Zasilenie kampera przy użyciu UPS z akumulatorem 18650 14SxP

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Roman21
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 12 paź 2017, 20:54
Lokalizacja: okolice Gorzowa Wlkp.

Post autor: Roman21 »

Trzeba zwrócić uwagę, że UPS-y fabrycznie wyposażone w aku 7Ah są zaprojektowane do krótkotrwałej pracy na aku, czyli 15min i aku pada, a radiator gorący. Czyli wymagana jest poprawa chłodzenia. Dla kontroli temperatury używam wbudowanego na stałe w urządzenia takiego typu termometru, ma zasilanie 1,5V:
Link

Stosuję to to urządzeń wymagającej pracy przerywanej, a podgląd temperatury daje orientację jak długo jeszcze mogę działać
Manekinen pisze: Okazało się że ups załącza jakieś spore kondensatory przy starcie przetwornicy i biedny BMS za każdym razem odcina prąd.
pomysł może archaiczny ale czy zastosowanie przekaźnika z opóźnionym rozłączeniem np 100ms rozwiązałoby problem prądu udarowego ładowania dużych pojemności? czyli na starcie styk z balansera i z aku byłby zwarty na te 100ms? oby tylko styki przekaźnika nie kleiły się.
Ostatnio zmieniony czwartek 14 mar 2019, 22:32 przez Roman21, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Roman21 pisze:pomysł może archaiczny ale czy zastosowanie przekaźnika z opóźnionym rozłączeniem np 100ms rozwiązałoby problem prądu udarowego ładowania dużych pojemności? czyli na starcie styk z balansera i z aku byłby zwarty na te 100ms? oby tylko styki przekaźnika nie kleiły się.
Nie bardzo wiem jak to zrobić. Jak wykryć start. Działa to tak że przytrzymuję włącznik i cały proces uruchamiania trwa dobre kilka sekund, nie wiem czy nawet nie 10. W pierwszej fazie jest nieduży udar i bms sobie z tym radzi, ale po chwili jest drugi duży. BMS jest ciągle podłączony na stałe. Musiałbym ingerować w samego upsa żeby wyprowadzić jakiś sygnał. Nie wiem, te kondensatory przetwornicy zapewne załącza jakiś przekaźnik, można by się równolegle wpiąć na jego zasilanie z drugim przekaźnikiem który by zwierał bmsa równolegle z jego tranzystorem wykonawczym, no ale trzeba go jeszcze po chwili zwolnić żeby bms mógł mierzyć prąd, więc potrzebny będzie jakiś prosty układ. Dołożenie układu RC w torze pomiaru prądu bmsa zmieni jego charakterystykę przeciążeniową ale potem w razie jakiegoś zwarcia bms nie zareaguje dostatecznie szybko. To już chyba lepiej z tym przekaźnikiem.

A gdyby tak szeregowo z przekaźnikiem dać jakiś duży kondensator? Wtedy przekaźnik się załączy, kondensator się naładuje do pewnego stopnia aż przekaźnik puści. Równolegle z kondensatorem jakiś rezystor który go z czasem rozładuje aby był pusty i przekaźnik gotowy do następnego włączenia. To jest proste i może zadziałać :)
Roman21
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 12 paź 2017, 20:54
Lokalizacja: okolice Gorzowa Wlkp.

Post autor: Roman21 »

