Parę pytań technicznych, plus jaki thrower.

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Damian_jo

Parę pytań technicznych, plus jaki thrower.

Post autor: Damian_jo »

Hej wszystkim. Dłuższy czas siedzę na forum ale głównie jako "skrytobójca" - czytam, za wiele nie wypowiadając się - bo co mam mówić jak nie znam tematu / większej ilości latarek nie miałem w ręce. Nie bawię się też w składanie latarek, ale jestem po stronie światłolubnych ludzi.
Przepraszam jeśli nie ten dział - poprosiłbym w razie co Administratora o przerzucenie w odpowiedni dział ewentualnie wiadomość gdzie to umieścić to poprawię :oops:

Posiadam (zamówione u Dariusza70) :
Convoy S2+ z XM-L2 z ref OP ze sterownikiem 3way nowy - od razu pierwsze pytanie, wykręcona opcja na 3.04A - ile taka latareczka może dawać światła? - w zasadzie doczytałem że nie więcej jak okolice 1000-1200 lumenów

Convoy M21A z diodą SST70 z ref SMO - około 3200 lumenów

W okolicach wypłaty powinna dotrzeć
Convoy L6 z XHP 70.2 z ref SMO ze sterownikiem wykręconym do 7A, z przedłużką na 3 ogniwa - po aukcjach z archiwum ze znanego portalu aukcyjnego widzę że po przeróbkach potrafią mieć ~5600 lumenów (standard 4200 / zmierzone 3800)

Posiadam także:
Skilhunt H04 z ref TIR - pierwszy zakup po masie dobrych opinii z tego forum apropo poprzednika. Idealnie działa w pracy, dobra do pochodzenia po górach, fajnie rozłożenie światła i w 3/4 trybie wystarczająca do chodzenia po lesie czy górach nocą. - około 900 lumenów -> 500 lumenów po nagrzaniu

Maglite 3D ale wydaje mi się że z diodą kryptonową, fajnie byłoby ten kawał żelastwa przerobić na coś mocniejszego, nie posiadam niestety dostępu do tokarki co by ogarnąć pigułę - kiedyś przywieziona z USA. Chyba że jest ktoś kto po za wymianą z kryptonowej diody na leda ogarnął coś więcej?

Dostałem z pracy także
Mactronic Flagger z ref SMO, dioda bliżej nieznana (chociaż opis mówi TG2 3535 LED +), zamiast COB w dwóch kolorach jest jeden w ciepłej barwie

Więc przedstawiając "własny sprzęt" mam parę pytań.

Przede wszystkim - czy dobrze doczytałem / doszukałem się informacji apropo powyższych / moich latarek jeśli chodzi o moc / strumień świetlny?
Po drugie - poszukuję po za Convoyem L6 jakiegoś fajnego throwera. Zawsze wydawało mi się że im mocniejsza / lepsza / nowsza dioda tym więcej światła daje a że tylko od reflektora zależy jakie jest światło na wyjściu. Znalazłem informacje jednak (też na naszym forum) o tym że nie zawsze duża dioda jest lepsza akurat w takich warunkach.
Nie stać mnie - chyba, na latarki pokroju Fenix czy Olight a wydaje mi się że przerobione profesjonalnie latarki przez Dariusza czy Bociana i innych użytkowników przeżyją dłużej niż takie jak wychodzą z fabryki.
Wracając do throwera - wiem że im mniejsza dioda tym lepsze skupienie światła, z tym że mniejsza dioda = mniej światła. Jakie na dzień dzisiejszy jest optimum jeśli chodzi o diodę? Nie chcę żeby latarka dawała światło jak laser, fajnie jakby świeciła trochę szerzej daleko, myślę że te 500m wzwyż fajnie jakby było ładnie oświetlone.

