele lepsze jakościowo i do tego praktycznie bezawaryjne. Sam mam takich kilka i nie zamieniłbym ich na nowe.

Widzę, że edytowałeś już posta właśnie w tej sprawie.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Tak, przeczytałem siebie po wrzuceniu i uzupełniłem braki :)
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
LED1234
Posty: 273
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: LED1234 »

Filmowanie w aparacie nie jest mi potrzebne.
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

Sosenia pisze:Oznacza to, że wybierając D5100 musisz kupić obiektyw z własnym napędem, inaczej nie będziesz miał AF...
Owszem, ale należy podkreślić, że obiektywy bez własnego silnika, które są warte zakupu, można policzyć dosłownie na palcach jednej ręki. Ja bym do tego jakiejś ogromnej wagi nie przywiązywał. Zawsze miałem body ze "śrubokrętem" i nigdy go nie użyłem, przez 10 czy 11 lat. No ale mam, może jeszcze się przyda, nie przeczę. Lepiej mieć niż nie mieć, ale żeby to decydowało o zakupie... raczej nie. Warto o tym otwarcie powiedzieć, zwłaszcza jeśli ktoś nie zna systemu Nikona i wszędzie słyszy argumenty o "śrubokręcie", bez którego trzeba kupować droższe obiektywy. To wcale tak nie wygląda.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Obiektywów bez silnika jest dosyć sporo (choć właściciele niechętnie się ich pozbywają) i są one dość dobrej jakości, dodatkowo są tańsze niż nowoczesne o zbliżonych parametrach (jednak nie mają stabilizacji) więc jak ktoś interesuje się fotografią artystyczną i potrzebuje bardzo dużej jasności obiektywu, to nie wyobrażam sobie nie uwzględniać tych obiektywów. Jednak jeśli bierzemy pod uwagę tylko obiektywy nowe, ze stabilizacją, to można je pominąć.
arkus
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 04 sie 2013, 15:43
Lokalizacja: kieleckie

Post autor: arkus »

LED1234 pisze:Witam. Chcę kupić aparacik. Zdjęcia jakie będę robił to przeważnie z różnych wyjazdów na pamiątkę, krajobrazy, zabytki. Często zdjęcia w starych budynkach, fortyfikacjach, zamkach itd. Czasem jakieś zdjęcie na forum i na fb czy też allegro. Nie wiem co wybrać nikt dokładnie nie jest w stanie wytłumaczyć dlaczego lustrzanka. .....
Pozdrawiam.
Powtórzę banały.
Najlepszy aparat, to taki który mamy przy sobie.
Chcę kupić aparat, który zrobił zdjęcie roku i zdobył wszystkie prestiżowe nagrody!!!
Czy ten aparat będzie najlepszy?
To tak, jak pytanie, który długopis napisze najlepszą powieść, scenariusz itp.
Sprzęt jest w tle.
Jeśli potrafisz wykorzystywać jego możliwości, to technika jest Twoim sprzymierzeńcem.
Patrz przez pryzmat szklarni, bo ona determinuje możliwości i jakość.

Tak się składa, że fotografia, to malowanie światłem.
Nasze forum ma wiele wspólnego z oświetleniem i jego efektami.
Rejestrujesz światło, które maluje obrazy, a ty jesteś Artystą.
To tak jak malarz i malarz pokojowy.Rozumiesz?
Jesteś fotografem czy fotografikiem?
Jeśli jesteś fotografem, to sprzęt pozwoli ci wyciągnąć najlepsze parametry,
Jeśli jesteś fotografikiem, sprzęt nie ma najmniejszego znaczenia.
pzdr
a
LED1234
Posty: 273
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: LED1234 »

Witam. Po długim poszukiwaniu, czytaniu opinii oraz dzięki pomocy użytkownika Sosenia, któremu bardzo dziękuję zakupiłem Nikona D90 z obiektywem Nikkor AF-S 18-105mm VR.
ODPOWIEDZ