Astrolux FT03 - nie utrzymuje trybu TURBO - uszkodzona?

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
Vendeur
Posty: 41
Rejestracja: piątek 30 wrz 2011, 15:26
Lokalizacja: Wrocław

Astrolux FT03 - nie utrzymuje trybu TURBO - uszkodzona?

Post autor: Vendeur »

Cześć,

kupiłem sobie Astrolux FT03 SST40 i mam z nią dziwny problem. Gdy włączę tryb turbo, niezależnie czy poprzez dwuklik, czy w trybie chwilowym, latarka zmniejsza mi jasność po około 5-10 sekundach. W zasadzie zmniejsza też jasność z maksymalnego trybu, gdy ustawię go poprzez ramping. Sprawdzałem to na różnych aku dobrej jakości w pełni naładowanych. Latarka na pewno nie była przegrzana, bo testowałem na zewnątrz przy 5 stopniach, była wręcz zimna.

Co ciekawe, po np. 5 takich zmniejszaniach jasności nagle potrafi zaskoczyć i potem trzymać TURBO bez przerwy. Wczoraj przy ostatnim teście na zewnątrz chyba z 10 x się wygaszała. Jak wróciłem do domu, to z kolei działała sprawnie. Dziś także już się nie wygasza. Ale nie mam pewności, czy znowu nie zacznie...

Czy to jest jakiś błąd sterownika i nadaje się do wymiany?

Filmik ukazyjący problem: https://drive.google.com/file/d/1rsQF4- ... ekyK4oOW2/
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Post autor: rafalklis »

Latarka szybko ogranicza jasność z powodu silnego nagrzewania. Spójrz na wykresy czasu pracy:
https://www.google.com/search?q=astrolu ... 80&bih=869

Możesz ręcznie zmienić ograniczenia temperatury. Spójrz na tebelę w instrukcji obsługi:

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... t8hmM6mXDj

7.
Auto step- down
1: Disable
2: Temperature [default]**
3: Timed, requires another 1-6 clicks for 60s , 90s, 2m,
3m, 5m, 7m respectively
Awatar użytkownika
Vendeur
Posty: 41
Rejestracja: piątek 30 wrz 2011, 15:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Vendeur »

rafalklis pisze:Latarka szybko ogranicza jasność z powodu silnego nagrzewania. Spójrz na wykresy czasu pracy:
https://www.google.com/search?q=astrolu ... 80&bih=869

Możesz ręcznie zmienić ograniczenia temperatury. Spójrz na tebelę w instrukcji obsługi:

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... t8hmM6mXDj

7.
Auto step- down
1: Disable
2: Temperature [default]**
3: Timed, requires another 1-6 clicks for 60s , 90s, 2m,
3m, 5m, 7m respectively
Czy w ogóle przeczytałeś dokładnie, co napisałem? Po to dokładnie opisałem sytuację, aby nie było niedomówień.

Nawet na wykresach, które przytaczasz jest jasno przedstawione, że latarka ogranicza jasność wyraźnie dopiero po kilku minutach, a dokładniej okolice 5... 5 minut to chyba nie jest 5-10 sekund prawda? Ponadto nie sądzę, aby latarki były tam testowane w tak niskich temperaturach, jak ja to zrobiłem.

Dodatkowo skoro najpierw ogranicza po kilku sekundach, a potem nagle potrafi działać dłuugo, o czym WYRAŹNIE pisałem, to chyba jednak nie jest to problem z temperaturą...

Pomijam już całkowicie fakt, że latarka np. z trybu HIGH nie zmniejsza jasność tak nagle po kilku sekundach, jak na moim filmie, tylko stopniowo i jednostajnie...
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

A testowałeś z innym ogniwem aby wykluczyć problem po stronie latarki ?
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Post autor: rafalklis »

Vendeur pisze: Czy w ogóle przeczytałeś dokładnie, co napisałem? Po to dokładnie opisałem sytuację, aby nie było niedomówień.

Nawet na wykresach, które przytaczasz jest jasno przedstawione, że latarka ogranicza jasność wyraźnie dopiero po kilku minutach, a dokładniej okolice 5... 5 minut to chyba nie jest 5-10 sekund prawda? Ponadto nie sądzę, aby latarki były tam testowane w tak niskich temperaturach, jak ja to zrobiłem.