Czy Convoy L6 w takiej opcji jak podałem wyżej - będzie dobrym throwerem?
Czytam też że S8+ jest dobrą opcją o daleki zasięg, jednak tam nie wpakuję raczej XHP70.2, masa osób poleca XP-G2 czy XHP35HI / XPL-Hi.
Serio koledzy, pogubiłem się. Co da w skrócie mniejszy split a jaśnieszy spot przy tej samej latarce (załóżmy że zmieszczą te diody) - taki XHP70.2 czy XHP35?

I jeszcze jedno - jakim cudem taki Mactronic mimo niewielkich rozmiarów (fakt że inna barwa światła - zimno-neutralna) potrafi dać "na oko" podobną ilość światła jak Convoy S2+ (na pewno Mactronic daje więcej światła skupionego, ale świeci też dalej).

BTW planowałem zamienić wspomnianego S2+ którego stosuję na rower, na Kdlitkera Bl70s (po fajnej recenzji "Diodka") ale zabawa z koszykiem na aku, waga tego wszystkiego na szosie + dokupienie koszyka trochę mnie zniechęciło. Nie chcę 2 latarek, a przydałoby się coś świecącego podobnie jeśli chodzi o rozkład światła jak Kdlitker z jasnością na poziomie 3/4 S2+ z modu Dariusza. Fakt że na ten moment jestem zadowolony z S2+ na szosie ale jak jest opcja mieć więcej / lepiej to zaczynam czuć niedosyt.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Parę pytań technicznych, plus jaki thrower.

Post autor: Mociumpel »

Ogólnie sposób świecenia latarki reflektorowej - dwie skrajne zależności - flooder (zalewacz? - szeroko świecący) i thrower (wąski skupiony daleko świecący - wręcz punktowo)
1. Mała dioda i duży ref SMO - gładki (w sensie o dużej średnicy w stosunku do rozmiarów diody - nie musi być głęboki) = daleki zasięg, snop igła, spot punktowy, spill (czyli korona światła wkoło spota - b. jasnego środka) ledwo widoczny ot taka słabiutka aureola
2. Duża dioda i mały ref i do tego płytki - idealny przepis na światło zalewowo, świecące obszarowo a nie na zasięg
3. stany pośrednie czyli odpowiedni dobór wielkości reflektora i rodzaju diody powoduje powstawanie "dopasowanego" pod Twoje oczekiwania obszaru spota (jego rozmiaru, wielkości i tym samym zasięgu)
4. Nie moc diody sama w sobie ale "moc świetlna" do wielkości powierzchni - czyli im bardziej intensywny i malutki punkt światła tym latarka "dalej" zaświeci - nawet w niewielkim reflektorze - bo ogólnie liczy sie proporcja wielkości/rozmiaru świecącego punktu do powierzchni reflektora.

Na chwile obecną istnieją umownie 4 poziomy "mocy świetlnej" która czyni z latarki "laserowe bźidło" lub kolumne światła
- Mała dioda http://kaidomain.com/Osram-KW-CSLNM1-TG ... ED-Emitter - mistrz kieszonkowych trhrowerów - ze względu na ogólnie niewielka ilość światła na max prądzie raczej zabawka dla fanatyków - fajna szpada ale zabawka
- większa i mimo wieku całkiem "zdrowa mocowo" dioda http://kaidomain.com/Flashlight-DIY-and ... ED-Emitter - w zasadzie w swojej klasie mistrz zasięgu
- 4 matrycowa http://kaidomain.com/Flashlight-DIY-and ... ED-Emitter - bardzo mocna dioda ale trudna bo TYLKO na 12V - stąd raczej w b. dobrych latarkach gdzie wymagany jest porządny sterownik boost - idealna do zooma Convoy Z1 ;)
- dioda potwór http://budgetlightforum.com/node/71340 - bardzo mocna bardzo wydajna bardzo trudna do PEŁNEGO ożywienia, łykająca nawet 25A - wymagająca DUŻEJ a raczej masywnej i ciężkiej latarki - po prostu przy tych prądach POTWORNIE szybko się nagrzewa

