Router - Wi-Fi nie wyrabia

....nie pasujące gdzie indziej...
marekwoj
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 14:40
Lokalizacja: Jaktorów (k. Żyrardowa)

Router - Wi-Fi nie wyrabia

Post autor: marekwoj »

Hej w Nowym Roku,

Mam Neostradę 20 Mb (bo nic innego poza LTE nie mogę mieć) z routerem który dostałem od Orange TP Link TD-W8950N.
Laptop + jeden komputer mam połączony kablem i tu zawsze jest OK. Problem jest z Wi-Fi, co jakiś czas (czasami co kilka godzin, czasami co kilka minut) następuje „przytkanie” czyli wpisuję jakiś adres www a komputer/telefon nie dostaje połączenia, ewentualnie strona się pojawia po 20-30 sekundach. Na pewno to nie jest sprawa zasięgu, bo nie zależy to od odległości a kanał na którym mam Wi-Fi jest nie używany przez nikogo w pobliżu.

Kiedyś byłem bardzo zadowolony z tego routera, Wi-Fi też działało OK. Wydaje mi się, że problem pojawiał się stopniowo i być może to kwestia ilości urządzeń? Bo kiedyś po Wi-Fi łączyły się tylko 2-3 telefony, a teraz telefonów jest 5, tablety, TV, konsola…. Łącznie naliczyłem 12 sprzętów łączących się po Wi-Fi. Oczywiście nie są wszystkie naraz używane, ale są podłączone do routera.

Mam drugi router, Netis WF2419, kiedyś jak nie było kabla do stacjonarnego komputera to używałem go jako kartę Wi-Fi, w tej roli działał bardzo stabilnie. Więc połączyłem go kablem z tym TP Linkiem i zrobiłem drugą sieć Wi-Fi. Jest trochę lepiej (cześć sprzętów łączy się do jednej, część do drugiej) ale całkiem dobrze też nie jest. Tyle, że ten Netis to też słaby sprzęt, kosztował chyba z 50 zł. Czy około 6 urządzeń może go już tak dociążać, że nie wyrabia?

Zastanawiam, co można zrobić aby było OK. Pewnie najlepiej byłoby wyrzucić oba routery i użyć jednego, niestety mocniejszy ruter (procesor 2 rdzenie) z modemem ADSL to powyżej 500 zł. A podobno Orange będzie u mnie światłowód robić, twierdzą że w ciągu roku będzie. Rok temu to samo mówili, ale może w końcu światłowód zrobią, więc trochę bez sensu w ADSL inwestować.

Ale czy kupno dobrego routera i połączenie z TP Linkiem rozwiąże problem? Czy jak wszystkie sprzęty łączące się po Wi-Fi przepnę na nowy router, czyli będą do niego podłączone 2 kompy + router, to będzie działał jakby miał 3 komputery podłączone?
Ewentualnie wszystko można przełączyć na nowy, więc do TP Linka byłby tylko kablem nowy router połączony. Ale czy mimo wszystko ilość sprzętów nie będzie jakoś TP Linka obciążać?
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Re: Router - Wi-Fi nie wyrabia

Post autor: Sosenia »

To może być wina tego routera od Neostrady - miałem ten sam model i nawet w sieci po kablu coś świrował. Teraz przy zmianie umowy wymieniłem na LiveBox, działa tylko jako modem.

Modemu wbudowanego w router nie polecam, właśnie z tych powodów co napisałeś - cena i kiedyś ADSL zniknie. Urządzenie od Neostrady bym zostawił, wszystko co w nim niepotrzebne wyłączył i kupił swój, porządny router, gdzie raz się zainstalujesz i zapomnisz co jest dalej - jak się zmieni technologia, dostaniesz modem do światłowodu i podepniesz go do swojego, już ustawionego routera. Co swoje - to swoje :)

PS. Co do LTE - mam jako drugi Internet (pakiety Aero2) i żałuję, że podpisałem umowę na Neostradę... Działa nieporównywalnie lepiej.
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
ODPOWIEDZ