Koniec żartów ;) Cree XHP70 oraz XHP50

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Tomek976
Posty: 4
Rejestracja: sobota 23 mar 2019, 01:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomek976 »

Witam wszystkich
czy XHP50 wychodzą z rozpraszającą soczewką? Kupiłem na ali latarkę Pocketman z niby XHP50.2, jednak dioda ma białe rogi a jej soczewka nie jest szklista tylko lekko matowa, po powiększeniu na soczewce widać delikatne ranty jak by miały rozpraszać światło. W środku wygląda jak typowa XHP50 jednak soczewka diody wygląda inaczej ...
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

XHP50.2 ma soczewkę z takimi jak by kręgami w środku. Ciężko jest odpalić wyszukiwarkę i obejrzeć zdjęcia? Ewentualnie może już podróbki produkują.
Mociumpel
Posty: 2082
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Od jakiegoś czasu dostępne są diody XHP50.2 w wersji 3V (w różnych miejscach i po różnych cenach ale chyba najbardziej dostępne to kaidomain).
Póki co tylko w barwie 6500K http://kaidomain.com/Flashlight-DIY-and ... ED-Emitter i 6000K http://kaidomain.com/Flashlight-DIY-and ... ED-Emitter (z czasem będą niższe temperatury barwowe)
Pytanie po co? ano choćby z tego powodu że wydajność XHP50.2 do np. XP-L2 (przy najwyższych binach) jest ok. 25% wyższa (lub inaczej - XHP świeci tak samo jak XP-L2 przy 20% mniejszym prądzie) czyli będąc efektywniejszą dłużej lub mocniej świecącą - zależnie od wyboru opcji moc/econo - dla porównania S2+ (z XHP) przy wydajności 1000 lm na ogniwie 3500mAh zamiast 75 minut poświeci 100 minut (szacunkowo)
Drugą opcją jest możliwość zasilania takiej diody nawet 6-9A bez szkody (niestety gorąc przy tym jest spory więc i host latarki musi być bardziej masywny) - co wymaga b. dobrego ogniwa.
No ale co kto lubi ...
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1732
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

No to idzie kolejny wydatek :D
Tomek976
Posty: 4
Rejestracja: sobota 23 mar 2019, 01:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomek976 »

przy okazji zapytam, latarka o której diodę pytałem pytałem jest z zoomem i soczewką. W tego typu latarkach (przynajmniej tych chińskich) odbłyśnik jest niewielki i często koloru miedzianego. W mojej latarce jest czarny, czy to jaki specjalny zabieg czy co ? Latarka bardzo szybko się grzeje. Zastanawiam się czy nie przeszlifować tej płaszczyzny do gołego aluminium ?
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Daj jakiegoś linka do tego wynalazku. Obawiam się, że wtopiłeś kasę...
Mociumpel
Posty: 2082
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

W zoomach ten pseudo odbłyśnik nie ma znaczenia dla osiągów - tanie zoomy działają na innych zasadach niż latarki z reflektorem. Ten pseudo-odbłyśnik służy do dociśnięcią diody do piguły metoda wkręcania ;). Dla każdego ledowego świecidła istotna jest tzw. piguła - czy jest tzw. pełna czy pusta - część konstrukcji latarki którą się wkręca w korpus stanowi miejsce wsadzenia diody i sterownika:
- jeśli jest ona "przelotowa" czyli pusta to zoom jest tani i raczej kiepskiej jakości/wartości - bez wkładu pracy własnej taka latarka to raczej szmelc z punktu widzenia osiągów
- jeśli pigułą jest pełna z tzw. "półką" to można co najmniej podwoić osiągi - chyba że są one w wersji kupnej na tyle wysilone że modowanie niema sensu i nie przyniesie super poprawy.
A jak sie grzeje to raczej dobrze.
Tomek976
Posty: 4
Rejestracja: sobota 23 mar 2019, 01:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomek976 »

to jest coś takiego:
https://pl.aliexpress.com/item/30000-lu ... 5c0fXBsKtE
Wydane 41zł wraz z przesyłką więc nie majątek. Zastanawia mnie tylko czy grzania nie wzmaga własnie ten czarny kolor "odbłysnika"