Powyższe płaskie diody w dowolnej latarce poprawiają co najmniej 1,5 do nawet 2x zasięg w porównaniu z diodami z kopułkami - pierwsze dwie są łatwe do opanowania z czego raczej jako użyteczną wskazałbym XP-L HI (do ok. 1300 lm) ale zastosowana np. w COnvoyu C8 da bardzo przyzwoity rzut.
Gdybym miał wskazac tania mocna to wziałbym XHP35 w takiej latarce http://kaidomain.com/Led-Flashlights/kd ... ight-Black - jest mała poręczna i ma bardzo zasięg co najmniej 600m - a przede wszystkim dzieki ogólnie dużej mocy jasno świeci sama z siebie po bokach.
Jest jeszcze cos takiego https://www.banggood.com/Astrolux-FT03- ... 44145.html - bardzo dziwna - mocno świecącą z fajnym interfejsem o zasięgu ponad 700m na Turbie niestety wraz ze słabnącą bateryjką maleje i to dość mocno ilość światła - po prostu zastosowano bardzo fjny ale prosty sterownik bez podtrzymania "mocy w czasie" ale z dobrym interfejsem sterującym.

CO do latarek modowanych - zazwyczaj kiedy przewalisz kilkanaście latarek czy czegokolwiek dostrzegasz nie tyle własne potrzeby co ułomności tanich latarek tzw. gotowców, ale poznając swoje preferencje i mając doświadczenie wskażesz bezbłędnie czego ostatecznie szukasz - ja postawiłem na zoomy - wg mnie po "dostrojeniu" mają to co najważniejsze - regulacje szerokości świecenia plus brak spilla co pozwala oświetlać TYLKO wybrany fragment obszaru - dla innych to wada dla mnie zaleta.

Z powyższych rozważań wynika jedno - nie ma latarki reflektorowej uniwersalnej do wszystkiego ALE gdybyś "magicznie" wzmocnił 2-3-4 x Convoya S2+ to w zasadzie będzie on swiecił cora zmocniej i mocniej oświetlając coraz szerszy i dalszy obszar - to jest jakas droga ALE na przeszkodzie staje problem cieplny i energetyczny - np. Convoy S21A - nieco większy brat S2+ pozwala podwoić moc świecenia z 1000 na 2000 lm a wieksze ogniwo ze znacznie sprawniejszym ogniwem zredukowac nieco cieplne problemy ale ... to dalej latarka "bliskozasiegowa" tzn. świecąca dalej ale tylko dzięki większej "surowej mocy" z nieco mocniejszej diody (przykładowo moja konstrukcja TYLKO rowerowa viewtopic.php?f=2&t=24223 ). Ida do mnie obecnie soczewki 5 i 10 stopniowe będę sprawdzał na ile to "zmieni" świecenie - ale to raczej jako zaspokojenie ciekawości niz docelowa zmiana - to co zrobiłem starcza na 300 i 900 lumenach do naprawdę długo i dobrze świeci ogólnie do 25 metrów
Damian_jo

Re: Parę pytań technicznych, plus jaki thrower.

Post autor: Damian_jo »

Rozróżniam thrower od floodera - jeden daje punktowe światło (w zależności od szerokości spota) a drugi im więcej światła szeroko tym lepiej.

Mały ref jest w S2+, szeroki / duży jest w L6 - jednocześnie staramy się ładować najjaśniejszą / największą diodę jaka się zmieści tzn że z tych latarek nie da rady zrobić throwera?
Nadal nie potrafię tutaj zrozumieć podstaw fizyki - reflektor załamuje odpowiednio światło, jakim cudem mocniejsza dioda (która jest większa) powoduje że światło się bardziej rozprasza zamiast iść zgodnie z reflektorem... powiedzmy że idee głębokości osadzenia diody która wpływa na rozproszenie ogarniam.

