Naświetlacz z czujnikiem

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
tow.molibden
Posty: 50
Rejestracja: wtorek 04 maja 2010, 20:24
Lokalizacja: Warszawa

Naświetlacz z czujnikiem

Post autor: tow.molibden »

Witam po długiej przerwie!
Mam do Was pytanie - szukam naświetlacza led na elewację budynku i zależy mi, żeby miał zarówno czujnik ruchu, jak i czujnik zmierzchu, żeby nie włączał się za dnia, gdy po ogrodzie biegają dzieci. Moc tak do 20 max 30W. Fajnie by było, żeby dawał możliwie ciepłe światło.
Widziałem jakieś naświetlacze z czujnikami PIR, czyli niby rozpoznającymi temperaturę intruza (powinno to wyeliminować kwestię bujających się na wietrze gałęzi, których w ogrodzie mam sporo), ale nie wiem czy to rzeczywiście działa.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Re: Naświetlacz z czujnikiem

Post autor: murgrabia1410 »

Odpowiem tak. Z bujającymi się gałęziami, krzakami jest problem. Ja mam 3 potencjometry (ustawienie zmierzchu/czułość intruza/czas świecenia). I dopóki mi nie wycieli drzewa przed oknem, to takie coś nie miało racji bytu. Te czujnik nie mogą mieć nic przed sobą. Wyzwala je nawet śnieżyca. A z gałęziami to już masakra. Nie wyregulujesz jak ci się bujają.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Naświetlacz z czujnikiem

Post autor: Mociumpel »

https://orno-sklep.pl/naswietlacz-ogrod ... -2881.html - przykładowy ładny czarny i biały niedrogi - PIR jest pod spodem co uniemozliwia tzw. podpełzanie pod naświetlaczem
https://www.luxmarket.pl/product/naswie ... iem-czarny - podobny ale brzydszy z b. dobrym czujnikiem - nieco droższy
Powyższe to raczej naświetlacze "dekoracyjne" czyli oprócz świecenia także ładnie wyglądają niż użytkowe typu https://elektrycznie.pl/produkt/flood-5 ... 500lm.html które sa zazwyczaj brzydkie ale mocne.
Innym rozwiązaniem jest dowolny naświetlacz LED i jakis bardzo dobry czujnik ALE OSOBNO np. https://allegro.pl/oferta/czujnik-ruchu ... 9527592505 ...
Inna sprawa to OBSZAR detekcji - zazwyczaj chińskie wynalazki w naświetlaczach nie są najlepszej jakości, te lepsze markowych naświetlaczach także nie grzeszą "supersprytem" - najlepszym rozwiązaniem jest opcja ostatnia - osobny mocny naświetlacz np. 100W i czujnik osobny z zasięgiem nawet do 20m (ale to drogie rzeczy są)
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Re: Naświetlacz z czujnikiem

Post autor: murgrabia1410 »

Na ADHD gałęzi nic nie pomoże. Drogi czy tani. Jedynie z własną definicją stref. Tak jak się to ma w kamerach monitoringu. Ale osobiście się nie spotkałem. Kombinowałem z zaklejaniem części soczewki itp. Miałem nawet jakiś ze specjalnym algorytmem wykrywania bosch,farnell ;-) Doświadczenia zebrane w przeciągu 12 lat. Jedynie wycięcie drzewa pomogło :mrgreen:
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Re: Naświetlacz z czujnikiem

Post autor: Sosenia »

W przypadku kamer to nawet strefy nie pomogą. Zawsze jakiś tam liść, czy gałąź pomacha do kamery, a jak nie bezpośrednio, to gra cieni zrobi swoje. W czujkach alarmowych są 2 rodzaje, PIR i mikrofalowa - może czujnik mikrofalowy, o ile jest dostępny do lamp, pomoże?
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Re: Naświetlacz z czujnikiem

Post autor: murgrabia1410 »

Mikrofalowe są dostępne na 12V i 230V. Gdzieś mi się wala po warsztacie, taki na 12V. Niestety są czulsze od PIR. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie oddzielonej czujki od naświetlacza. I umiejscowienie jej tak, aby nic nie kolidowało w jej polu widzenia. Jeżeli pozwalają na to możliwości techniczne.
tow.molibden
Posty: 50
Rejestracja: wtorek 04 maja 2010, 20:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Naświetlacz z czujnikiem

Post autor: tow.molibden »

Koledzy, uprzejmie dziękuję!
"ADHD gałęzi" bardzo trafne :) To jeszcze wrócę do pierwszego zagadnienia czyli czujnik zmierzchu plus ruchu. Macie jakieś propozycje?
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Re: Naświetlacz z czujnikiem

Post autor: murgrabia1410 »

Kup taki z 3 potencjometrami. Drogi czy tani? U mnie nie miało to znaczenia w działaniu. Każdy wykrywał na 23m i wzbudzał się od gałęzi. I jeszcze taka ciekawostka. PIR'a można oszukać powolnymi ruchami, krokiem. Mikrofalowy już nie tak łatwo. Mikrofalowy wykrywał ruch przez zamknięte drzwi garażowe.
ODPOWIEDZ