1. Z Twojego opisu nie wynika, czy BMS zadziałał w trakcie przytrzymania włącznika, czy jak włącznik puściłeś i w trakcie uruchamiania się UPS, BMS zadziałał
2. Moja propozycja:
a) to wymienić przycisk na podwójne styki, można go umieścić nawet w innym miejscu
b) jeden styk na załączenie UPS-a
c) drugi styk na uruchomienie regulowanego wyłącznika czasowego. Czyli włączając UPS-a, drugi styk włącza nam programowalny układ czasowy załączający przekaźnik (zwiera na aku działanie BMS). Jeśli z doświadczenia wynikać będzie że np cykl uruchomienia UPS-a to 10sek, a BMS zadziała między 5 a 7 sekundą, to wiadomo jak już zaprogramować układ czasowy dla przekaźnika zwierającego aku z BMS
3. Układami obniżającymi udar prądowy są dławiki. Mam taki miernik cęgowy prądu stałego 600A który rejestruje max impuls wartości prądu. Zrobię doświadczenie jakie wartości prądu zarejestruje miernik podczas ładowania kondensatorów z dławikiem (kilka zwojów na ferrycie) i bez - sam jestem ciekawy co miernik pokarze, dam znać.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Przycisk na froncie przytrzymuje się może przez 2 sekundy i puszcza, po tym UPS uruchamia się częściowo i się testuje, załącza przetwornicę (tu wywala BMS), znowu testuje, i dopiero na koniec załącza wyjście. No i trzeba skasować alarm pracy bateryjnej przytrzymując drugi przycisk. Chciałbym uniknąć skomplikowanych rozwiązań typu programowalny wyłącznik czasowy, ma być tanio i prosto :) Tego udaru nawet nie mierzyłem, projekt poleciał do szafy. No ale na wiosnę będę coś działał na działce i taka przenośka się przyda więc będzie trzeba to odkurzyć. Żadnego soft-startu raczej tam nie dam bo UPS stwierdzi że napięcie na aku za mocno siadło i się nie włączy. Jeśli dławik by załatwił sprawę to byłoby to najprostsze rozwiązanie. Tylko trzeba sobie zadać pytanie co się stanie jeśli UPS odłączy przetwornicę pod dużym obciążeniem. Energia zgromadzona w dławiku w sposób niekontrolowany go opuści.
Roman21
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 12 paź 2017, 20:54
Lokalizacja: okolice Gorzowa Wlkp.

Post autor: Roman21 »

Jeśli dławik, to trzeba go zabezpieczyć diodą, tak samo jak przekaźniki sterowane tranzystorami.
Pomiar prądu rozruchowego przy ładowaniu i rozładowaniu kondensatora 4.700uF przy napięciu 18V z użyciem miernika UNI-T UT216C okazał się bezwartościowy. Mi przewody na zwarciu kleiły się a miernik zanotował max 0,3A.
Zastanawiam się czy zadziałanie BMS jest związane z ładowaniem dużej pojemności czy raczej testowaniem rezystancyjnym sprawności akumulatora, czy czasami nie jest zasiarczony. Jeśli to jest krótkotrwały test rezystancyjny pod dużym obciążeniem, to może da się odszukać to obciążenie i zwiększyć jego rezystancję. Z pomocą mogła by przyjść kamera termowizyjna, po zadziałaniu BMS zobaczyć gdzie temperatura wzrosła.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Do takich pomiarów to raczej tylko bocznik i oscyloskop. Dla tego nie chciało mi się ich robić :)
Roman21
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 12 paź 2017, 20:54
Lokalizacja: okolice Gorzowa Wlkp.

Post autor: Roman21 »

W mojej ostatniej wypowiedzi jest błąd logiczny w ostatnim zdaniu. Jak zadziała BMS to kamerą termowizyjną nie zobaczy się wzrostu temp. w elektronice ups-a, oczywiście test trzeba zrobić bez BMS i zobaczyć w kamerze co się dzieje w czasie kiedy by BMS zadziałał.
Co do programowanych przełączników czasowych to u przyjaciół na Alliexpres za ok 8zł można gotowy moduł zakupić, przykład:
analogowy:
https://s.click.aliexpress.com/e/wvqMqYv
cyfrowy na przekaźniku:
https://s.click.aliexpress.com/e/btLZloiz
cyfrowy na mosfetach ale lepszy opis działania:
https://s.click.aliexpress.com/e/cMwleE2z
ODPOWIEDZ