Myślę że z tego co doczytałem to najlepszy zasięgowo będzie C8/C8+ Convoy z diodą XPL HI ładnie wysterowana ewentualnie XHP35 Hi
Zacząłem szukać to spodobał mi się ten mod viewtopic.php?t=22221 ale znowu poszła rozmowa na temat że lepiej Kdlitkera C8.2 którego sam wrzuciłeś w propozycję. Ten Astrolux też fajny - chociaż Diodek testował chyba nawet FT03 w wersji z "s" na końcu. I tam też zamontowana jest SBT 90.2 ... dużo tego.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Re: Parę pytań technicznych, plus jaki thrower.

Post autor: plecho1 »

Skupienie zależy od wielkości reflektora i od dobrego zogniskowania punktu świetlnego. Kiedyś w szkole podstawowej i w średniej dość dobrze to tłumaczono. Światło odbija się pod takim kątem od powierzchni pod jakim na powierzchnię pada zatem łatwiej jest zrobić optymalny odbłyśnik dla maleńkiego punktu niż dla dużego bo przy małym można tak to zrobić by światło odbijało się tylko w jednym kierunku.
Takie moje mazgajki dla wyjaśnienia :)
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Oczywiście nie sugeruj się krzywizną narysowanego reflektora bo nie był on projektowany a jedynie narysowany w paincie :)
Damian_jo

Re: Parę pytań technicznych, plus jaki thrower.

Post autor: Damian_jo »

Z tym że większa dioda ma większy kąt świecenia czyż nie? więc niezależnie od kąta padania na reflektor - powinna dawać podobną ilość światła w spocie + dodatkowo z racji załamywania światła na odbłyśniku dawać szerszy spill. Czysto teoretycznie - jaka jest zależność ilości światła w spocie od ilości lumenów dawanej przez diodę?

Załóżmy że "jakiś Convoy" po zamontowaniu diody XP-G2 daje spot o jasności 25k luxów przy 500 lumenach mocy, jeśli zamontujemy mu 2x większą diodę (załóżmy XHP50.2) - to ile więcej lumenów musi dawać dioda (XHP50.2) aby w tej samej odległości dawała tyle samo luxów w spocie (co XP-G2)?
Czy jest to do ogarnięcia w tej samej wielkości latarki jeśli chodzi o odpowiednie oddawanie ciepła / nie spadanie prądu na diodzie?
Albo bardziej "na moje" - mając te 2 latarki, i "załóżmy" potrafi ta na G2 dać zasięg 200m przy prądzie 2A , to w przypadku montażu 50.2 ile muszę władować w diodę co by dawała tyle samo światła w spocie na odległości 200m (wtedy zarówno na 50.2 będzie świecić i szerzej jasno, i doświetlać 200 metrów dalej). Wtedy będe mógł wiedzieć że np dając jej (XHP50.2) zamiast 2A, dam jej 3A - co zwiększy efektywny zasięg do 300m, mając jednocześnie dużo swiatła obok siebie - a takiej jasności i zasięgu na G2 w granicach zdroworozsądkowego wykręcania prądu na diodzie - nie otrzymam.

Mam nadzieję że jasno / czytelnie napisałem. Jeśli pomyliłem wartości, założenia to mnie poprawcie proszę. (dane jako takie biorę ze stronki cree.com jeśli chodzi o maks prądu w diodę, wielkości diod itd)
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Re: Parę pytań technicznych, plus jaki thrower.

Post autor: plecho1 »

Ważna jest ilość lumenów na pole powierzchni świecącej. Czyli powiedzmy dioda 1mm2 dająca 1000 lumenów przy takim samym refie SMO powinna mieć teoretycznie podobny zasięg jak dioda 4mm2 dająca 4000 lumenów. Tylko ta większa przy 4000 lumenów będzie się około 4 razy mocniej grzała.
Damian_jo

Re: Parę pytań technicznych, plus jaki thrower.

Post autor: Damian_jo »

Kurcze, to mnie troszkę załamałeś - myślałem że jednak jest to kwestia 2 krotności, a nie od razu 4x ...

