Akumulator Ni-Mh

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Silarox
Posty: 37
Rejestracja: wtorek 11 wrz 2018, 16:59
Lokalizacja: Polska

Akumulator Ni-Mh

Post autor: Silarox »

Cześć,
mam takie pytanko.
Na pewno zauważyliście używając latarek z aku Ni-Mh, że jak jest końcówka mocy w aku to latarka zaczyna migać żeby nie rozładować do końca ogniwa. Tu pytanie - czy to zależy od diody (sterowniki) czy może od akumulatorka?
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Re: Akumulator Ni-Mh

Post autor: plecho1 »

Pewnie to zależy od sterownika który bada napięcie na ogniwie i przy minimalnym, bezpiecznym dla niego sygnalizuje rozładowanie.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Akumulator Ni-Mh

Post autor: BKK »

A to miganie nie jest przypadkiem efektem tego, że sterownik rwie pracę na niskim napięciu zasilania? Jest ono na progu zadziałania sterownika i jak ten ruszy, to spada poniżej i ten się wyłącza. A jak wyłączy to wzrasta na tyle, że ten próbuje się załączyć.
Silarox
Posty: 37
Rejestracja: wtorek 11 wrz 2018, 16:59
Lokalizacja: Polska

Re: Akumulator Ni-Mh

Post autor: Silarox »

Ok, czyli to zależy od sterownika w latarce.
W sumie szkoda, bo ponoć te aku wybuchają jak się je rozładuje, komuś się to zdarzyło?
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Akumulator Ni-Mh

Post autor: Dziubek »

Jak rozładujesz, poniżej zalecanych 2.5V, to albo uda Ci się ją reaktywować i będzie dalej działać albo kaplica i ogniwo do wymiany.
Skąd te tezy o wybuchach ?
Silarox
Posty: 37
Rejestracja: wtorek 11 wrz 2018, 16:59
Lokalizacja: Polska

Re: Akumulator Ni-Mh

Post autor: Silarox »

Słyszałem o tym i to sporo, nawet na tym forum.
A pytam bo mam kilka latarek, nie takich złych na 3 bateryjki aaa, ale na luzie wchodzi tam 1 aku nimh. Tylko właśnie nie wiem jak go tak w porę wyciągnąć żeby ie rozładować do końca.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Akumulator Ni-Mh

Post autor: Dziubek »

Małe sprostowanie, ja mówiłem o Li-Ion i ich napięciu. Coś źle doczytałem.
Ale przy Ni-MH też raczej nie słyszałem aby było to częste zjawisko.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Re: Akumulator Ni-Mh

Post autor: plecho1 »

Jeśli chodzi Ci o stosowanie jednego ogniwa Li-Ion zamiast trzech AAA i nie masz pewności czy latarka ma zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem to możesz zastosować ogniwo lLi-Ion z zabezpieczeniem.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Re: Akumulator Ni-Mh

Post autor: Sosenia »

Silarox pisze: niedziela 29 lis 2020, 23:18 W sumie szkoda, bo ponoć te aku wybuchają jak się je rozładuje, komuś się to zdarzyło?
Mi kiedyś wybuchły akumulatory NI-MH pozostawione (jak zawsze) w aparacie fotograficznym... Obudowa aparatu rozerwana, a akumulator w strzępach rozrzucony po całym pokoju...
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Silarox
Posty: 37
Rejestracja: wtorek 11 wrz 2018, 16:59
Lokalizacja: Polska

Re: Akumulator Ni-Mh

Post autor: Silarox »

Czekajcie
To Li-iony też czasami wybuchają jak się je rozładuje?
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Akumulator Ni-Mh

Post autor: Dziubek »

Nie. Ani jedne, ani drugie nie wybuchną. Tutaj mamy pewnie przypadek mieszczący się w granicy błędu pomiarowego, że tak powiem. Powątpiewam aby konkretnie rozładowanie spowodowało takie coś, ale tutaj trzeba by było diagnozować konkretny przypadek a nie uogólniać.
ODPOWIEDZ