Zasilacz do G4 led - jaki?

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
mmateusz
Posty: 23
Rejestracja: piątek 27 lis 2015, 14:56
Lokalizacja: Warszawa

Zasilacz do G4 led - jaki?

Post autor: mmateusz »

Witam,
Planuję zmienić w kinkiecie 10x halogenów G4 20W na ledy Osram 2.4W (12V AC DC)
Obecnie są tam 2 transformatory elektroniczne 35-110W, wiec wnioskuję, że mam za małą moc, żeby to dobrze działało.
Jaki zasilacz do tego mam kupić?

- transformator elektroniczny "od 0", czyli np 0-50W, czy też
- zasilacz 12V DC, np. 35W-50W

Obecnie zmieniłem 3żarówki na ledy, żeby nie zejść poniżej tych 35W, bo chwilowo nie jestem w stanie określić które żarówki są podłączone do jednego i drugiego transformatora. Działa na razie ok.

Idealnie pewnie byłoby wstawić 2x transformator elektroniczny 0-110W - wtedy działałoby i na led i na halogenach, ale to 2x koszt.
--
mmateusz
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Re: Zasilacz do G4 led - jaki?

Post autor: GanzConrad »

mmateusz pisze: poniedziałek 26 paź 2020, 16:45 - transformator elektroniczny "od 0", czyli np 0-50W, czy też
Jakiś dzisiaj wysyp tych samych tematów ;-)
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3740767.html

Żaden transformator elektroniczny (czyli taki dedykowany do halogenów) nie nadaje się do żarówek LED (przynajmniej teoretycznie), ponieważ:
- nie startuje od zera bo żeby się włączyć, potrzebuje obciążenia i to rezystancyjnego (bo na wyjściu jest AC), LEDy są obciążeniem DC i to za zwyczaj impulsowym co będzie zakłócało jej pracę.
- to jest przetwornica samowzbudna, która zmienia częstotliwość pracy wraz z obciążeniem, do tego stopnia, że przy małym obciążeniu piszczy (schodzi poniżej 25kHz), a najpierw zaczną ją słyszeć zwierzęta domowe

- Jeśli chcesz 10szt * 2.4W to potrzebujesz najlepiej zasilacz 12V (~30W) stabilizowany napięciowo i żarówki na G4
- z powodu braku chłodzenia - nie jestem zwolennikiem żarówek zalanych szkłem lub żywicą
- dlatego też nie lubię żarówek zakrywających elektronikę bo nie wiesz czy jest tam driver, czy same rezystory i nie wiesz czy jest kondensator niwelujący stroboskop 100Hz (edit: zapomniałem dodać,że przy wspomnianym zasilaczu stałonapięciowym nie musisz się tym martwić)
- z powyższych powodów trudno jest polecić jakieś żarówki do żyrandola (czyli świecące dookoła)
Zerknij na podlinkwany wątek, może coś wyjaśni.
mmateusz
Posty: 23
Rejestracja: piątek 27 lis 2015, 14:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasilacz do G4 led - jaki?

Post autor: mmateusz »

W takim razie zamontuję zasilacz DC 12V, ok. 30W

Przetestowalem dzis te zarowki diodowe G4 Osram i dzialaja zarówno na 12V AC, jak i 12V DC w obydwu polaryzacjach.
--
mmateusz
ODPOWIEDZ