To kwestia teraz jak C8+ z XHP-HI / XHP35 HI / KDLITKER C8.2 będzie się miał do M21A z SST70 który zakupiłem u Dariusza? Chciałbym podobny strumień światła ale bardziej skupiony więc świecący dalej. Czy warto iść w te KDL C8.2 / C8+? Czy zobaczę różnicę? W zasadzie M21A z SST70 jest pomiędzy opcją z XHP35 a XHP50.2 - więc powinna miec zasięg mniejszy niż 35 a większy niż 50.2 - dobrze rozumuję?
Czy jednak poczuję różnicę w odległości w przypadku C8,KDlitkera a M21A ?

Pozwolę sobie zadać ponownie też pytania z 1 postu:
TG2 3535 LED + - co to za dioda? Mactronic Flagger

Czy jak podałem ilości lumenów (orientacyjne) - zgadzają się ze stanem faktycznym? Chciałbym bez zakupu czegoś mocniejszego, wiedzieć ile światła widzę a w ile warto się pakować.

S2+ - około 1000, M21A - około 3200, L6 około 5600
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Parę pytań technicznych, plus jaki thrower.

Post autor: Mociumpel »

Abyś zrozumiał pojęcie kandeli czyli "jaskrawości" światła w danym miejscu - potocznie można toto nazwać "moca punktową" - musiałbyś posiadać najprostszy światłomierz, który pozwoliłby ci na podstawie pomiaru jasności spota szacować "moc punktowa" latarki i na tej podstawie obliczać teoretyczny zasięg latarki.
W praktyce wygląda to tak:
1. umieszczasz światłomierz przy ścianie
2. umieszczasz latarke w pewnej odległości od ściany np. 3-5m
3. świecisz w kierunku światłomierza spotem "szukając" najwyższej wartości
4. odczytujesz wartość najwyższą i mnożysz przez odległość do kwadratu
5. wynik to przybliżona "moc punktowa" czyli kandela
im jest ona wyższa tym dalej świeci latarka - teoretycznna odległość to:
odległość = pierwiastek kwadratowy z (kandela/0,25)

Ilość lumenów z latarki NIE DECYDUJE wprost o zasięgu, o nimdecyduje SKUPIENIE które wprost zależy od powierzchni reflektora i jego odpowiednio dobranej geometrii - sa zapewne wzory na teoretyczne wyliczanie zasięgu zaleznie od stosunku wielkości diody do reflektora ale niestety nie znam ich wprost - kwestia poszukania.
Optymalna gestość mocy do ilości ogólnego światła w wyniku czego powstaje zasięg a jednoczesnie "dużo lumenów" to własnie XPL-Hi, XHP35 Hi, SBT90.2 - z czego XHP35 Hi w latarce wielkości C8.2 (czyli nie za duży reflektor i niewielka sama latarka) dając ok. 2000 lm (przy mocy ok. 20W) daje także zasięg na poziomie 600 m minimum - niestety taki punktowy szperacz przydaje sie raczej do drapania chmur lub "se poświecenia" w górach ze zbocza na zbocze.
Empirycznie jesli nie chcesz próbować kupując kolejne latarki uwierz tym którzy proponuja konkretne rozwiązania - wtedy krótka drogą zdobędziesz wiedze praktyczno-teoretyczną bez wydatków.
Tutaj https://www.youtube.com/watch?v=8_T-YIvWNmQ od 9 minuty zobacz jaskrawość zasięgu 1,5 km (z XHP35 Hi i chwile później jasność dużej "niepunktowej" diody ale za to prawie 8000 lumenów - wszystko to z tej samej latarki - zobacz ile daje skupienia reflektor wielkości wiaderka a jednocześnie o ile "za mały" jest w stosunku do tej dużej diody ;)
marekwoj
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 14:40
Lokalizacja: Jaktorów (k. Żyrardowa)

Re: Parę pytań technicznych, plus jaki thrower.

