Ładowanie ogniwa panelem słonecznym.

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Panjarek
Posty: 170
Rejestracja: środa 05 kwie 2017, 20:35
Lokalizacja: Olsztyn

Ładowanie ogniwa panelem słonecznym.

Post autor: Panjarek »

Dzień dobry.
Czasami muszę podladowac ogniwo 18650 w miejscu gdzie nie mam dostępu do prądu.
Chciałbym w tym celu skonstruowac ładowarkę solarna.
Czy wystarczy do tego celu panel solarny 6V oraz moduł ładowarki na TP4056?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 24 cze 2019, 09:35 przez Panjarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MIXTERek
Posty: 80
Rejestracja: czwartek 27 gru 2018, 14:40
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: MIXTERek »

Hej!
Teoretycznie tak, TP4056 wytrzymuje do 8V na wejściu. Co do panelu, kupiłem swego czasu 12W 6V i na wyjściu daje koło 1A i 4,5V jeśli ustawie idealnie w kierunku słońca w słoneczny dzień w pochmurne można sobie darować. Więc jeśli chcesz ładować tym 18650 zakup przynajmniej 20W (choć i tego nie jestem pewien) panel aby w pochmurne dni dawał coś na wyjściu.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Jestem na podobnym etapie doboru elementów do układanki. W pierwszej kolejności szukałem ładowarki i natknąłem się na coś takiego:

https://pl.aliexpress.com/item/1-S-kom- ... 42971.html

Wydaje się, że jest to idealne rozwiązanie, tylko opis napięcia wejściowego (z panelu) jest dość "luźno" opisany.
ILPT
Panjarek
Posty: 170
Rejestracja: środa 05 kwie 2017, 20:35
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Panjarek »

Mam do napedzenia wiatraczek 12V 0,08A. Zamierzam go napedzac ogniwem i przetwornica step-UP.
Nie potrzebuje dużo prądu. Nawet się zastanawiałem, czy nie poszukać jakiejś ładowarki na korbe ;)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 24 cze 2019, 20:25 przez Panjarek, łącznie zmieniany 1 raz.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Nie wiem jaki miałem swego czasu panel. Wielkość kartki z zeszytu. W pochmurne dni absolutnie nie dawał rady.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Myślę, że najważniejsze przy ładowaniu ogniwa panelem, jest to, aby nie kupować panelu o napięciu pracy np. 6V a taki o napięciu 12V jako minimum.

Może takie sterowniki was zainteresują:

KLIKU

oraz

KLIKU


Pierwszy wydaje się idealny do oświetlenia solarnego, drugi do samego ładowania. Może ktoś z was je zna i coś o nich opowie.
ILPT
ODPOWIEDZ