Dodatkowo skoro najpierw ogranicza po kilku sekundach, a potem nagle potrafi działać dłuugo, o czym WYRAŹNIE pisałem, to chyba jednak nie jest to problem z temperaturą...

Pomijam już całkowicie fakt, że latarka np. z trybu HIGH nie zmniejsza jasność tak nagle po kilku sekundach, jak na moim filmie, tylko stopniowo i jednostajnie...
W takim razie musimy to uznać za wadę sterownika. Napisz reklamację do sprzedawcy.
Awatar użytkownika
Vendeur
Posty: 41
Rejestracja: piątek 30 wrz 2011, 15:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Vendeur »

Dziubek pisze:A testowałeś z innym ogniwem aby wykluczyć problem po stronie latarki ?
Błagam...
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Ale rafalkklis może miec rację - możliwe że na etapie składania ktos źle ustawił WARTOŚĆ temperatury powyżej której nastepuje obniżenie prądu. Sterownik FT03 jest mocno rozbudowany i można ograniczac nie tylko CZAS działania turbo ale także TEMPERATURĘ powyżej której obniża prąd - czyli kalibrowac ja do własnych wymagań - problemem może być dla początkującego sposób - nie ustawia sie progu w sposób "cyfrowy" (czyli nie wklikujesz np. 60 stopni i już) tylko trzeba latarę rozgrzać i temperaturę "parzenia" uznać za próg zadziałania. Nie pamietam sekwencji kliknięć ale jest dość skomplikowana - na pewno jest w instrukcji.
Awatar użytkownika
Vendeur
Posty: 41
Rejestracja: piątek 30 wrz 2011, 15:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Vendeur »

Mociumpel pisze:Ale rafalkklis może miec rację - możliwe że na etapie składania ktos źle ustawił WARTOŚĆ temperatury powyżej której nastepuje obniżenie prądu. Sterownik FT03 jest mocno rozbudowany i można ograniczac nie tylko CZAS działania turbo ale także TEMPERATURĘ powyżej której obniża prąd - czyli kalibrowac ja do własnych wymagań - problemem może być dla początkującego sposób - nie ustawia sie progu w sposób "cyfrowy" (czyli nie wklikujesz np. 60 stopni i już) tylko trzeba latarę rozgrzać i temperaturę "parzenia" uznać za próg zadziałania. Nie pamietam sekwencji kliknięć ale jest dość skomplikowana - na pewno jest w instrukcji.
Mógłby mieć rację, gdyby nie sytuacja, o której pisałem, czyli że po kilku takich wyłączeniach się, gdy latarka miała już nieco większą temperaturę, nagle zaczynała świecić normalnie. To jednak się kłóci z tamtą sugestią.

Co ciekawe... po tym jak wczoraj wieczorem zaczęła działać normalnie, na tym samym aku, na którym wcześniej szwankowała na zewnątrz, dziś już ani razu nie zmniejszyła jasności...

Testowałem teraz w pokoju, przy 23 stopniach. Latarka świeciła na trybie turbo 6 minut non stop i potem ją wyłączyłem. Nagrzała się trochę, ale niezbyt.

Paradoksalnie, sugeruje to, że latarka ma problemy i obniża jasność, gdy jest zbyt zimna, a gdy się ogrzeje, to wtedy działa dobrze... Albo dotyczy do aku. Ale to jakaś paranoja. Przecież 5-10 stopni to nie jest tak niska temp, aby firmowy aku nie mógł podać odpowiedniego prądu, który wcale taki duży przecież nie jest...
grigorij00
Posty: 193
Rejestracja: czwartek 26 lut 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: grigorij00 »