Post autor: marekwoj »

Jak chcesz coś, co dużo dalej zaświeci niż Convoy L6, to proponuję Astrolux MF02 a jeszcze lepiej MF04. Niestety potrzeba 4x więcej kaneli aby zasięg 2x był większy.
Damian_jo

Re: Parę pytań technicznych, plus jaki thrower.

Post autor: Damian_jo »

Czyli da radę zwykłym luxometrem / światłomierzem wbudowanym w telefon sprawdzić moc latarki i te "teoretyczne zasięgi"?

M21A daje 80000k luxów
S2+ 7500lx
Mactronic 6500lx
Skilhunt 1320lx
Wszystkie sprawdzane z metra = te same wartości
Co miało by dać
M21A - 141 metrów
S2+ - 43 metry
Mactronic - 40 metrów
Skillhunt - 18 metrów
Rozumiem że kandela razy 0,25 a nie dzielić. Bo przy dzieleniu wychodzi że M21A miałby 565m zasięgu, S2+ 173m, mactronic nie wiele mniej, a czołówka około 72 metrów.

Filmik ciekawy, jestem ciekawy jakiej wielkości musiałby być reflektor żeby przy takiej ilości światła świecić punktowo i jaki miałby zasięg po takim modzie. Ale podoba mi się. Chociaż wydaje mi się że takie coś to już dla mnie przerost formy nad treścią i ewidentnie dla fun'u będzie trzeba zostać przy C8+ do pobawienia się i jak to fajnie napisałeś "se poświecenia / drapania chmur" - i będę chyba latarkowo i świetlnie spełniony.

Myślę że Convoy L6 jest dobrym pomysłem, jestem ciekawy w takim razie ile on będzie potrafił dać światła / zasięgu bez skalpa. Nie mogę się doczekać aż Dariusz dla mnie ją przygotuje ;)

To ostatnie pytanko i chyba temat będzie wyczerpany - XHP 35 czy XP-L HI do tego throwera?
Myślę po prostu nad tą S8 (czy już S8+) z zamówieniem na ogarnięcie latarki, wymaksowania w niej co się da, wymiany pasty itd itp - czy jednak ideałem będzie ten KDLitker. 5 latarek w moim zestawie na pewno mi wystarczy ;)
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Re: Parę pytań technicznych, plus jaki thrower.

Post autor: rafalklis »

Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Parę pytań technicznych, plus jaki thrower.

Post autor: Mociumpel »

Światłomierz to urządzenie "skalibrowane" czyli "nauczone" mierzyć natężenie oświetlenia w sposób w miarę poprawny i obiektywny czyli pokazujący wyniki PRAWDZIWE czyli wiarygodne, "światłomierze" telefoniczne to raczej wskaźniki - jesli wykorzystujemy je stale i porównujemy rózne latarki ale w tym samym miejscu i cąły czas tym samym telefonem to można takie pomiary traktować w miarę wiarygodnie ale WSKAŹNIKOWO czyli jasność latarki do jasności innej latarki ale co do REALNEJ ilości luxów to byłbym bardzo wstrzemięźliwy - ilośc luxów z telefonu NIGDY nie odpowiada prawdziwej ilości luxów ze światłomierza - NIGDY
Stąd Twoje pomiary telefonem NIE SĄ wiarygodne (nie pokazują prawdziwych luxów tylko "jakieś" luxy) ale mogą dla Ciebie stanowić pomoc przy wyborze czy poszukiwaniach docelowej latarki - widzisz jak świeci spot i dostrzegasz związki między wielkością refa i diody i widzisz różnice.
We wzorze na zasięg DZIELISZ przez 0,25 i wynik "pierwiastkujesz" - obliczony zasięg jest TEORETYCZNY czyli znowu wskaźnikowy - realny zasięg nie jest wprost "określalny" - po prostu krótkowidz widzi inaczej/bliżej, zdrowy młody inaczej/dalej a osoba z lornetką to dostrzega rzeczy nawet na 1,5 km (o ile latarka na tyle sięgnie - nawet teoretycznie) - ogólnie plus/minus obliczona wartość dzielimy przez 2 i wtedy WIDIZMY COŚ w tej odległości - gołym okiem lub w okularach.
Niemniej dzięki WYLICZONEJ wartości zasięgu (z pomierzonej wartości luxów światłomierzem) można porównywać dowolne latarki z dowolnego zakątka świata do siebie - czyli rybki z rybkami a nie widelec z łopata ;)
Ostatnio zmieniony środa 02 wrz 2020, 08:35 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 1 raz.
Damian_jo

