Dyfuzor do ledów na GU10

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
mauser
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2020, 03:06

Dyfuzor do ledów na GU10

Post autor: mauser »

Mam oświetlenie punktowe w łazience w suficie podwieszanym, oprawy na GU10 i w nich zamontowane żarówki LED od Bociana (bardzo dobre swoją drogą).
Te żarówki mają diodę COB zamontowaną w głębi odbłyśnika, przez co efektywny kąt świecenia to około 60-70 stopni w dół. Oprawy mam z opcją przechyłu "swing" ale nie o to chodzi.
Oczka świecą z grubsza pionowo w dół, dając beam na podłodze o jakiejś tam szerokości. Trochę jest też w łazience światła odbitego, ale nie za dużo.

To co chciałbym osiągnąć, to znaleźć jakiś dyfuzor, który mógłbym założyć/dołożyć/domontować lub po prostu włożyć pomiędzy żarówkę GU10 a sprężynkę mocującą w oprawie. Ten dyfuzor najlepiej jakby miał kształt wycinka kuli/sfery. Wtedy światło pochodzące z diody COB oświetlałoby wewnętrzną powierzchnię dyfuzora, i na zewnątrz byłoby przekazywane w zupełnie innej - bardziej wypełniającej pomieszczenie formie. Krótko mówiąc, poszerzyłby się zakres kąta świecenia.

Potrzebuję efekt wypełnienia łazienki światłem, a nie jedynie świecenia pionowo w dół.
Miałem taki efekt w innym lokalu, z LEDami o dosyć podstawowej jakości, Kanlux Tedi 7W WW.
Tedi (i podejrzewam wiele jemu podobnych konstrukcji czyli kilka małych diod tuż pod dyfuzorem mlecznym) oświetlał łazienkę "w pełni" - i takiego efektu mi potrzeba, tylko z jakością i trwałością światła porządnego.

Od Bociana wziąłem takie żarówki ponieważ typu świecącego szerszym kątem aktualnie ani w przyszłości nie miał dostępnego. Pozostaje więc pogodzić się z tym co jest albo pokombinować - słowo klucz ;)


Czy można gdzieś kupić / zamówić / uzyskać takie dyfuzory? Np. ze szkła, plastiku, czy czegokolwiek.

Zdarzyło mi się zwiedzić wszystkie popularne markety budowlane i przejrzeć wszystkie żarówki LED na GU10 posiadające taki mleczny plastikowy dyfuzor zamontowany jako podstawowy rozpraszacz, kupić takie nadające się do oskalpowania i to uczynić (a nie wszystkie się nadają).
Niestety przepuszczenie doskonałej jakości światła przez taki shit-dyfuzor kończy się co najmniej dziwną jakością światła wyjściowego, dlatego szukam innych pomysłów/kierunków.

Najważniejsze byłoby w tym:
- mleczny/mrożony kolor, ale nie barwiący (w czerwień, zieleń lub inne kolory)
- najlepiej szklane
- najlepiej sferycznego / lekko kulistego kształtu, chociaż jeśli towar byłby dobrej klasy to może płaski też wystarczy

Skąd to wziąć? Może od producenta LEDów z Chin? Albo od szklarza na osiedlu?
ODPOWIEDZ