Alternatywa dla Bontrager Ion 200

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
durian
Posty: 3
Rejestracja: sobota 30 maja 2015, 08:37

Alternatywa dla Bontrager Ion 200

Post autor: durian »

Hej,

Szukam oświetlenia na rower (szosowy) do jazdy głównie dziennej (tzw światło DRL), które będzie tańszą alternatywą dla lampki Bontragera
https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/cz%C ... t/p/23709/

Chodzi mi o jasny, widoczny z minimum 500m błysk stroboskopu (idealnie jakby był nieregularny, albo chociaż dość "rzadki" bez efektu spawarki), aku który trzyma 8h w takim trybie no i w miarę kompaktowe rozmiary oraz cenę do około 100 zł (gdyż potrzebuję do 2 rowerów).

Szukam, ale bez ciekawych rezultatów. Może ktoś podpowie?

ps. Convoya S2+ mam, ale szukam czegoś bardziej kompaktowego.

Z góry dzięki.
Pozdr.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Alternatywa dla Bontrager Ion 200

Post autor: Mociumpel »

Przy tych wymiarach co Bontrager trudno CI będzie znaleźć coś co przy 100lm da Ci strobo widoczne na 500m - bo tak oceniam dzienne aby było widoczne (w ciemności wystarcza i 30 lm aby być widzianym z kilkuset m)
Jak znam swoich znajomych uprawiających półamatorsko "wyścigi zwierza" to zapewne powodem Twojego "kompaktowego chcenia" jest źle rozumiana "czystość rowerowa" tzn. ładny, nieduży nie "obrzydzający" szosowego wizerunku COŚ (bo ortodoksi tak majo) - nie tędy droga kolego ;)
Poza tym można z Convoya S2 18650 zrobić coś na ogniwie 18350 https://pl.aliexpress.com/item/4000096475112.html z innym sterownikiem (bardziej rowerowym z dowolnie wybranym strobem od grega czy bociana)
durian
Posty: 3
Rejestracja: sobota 30 maja 2015, 08:37

Re: Alternatywa dla Bontrager Ion 200

Post autor: durian »

Nie pytałem o drogę filozoficzno-estetyczną, tylko o oświetlenie :)

Jakby mi przeszkadzała ta "czystość rowerowa" to bym żadnego Convoya nie kupił, a mam i jeżdżę z nim od dawna. Po prostu kierownice szosowe mają to do siebie, że mają słabą pojemność na dodatkowe gadżety a owijka/układ linek utrudnia mocowanie czegokolwiek. Jak zamocuję latarkę na górze kierownicy to mi koliduje z licznikiem na mocowaniu typu "out front" albo utrudnia trzymanie dłoni, jak pod kierownicą to siedzi krzywo bo nie ma równego podłoża (własnie przez linki).

Skoro bontrager za w sume niemałą kase potrafi zrobić coś małego i mocnego (bo głównie o widoczność w dzień mi chodzi, na noc każda lampka jest widoczna), to pomyślałem, że ktoś już pewnie wynalazł jakiś chiński odpowiednik tylko nie mogę go znaleźć. Bontrager ma BT i ant+ którego nie potrzebuje, fajne wymiary, fajny tryb strobo. Ostatecznie go kupię jak nie znajdę nic fajnego, ale zanim to zrobię sprawdzam wszystkie opcje :)

Do tego mój Convoy nie potrafi zapamietać trybu migającego i jak go włącze to ponownie muszę robić 4 pół-kliki żeby to włączyć. To też takie trochę irytujące. Jeszcze są takie rozwiązania, ale z tych bardziej porządnych i markowych wcale nie są jakieś bardzo tanie... Np testowałem bar fly'a za ponad 100zł i bardzo słabo trzymał licznik przez co musiałem się go pozbyć. Z kolei np k-edge ma podobne mocowanie, które kosztuje prawie tyle samo co lampka bontragera.... i bądź tutaj mądry :)

Obrazek
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Alternatywa dla Bontrager Ion 200

Post autor: Mociumpel »

Kupne chińskie COnvoye mają "prostackie" sterowniki które są do latarek a nie do roweru - używanie prostego chińskiego Convoya do roweru jest niewłaściwe (razi, wali po oczach i ma lipne tryby). Można kupić Convoya do roweru - z soczewką, ze sterownikiem z trybami jakie sobie wymarzysz - ale to spory koszt ale przy latarce za 200 zł wart - skoro chcesz Bontraga który jest maciupki a można Convoya 5x lepszego (czasy, ilość światła - to szczególnie bo i w dzień i w nocy można JEDNĄ latarkę używać ... itd) to czemu nie?(Bocian je sprzedaje i Greg - od nas ze światełek). Po taniości ale mając zmyślne palce idzie kupując sterownik zmodzić taką rzecz po swojemu za 1/3 ceny - wtedy taka latarka jest na rower i ma zmyślne tryby - chińska się nie umywa.
Konkret - najnowsza nowość viewtopic.php?f=2&t=24417 - wg mnie najciekawszy dla Ciebie tryb to 7 gdzie masz moc maksymalną Bontragera przez 12 godzin - światła ciągłego (który może być stały lub "mrugany" na kilka sposobów), a najlepszy wg praktyczności to tryb 9 gdzie masz 8 GODZIN jazdy z mocą 300lm co jest wystarczające do jazdy 30/h poza miastem ... całą noc ...
CO zaś do ilości miejsca na kierownicy - ja mam połowę szerokości kierownicy dowolnej kolarki a mam licznik, telefon i latarkę, do tego hamulec przód tył i cyngle do zmiany biegów - więc nie narzekaj ;) i jak się uprę to pod koniec sezonu mogę jechać szybciej niż Ty na 2x cięższym rowerze ...
durian
Posty: 3
Rejestracja: sobota 30 maja 2015, 08:37

Re: Alternatywa dla Bontrager Ion 200

Post autor: durian »

Mhm...
ODPOWIEDZ