Tuning ledbara

Wszystko co świeci na czterech kółkach;)
gutek.a4
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 02 sty 2014, 00:26
Lokalizacja: Limanowa

Tuning ledbara

Post autor: gutek.a4 »

Witam
Kupiłem takiego ledbara do terenówki https://pl.aliexpress.com/item/32952311763.html
Prezentuje się okazale i ma super rozkład wiązki, śwoeco nisko i szeroko ale daje absolutnie mało światła, barwa też mocno niebieska?
I teraz pytanie, czy można coś więcej z niego wycisnąć?
Albo, co bardziej mnie przekonuje, wywalić obevną elektronikę o wsadzić 9 diod XM-L i 3 drivery? Tylko zostawić optykę tą która jest bo kształt wiązki jest super.
Myślę że kupię jeszcze najtańszy wariant "30W" żeby zrobić eksperyment tylko czy to ma sens?
Ostatnio zmieniony czwartek 14 lis 2019, 15:22 przez gutek.a4, łącznie zmieniany 1 raz.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Potestować możesz ale moim zdaniem kupa - siła i plusem tego bara jest sposób ułożenia ledów - kilka w lini - i dopasowana do nich soczewka - jedna do "paska" ledów - w ten sposób prawdopodobnie zyskujesz specyficzna "płaską" charakterystykę świecenia.
Wsadzenie centralnie mocnego leda niekoniecznie musi dać podobne efekty.
Gdybyś na początek sprawdził parametry pracy czyli głównie prąd zasilający (bo wlutowane 4 diody w szeregu zapewne dają ok. 13V spadku/napięcia pracy - teoretyzuję bo może sposób podłączenia jest inny) i dał inny zasilacz o wyższym prądzie to zapewne podniósłbyś wydajność 2-3 krotnie.
Gdyby okazało sie po tej próbie że świeca poprawnie nie grzejąc zanadto mógłbyś przelutować - o ile by się dało - diody na cieplejsze np. 4000K.
Teraz czy powyższe ma sens - dla funu i nauki tak, dla lepszych osiagów - niekoniecznie, po wsadzeniu "drugiego tyle" podwoisz wartość (o ile z przyczyn niezależnych nie potroisz kosztów) to ekonomicznie nie ma sensu ...
gutek.a4
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 02 sty 2014, 00:26
Lokalizacja: Limanowa

Post autor: gutek.a4 »

Mociumpel pisze:Potestować możesz ale moim zdaniem kupa - siła i plusem tego bara jest sposób ułożenia ledów - kilka w lini - i dopasowana do nich soczewka - jedna do "paska" ledów - w ten sposób prawdopodobnie zyskujesz specyficzna "płaską" charakterystykę świecenia.
Wsadzenie centralnie mocnego leda niekoniecznie musi dać podobne efekty.
Gdybyś na początek sprawdził parametry pracy czyli głównie prąd zasilający (bo wlutowane 4 diody w szeregu zapewne dają ok. 13V spadku/napięcia pracy - teoretyzuję bo może sposób podłączenia jest inny) i dał inny zasilacz o wyższym prądzie to zapewne podniósłbyś wydajność 2-3 krotnie.
Gdyby okazało sie po tej próbie że świeca poprawnie nie grzejąc zanadto mógłbyś przelutować - o ile by się dało - diody na cieplejsze np. 4000K.
Teraz czy powyższe ma sens - dla funu i nauki tak, dla lepszych osiagów - niekoniecznie, po wsadzeniu "drugiego tyle" podwoisz wartość (o ile z przyczyn niezależnych nie potroisz kosztów) to ekonomicznie nie ma sensu ...

nie mam pojęcia w jaki sposób zwiększyć moc istniejącego sterownika, zresztą jest to jedna płytka na której rozmieszczone są elementy, nie mam umiejętności ani sprzętu żeby ingerować w to bez uszkodzenia.

Spróbuję z wymianą na diody XM-l i sterowniki, a żeby nie podwajać i potrajać wartości to zamówiłem 3 sterowniki i 9 diod z ali, łącznie 70 zł, do tego narysuję i zlecę na laser aluminium pod spód.

jak nie zadziała (rozwali wiązkę w sposób nie pożądany) to wsadzę starą elektronikę i tyle
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

9 diod z ali
nie chcę podcinać skrzydeł, ale na alii można łatwo trafić na podróbki sprzedawane jako CREE albo odrzuty z sortownia :mrgreen: dawno temu się trafiło, świecić świeci dzielnie bez awarii w naświetlaczu DIY, ale barwa i pewnie wydajność nie te. Temat rzeka, na budgetlighforum jest temat na 1000 postów o tym :hyhy:
gutek.a4
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 02 sty 2014, 00:26
Lokalizacja: Limanowa

Post autor: gutek.a4 »

pegasus_sis pisze:
9 diod z ali
nie chcę podcinać skrzydeł, ale na alii można łatwo trafić na podróbki sprzedawane jako CREE albo odrzuty z sortownia :mrgreen: dawno temu się trafiło, świecić świeci dzielnie bez awarii w naświetlaczu DIY, ale barwa i pewnie wydajność nie te. Temat rzeka, na budgetlighforum jest temat na 1000 postów o tym :hyhy:
Wiesz, nie wiadomo czy coś z tego wyjdzie, a jeśli okaże się że wiązka nadal ma kształt który mi odpowiada to mogę zainwestować w konkretne elementy, chyba że jednak efekt będzie zadowalający
Ostatnio zmieniony piątek 15 lis 2019, 16:48 przez gutek.a4, łącznie zmieniany 1 raz.
gutek.a4
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 02 sty 2014, 00:26
Lokalizacja: Limanowa

Post autor: gutek.a4 »

Ok, temat się rozwinął i fakt jest taki że chińczyk pisząc 90w, nieznacznie się pomylił, z pomiarów wyszło 42w.
Przyszły diody i drivery z ali, wziąłem się za robotę.
Po tuningu mam 70w, kształt wiązki się nie zmienił, została ta sama odległość diody od soczewki. Moja radość trwała około 10s,
Prawdopodobnie pomyliłem bieguny podpinając na szybko i przestało świecić,
Sterowniki są te https://it.aliexpress.com/item/32627585746.html
Czy one nie mają zabezpieczenia? Czy może przyczyna jest inna?

Generalnie gdyby działało to dalej to byłbym zadowolony z efektu
Ostatnio zmieniony piątek 03 sty 2020, 16:13 przez gutek.a4, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