Re: Parę pytań technicznych, plus jaki thrower.

Post autor: Damian_jo »

Dzielę dzielę - ale wychodzi że mój M21A powinien dawać około 565m zasięgu w co nie uwierzę nigdy w życiu, aczkolwiek jakieś porównanie mam do reszty latarek, kalibracji co prawda "światłomierz w telefonie" nie posiada ale jak to napisałeś - rybki z rybkami. Jestem ciekawy czy telefon przekłamuje dużo na + czy na - .
W każdym razie trochę rozjaśniła mi się sytuacja i raczej skieruję się w C8+ z XHP35HD / KDLitker C8.2 albo coś wten deseń ;) astroluxy nie moja bajka chyba.
Dzięki serdeczne w takim razie koledzy.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Parę pytań technicznych, plus jaki thrower.

Post autor: Mociumpel »

Zasięg teoretyczny to taki trochę wyssany z palca "argument" który wyliczany jest do wartości natężenia światła 0,25 luxa (są różne teorie że to niby w ciemną noc z księżyca w pełni i że niby widać coś w dali przy takim natężeniu - co bez lornetki przy kilkuset metrach nie ma racji bytu i takie tam) - przy dobrym odczycie kandeli wyliczona odległość jest po prostu łatwo weryfikowalna teoretycznie.
Realnie te 0,25 luxa powinno rosnąć wraz z odległością i barwą światła i wielkością obiektu plus z dodatkowym ograniczeniem braku rozróżnialności kolorów - no ale wstępne założenia "teoretyzujące" normalizują po prostu wyniki przez co łatwiej pomiar z Australli porównać do wyników z Polski ;)
PS - przykładowo w odległości ok. 20 m przy wartości ok. 5-6 luxów na powierzchni ciemnoszarej (mokry beton) widzę wyraźnie kształt i blade kolory czegoś ale dopiero przy ok. 15-20 luxach ZNACZĄCO poprawia mi się rozróżnialność kolorów powierzchni obserwowanego czegoś (dokładnie koca w kwiaty ;) ) przy zaznaczeniu że sama dioda ma CRI 80+ co najmniej.
Teoretyzując powyższy wynik potrzeba co najmniej 2-3 x więcej światła aby znacząco wzrosła szczegółowość (kolorystyczna) obserwowanego obiektu.
Aby maksymalizować dostrzegalność czegokolwiek stosuje zoomy - ostatnio Convoya Z1 z dioda XHP35 HD 5000 CRi80+ gdzie wraz z rosnącą odległością minimalizuję sobie obszar obserwacyjny (znaczy kręcę i zmniejszam kółko świecenia) co jednocześnie zwiększa mi intensywność spota a tym samym z automatu mam coraz "lepiej widzę" to co dalej. Dodatkowo zoom "wycina" tylko ten obszar który obserwuję - dla poszukiwaczy to źle bo "nie widzą obok" czyli jeśli coś ruchomego pojawi się w obszarze spilla/korony to ja tego nie zobaczę w zoomie a w latarce reflektorowej ruch "przemknie zauważony" - no ale co kto lubi, ale właśnie miękkie przejścia w świetle rowerowym pozwalają dostrzegać rzeczy "obce" katem oka, co wyzwala reakcję.
ODPOWIEDZ