Zakup miernika cęgowego

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
Goferjw
Posty: 187
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2014, 21:35
Lokalizacja: Jarosław

Zakup miernika cęgowego

Post autor: Goferjw »

Drodzy Forumowicze,
Jako iż na koniec roku wpadło dodatkowe $$$, chciałbym je wykorzystać i wreszcie zakupić miernik, na który od dłuższego czasu choruje.
Chodzi mianowicie o miernik cęgowy 8)
Niestety przez wzgląd na ograniczony budżet, tego dodatkowego grosza wpadło w okolicach 250 PLN - taką kwotę chciałbym maksymalnie przeznaczyć na zakup.

Tyle tytułem wstępu, na forum u nas za wiele nie było, ogólnie w temacie multimetrów cęgowych nawet wujek Google w danym zakresie wypluwa mi dwie propozycje, jedną zgodną z tym co opisane było w tym temacie

1. Uni-T UT210E oficjalny sklep na portalu na "a"
2. Uni-T UT203+ oficjalny sklep na portalu na "a"

W tej części postaram się opisać czego oczekuje od zakupionego sprzętu, dlaczego akurat bardziej ten a nie ten drugi, etc.

To tak, multimetr, jak sama nazwa wskazuje ma mi umożliwić mnogość funkcji :lol:
Poszukuje multimetru z pomiarem AC i DC, w miarę możliwości dokładnego i z dużym zakresem pomiarowym.
Ogólnie do zastosowań typu ile latarka "szamie" prądu z akumulatora, jakieś tam drobne pomiary np. w aucie czy motocyklu pod tytułem "szukanie co wpierdziela prąd".
Oczywiście zdaje sobie sprawę, że wszystkiego się nie da mieć, mieć zakres mierzonych napięć do 1 kV (nie trzeba mi tyle), prądów do 1 kA(prądu rozruchowego w aucie też raczej sprawdzał nie będę) z jednoczesną dokładnością do 0,01 V czy A, tym bardziej przy tak okrojonym budżecie - no po prostu raz, że cena, a dwa - praw fizyki nie przeskoczymy.

Wracając na ziemię, skłaniam się ku propozycji numer 1, cena niższa, zakres mierzonych wartości mniejszy ale za to dokładność większa - patrzę tu głównie na ewentualne błędy pomiarowe mierzonych prądów, czyli najważniejszy powód moich rozważań i chęci zakupu omawianego miernika.

I jeszcze jedno pytanie, odnośnie samych wartości +-, co będzie większym odchyleniem od prawdy - 2% + 10 czy 2,5% + 5 ? :[

Zaznaczam, że starałem się aby napisane było poprawnie pod względem merytorycznym, ortograficznym, interpunkcyjnym, politycznym i ogólnie z jajem :hyhy:
Dyskusje mile widziane, wykazanie błędów w mojej logice jak najbardziej wskazane.
Ostatnio używane
S41, EC03, H03
ODPOWIEDZ