ps. niestety element wokół diody to czarny plastik więc nici ze zdrapywania farby. Zastanawia mnie tylko celowość zastosowania czarnego koloru tego elementu.
Ostatnio zmieniony wtorek 26 mar 2019, 20:05 przez Tomek976, łącznie zmieniany 1 raz.
Mociumpel
Posty: 2082
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Paczam i paczam i oczom nie wierzę - 30 000 lumenów z diody która nawet mocno przesterowana jest w stanie dać maximum ok. 4200 lm - to pierwsze kłamstwo jest - reszty w zasadzie czytać nie trzeba - wszystko co jest tam napisane trzeba z dużym dystansem brać.
Przypuszczam że "producent" niepotrzebnie "ulepszył" parametry - myślę że zapewne dobija do 1200-1300 lm a masa tego "wynalazka" wygląda solidnie więc nie topiłbym tej latary bez sprawdzenia sposobu montażu sterownika i diody - jeśli nie ma dziury w pigule to można z niej wyrzeźbić przyzwoitą latarkę choć nie liczyłbym przy standardowym sterowniku na jakieś hura optymistyczne osiągi - po prostu to co jest służyłoby CI długo ALE wymaga drobnych ulepszeń abyś z gooowna ukręcił bacik na miarę ceny którą zapłaciłeś.
W takich "dziwnych" latarkach kolor i zapach nie ma żadnego znaczenia - bardziej estetyczny niż funkcjonalny.
Szkoda że nie zerknąłem skąd nadajesz - właśnie wróciłem z Wawy (swoją droga paskudną pogodę - zima w pełni u Was) - poświeciłbym Ci z Marek swoim zoomem Tobyś zapewne z wałów miedzeszyńskich zobaczył ;) prawdziwną śmoc światła z zooma ...
Jeśli lubisz zoomy poczytaj może małe kompendium viewtopic.php?t=22204 - zrozumiesz pewne plusy i minusy zooma.
Tomek976
Posty: 4
Rejestracja: sobota 23 mar 2019, 01:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomek976 »

Dzięki za informację, co do lumenów to wiadomo, nikt nie patrzy co piszą sprzedawcy na ali, patrzyłem na diodę i może nie wersja 2 ale XHP50 raczej w niej siedzi.
Mociumpel
Posty: 2082
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

No i tu sie mylisz - sa chinole co podają prawdziwe lumeny i moce - niestety jak w każdej dziedzinie wiedzy wymaga ona "popaczania" i popytania - w latarkach jest ich kilkunastu i wśród nich warto przebierać bo jako sprawdzone przez wielu nie ma wtopy przy zakupie - potem jak się ma doświadczenie można samemu kupować - zawsze wiesz jak poprawić a jako laik z każdego"okazjonalnego" zakupu będziesz zawiedziony...
W zoomach niestety nie ma wielu - wynika to z traktowania "zumolatarki" jak niechcianego dziecka - i tak nikt nie uwierzy, że jest normalne ;)
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Re: Koniec żartów ;) Cree XHP70 oraz XHP50

Post autor: Mieciu »

XHP35.2 HI się pojawiła...
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Koniec żartów ;) Cree XHP70 oraz XHP50

Post autor: marmez »

Trochę odgrzebuję kotleta, ale czy widzieliście, że wychodzą XHP 70.3 i 50.3 a co chyba największą różnicą, że z wersjami HI i HD?

Porówanie:

https://cree-led.com/products/xhp-family-leds/xhp-leds

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Ja jestem ciekaw, czy się przyjmą w latarkach. Myślę, że wersje HI bardzo. Wiem, że są Luminosy ale one z tego co widziałem, to występują tylko w zimnych barwach.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Koniec żartów ;) Cree XHP70 oraz XHP50

Post autor: marmez »

XHP70.3 HI i XHP50.3 Hi już dostępne na Kaidomain.com 😁
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
marchewkowy sok
Posty: 68
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2017, 15:54
Lokalizacja: Śląsk

Re: Koniec żartów ;) Cree XHP70 oraz XHP50

Post autor: marchewkowy sok »

Zamówiłem z ciekawości te 70 3, 4 i 5000k po jednej. Zobaczymy jak z barwą
ODPOWIEDZ