Wygląda jakby gdzieś pomiędzy akumulatorem a resztą elektroniki był problem z przepływem prądu, jakiś niepewny kontakt elektryczny ? Zabrudzenie na stykach, sprężynkach, niedokręcony pierścień (nie wiem jak ta latarka jest zrobiona) zimny lut też mógł się pojawić.
Kilkukrotna próba załączenia TURBO wymusza duży pobór prądu co może wywołać iskrzenie i "zespawanie" niepewnego styku i na jakiś czas jest dobrze.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Jak ten sterownik jest tak rozbudowany. To jest możliwość zresetowania? Przywrócenia do ustawień fabrycznych? Bo raczej to na pewno nie wina temperatury. No chyba, że chińczyk zapomniał dać pasty pod diodę? Jeszcze piszesz na innym forum : To jest naprawdę dziwne. Mówi, że latarka nie działa dobrze, jeśli jest zimno. Ale to dosłownie głupie i niemożliwe. To jest bardzo możliwe. Najprawdopodobniej jakiś kondensator jest wadliwy. Mam tak z jednym telefonem i kamerą wideo.
Ostatnio zmieniony piątek 08 lis 2019, 20:59 przez murgrabia1410, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Vendeur
Posty: 41
Rejestracja: piątek 30 wrz 2011, 15:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Vendeur »

Resetować oczywiście można, ale miałoby to sens, gdyby latarka zawsze nie działała prawidłowo. Chwilowo nie będę resetował, rozkręcę, obejrzę, skręcę na nowo, a potem spróbuję zrobić ponownie test gdy ją mocno schłodzę w lodówce i zobaczymy.
Awatar użytkownika
Yantar
Posty: 74
Rejestracja: niedziela 13 sie 2017, 13:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: Yantar »

Mój egzemplarz miał problem ze stykiem tuby i nakrętki baterii, nie było dobrego kontaktu, latarka zachowywała się w różnych trybach pracy tak, jakby ogniwo było wyczerpane. Jeśli w Twojej problem wróci, może warto sprawdzić czy bez nakrętki, przy zwarciu kawałkiem jakiegoś metalu minusa ogniwa i brzegu tuby, zachowuje się nadal źle. Jest na forum jakieś moje zdjęcie prowizorycznej "naprawy" (która oczywiście została na stałe).
Serdecznie pozdrawiam
Jacek / Yantar
Awatar użytkownika
Vendeur
Posty: 41
Rejestracja: piątek 30 wrz 2011, 15:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Vendeur »

Dobra, zrobiłem kolejne testy...

Latarka schłodzona w lodówce przez ponad godzinę wraz z aku. Miała około 5-7 stopni. Włączam, po 8 sekundach zmniejszyła jasność... No to myślę sobie, że zbyt zimny aku jednak. Wymieniam go na naładowany i w temperaturze pokojowej. Latarka po 8 sekundach znowu zmniejsza jasność... Myślałem, że mnie szlag trafi.

Włożyłem z powrotem zimny akumulatorek i włączyłem latarkę. Zgadnijcie ile tym razem działała na trybie turbo... 25 minut! Aż w końcu znudziło mi się i ją wyłączyłem. Nagrzała się w sam raz, aby dobrze ogrzać dłoń, ale nie parzyła. I tu jestem bardzo zaskoczony. O dziwo, tamten aku miał już 3,1V, więc dałem nowy i świeciła w sumie podobnie. Przez te 25 minut w zasadzie niewiele, jeśli w ogóle, obniżyła jasność...

I teraz kompletnie nic już nie rozumiem. Bo ten czas przeczy wszystkiemu. Tak jakby ona w ogóle nie świeciła pełną mocą... Ale to raczej niemożliwe. Ma bez porównania większy zasięg od Convoya C8 XPL HI.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Od samych testów się nie naprawi. Skalibruj ją termicznie. W sterownikach z firmware bistro też taki problem występował. Przejrzałem specyfikację tego firmware adnuril mf03. Nie ma tam przywracania ustawień fabrycznych. Jak po kalibracji nie będzie działać prawidłowo to reklamuj. I nie sugeruj się czy się nagrzewa, czy nie. Najpierw kalibracja termiczna.
Awatar użytkownika
marcus
Posty: 257
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 13:33
Lokalizacja: Gorzów

Post autor: marcus »

Sprawdziłem swoje wykresy, u mnie świeci około 3:10 na turbo spadek 3% a po tym tak około 38%.
Z rampy do jasności turbo (dwuklik) się nie dojdzie
ODPOWIEDZ