Led par 18x12W z odzysku

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Led par 18x12W z odzysku

Post autor: Rysiu. »

Tak jak pisałem w innym temacie znalazłem przeznaczony na utylizacje fajny sprzęt z 18 led RGBW który tak wygląda złożony
Obrazek

A tak sam moduł, osiemnaście emiterów RGBW 4x3W z soczewkami
Obrazek

Okazało się że jest problem tylko z zasilaniem. Zasilacz bez obciążenia trzyma równo 24V niestety po minimalnym obciążeniu szybuje do 12V a po podłączeniu wentylatora do 9V. Jeszcze nie wiem co jest tego przyczyną ale postaram się go postawić na nogi bo jest kompaktowy i coś innego mogło by nie wejść do obudowy.
Strona A
Obrazek

Na stronie B za wiele nie ma, układ PWM i kilka elementów dyskretnych
Obrazek

Chcąc jakoś sprawdzić resztę potrzebowałem zasilania 24V bo na 12V włączał się tylko wyświetlacz segmentowy. Na szczęście wygrzebałem stary zasilacz z drukarki z 2001r 24V 0.55A nie za wiele ale dobre i to. Okazało się że całość wystartowała a zasilacz brał lekko ponad 40W czyli ponad 3 razy tyle ile teoretycznie mógł dać radę :D

Co do sterowania do oprócz przez DMX (którego nie mam jak sprawdzić) ręcznie można ustawić każdy kolor osobno, są też programy typu stroboskop/płynna zmiana oraz kolorofon czyli zależnie od muzyki :mrgreen:

A teraz zdjęcia z praktyczne już działającej nowej zabawki
Obrazek

I krótki klip wideo z losowym programem świecenia, ten biały podłużny klocek to zasilacz z drukarki
https://giant.gfycat.com/DimpledFragrantCaecilian.webm
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Warto zacząć od kondensatorów na wtórnej, często nic po nich nie widać że mają dość.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Kondensatory niemal na 100%
ILPT
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Tak też obstawiam że to elektrolity bo reszta sprawna, a miernik mam max do 400uF tylko
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Rysiu. pisze:/.../ miernik mam max do 400uF tylko
https://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%82% ... tor%C3%B3w

rozwinąć czy pomysł jasny? :)
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Concorde
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2013, 16:45
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: Concorde »

Kondensatorom aluminiowym elektrolitycznym zwykle pojemność się znacznie nie zmienia - taki problem częściej mają np. kondensatory foliowe. Dlatego też multimetry rzadko zdolne mierzyć duże pojemności. A tutaj wypadałoby sprawdzić ESR.
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

ptja, myślałem o tym ale nie miałem pod ręką innego na 35V
Concorde, tyko miernika ESR brak niestety :|

Okazało się że problem jest prostszy a całkiem go pominąłem, w jednym brak nieskończonego oporu a drugi po naładowaniu traci ładunek zbyt szybko.

Teraz czekam na nowe elektrolity bo w miejscowym sklepie brak
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Aktualizacja.

Zamontowałem kondensatory SamYoung z serii NXH, wymieniłem przewody zasilające bo były zjedzone tak bardzo że opór szybował znacznie powyżej 15Ω i mam teraz fajną zabawkę :mrgreen:

Ustawiając RGWB na 100% max pobiera 160W więc jest zapas 20W jeszcze.

Filmik z trybu "kolorofon" czyli zależnie od muzyki/dźwięku
https://giant.gfycat.com/YoungWelldocumentedFeline.webm

Plany na przyszłość to muszę wyciągnąć mikrofon poza obudowę bo jest pod obudową i zagłusza go wentylator więc działa tylko gdy źródło dźwięku jest blisko albo jest mocno wyraźne jak np. klaskanie. Ewentualnie spróbuje dodać jakiś prosty wzmacniacz mikrofonowy z filtrem tak by reagował tylko na wybrane zakresy bo teraz chyba zbyt szybko się zmienia jak na moje oko.

Ma ktoś jakiś pomysł na budżetowe sterowanie poprzez DMX bo też bym sprawdził z ciekawości
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
Papier79
Posty: 125
Rejestracja: piątek 15 lis 2013, 11:24
Lokalizacja: Strzelin

Post autor: Papier79 »

Działa jak należy :) A do tego ta nuta... Miodzio :D A mikrofon warto po za obudowę, mój szwagier bawił się trochę w Didżeja i w podobnym, tylko słabszym kolorofonie tak zrobił, dużo lepszy efekt się uzyska niskim kosztem.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
pankracy
Posty: 102
Rejestracja: sobota 16 maja 2015, 08:46
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: pankracy »

Rysiu. pisze:Ma ktoś jakiś pomysł na budżetowe sterowanie poprzez DMX bo też bym sprawdził z ciekawości
https://sklep.avt.pl/avtdmx512.html

https://ep.com.pl/files/2982.pdf
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

pankracy, też właśnie myślałem nad tym konwerterem ale przypomniałem sobie że kilka lat temu zachomikowałem podobne ustrojstwo. Poszukałem i to jest dokładnie ten model tylko starszy.
Obrazek

Wygląda średnio i ma wyrwany zamek od XLR ale działa jak należy :D
Obrazek

Jeszcze dla ciekawskich co siedzi w środku z głównych elementów, to mamy konwerter USB-UART FT232RL i transceiver różnicowy RS485 SN75176BP. Drugiej strony PCB brak bo jest przymocowana jakimś twardym plastikiem i nie chce uszkodzić
Obrazek
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
pankracy
Posty: 102
Rejestracja: sobota 16 maja 2015, 08:46
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: pankracy »

Czyli sytuacja uratowana. Fajna sprawa, można się pobawić.
Osobiście miałem okazję trochę pracować przy oświetleniu, sprzęty miewają ciekawe ceny... :mrgreen: :mrgreen:
Obrazek
Oprócz cen ciekawe też są rozwiązania, ruchome głowy, źródła świateł też ciekawe bywają :mrgreen: :mrgreen:
Charakterystyka: Film/Studio
Moc: 6000 W
Prąd: 55 A
Strumień światła: 570000 lm
Trzonek: GY38
Współczynnik oddania koloru: 95 RA
Trwałość użytkowa: 300 h
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

pankracy, nieźle to musi grzać przy takiej jasności :shock:
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
ODPOWIEDZ