Recenzja latarki Kdlitker C8.2 XHP-50.2 (Smokuxx1987 mod)

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Awatar użytkownika
Miotacze_Fotonów
Posty: 30
Rejestracja: piątek 01 sty 2021, 23:40

Recenzja latarki Kdlitker C8.2 XHP-50.2 (Smokuxx1987 mod)

Post autor: Miotacze_Fotonów »

Obrazek

Patrząc na tego Kdlitkera C8.2 faktycznie trudno oprzeć się wrażeniu, że gdzieś już tą latarkę widzieliśmy ;). Jednak o ile body jest bardzo zbliżone do Convoya C8, tak elektronika jest już zupełnie inna. Zacznijmy może od diod, ponieważ ich wybór jest ciekawy. C8.2 dostępny jest w wersji bazującej na XHP-35 Hi, XHP-35 HD, oraz na XHP-50.2.
XP-L Hi, XP-L HD i XM-L2 też są dostępne, ale kto tam by się nimi interesował ;). Żeby było ciekawiej każda z tych diod jest dostępna w 3 barwach - 3000K, 5000K i 6500K. Jak widzicie wybór jest spory.

Obrazek

Sercem mojego C8.2 jest neutralna XHP-50.2, która to dodatkowo została oskalpowana przez Michała Długosza. Michał podniósł też nieco prąd w najwyższym trybie - z jakiś 5.6A do 7.9A >:D! Fabrycznie było tu nieco ponad 2000lm. Ile teraz jest - trudno mi określić. Aczkolwiek z 30k lux z metra zrobiło się teraz 65k. Ktoś może teraz powiedzieć - na co komu tyle światła, przecież i tak po minucie będzie spadek…

Obrazek

...Otóż nie będzie. KDL posiada przetwornicę, przez utrzymuje stałą ilość emitowanego światła, aż do wyczerpania akumulatora. Jeśli ktoś Was kiedyś zapyta jak powinna wyglądać stabilizacja w latarce - możecie śmiało pokazać mu ten wykres. Jak mu się przyjrzycie - zobaczycie, że latarka w czasie testu była chłodzona… Spadku ilości światła nie będzie też z jeszcze jednego powodu - latarka ta nie posiada zabezpieczenia termicznego. Jak nietrudno się domyślić, przy tak wysokim natężeniu prądu w turbo, które to będzie jeszcze wzrastać, żeby utrzymać stałą ilość światła - Kdlitker C8.2 będzie generować bardzo dużo ciepła. Chciałem dokonać pomiar bez chłodzenia. Po 8 minutach trwania testu zakończyłem go z obawy przed uszkodzeniem elektroniki. Co w cale nie było takie proste, ponieważ miałem problemy z jej wyłączeniem - tak bardzo była gorąca. Jakbyście planowali kiedyś zwiedzać koło podbiegunowe nocą, to piszcie PW, bo chyba wiem czego Wam będzie trzeba :D.

Obrazek
Obrazek

Myślę, że pobór prądu w innych trybach też Was zaciekawi - 1.85A w trybie wysokim (~800lm), 0.475A w średnim (~250lm) i 0.019A w niskim (~10lm). Poza tymi czterema trybami mamy jeszcze strobo, które aktywujemy szybkim dwu-klikiem. Strobo nie jest zapamiętywane. Tymi wszystkimi trybami sterujemy za pomocą przycisku (forward) umieszczonego na dupce latarki, dokładnie tak, jak ma to miejsce w przypadku Convoya. Kdliterka C8.2 możemy postawić na dupce mimo obecności tylnego włącznika. O dziwo latarka stoi całkiem stabilnie.
Wracając jeszcze do tego jak świeci C8.2 po modzie Michała. To, że mocno już ustaliliśmy. Rozkład światła przypomina ten z Convoya C8 na XP-Lu… no któż by się spodziewał :D. Z takich ciaśniej świecących latarek, to pod ręką mam jedynie Convoya S2+ na bardzo cieplutkim XP-Lu Hi U4 7A. Chyba nikogo nie zaskoczę jeśli powiem, że jest ciaśniej. Jeśli chodzi o barwę oskalpowanego XHP-50.2 5000K to zaraz za spotem robi się żółtawo. Zaś sam spot jest biały.

Obrazek
Convoy S2+ XP-L Hi U4 7A (~840lm) vs. Kdlitker C8.2 XHP-50.2 5000K (wysoki)

Obrazek
Convoy S2+ XP-L Hi U4 7A (~840lm) vs. Kdlitker C8.2 XHP-50.2 5000K (turbo)

ISO: 80, czas: 4s

Obrazek
Utorch UT02 na neutralnej XHP-35 Hi 3D 5000K - również po modzie: 2.1A -> 5.6A.

Obrazek
Kdlitker C8.2 XHP-50.2 5000K

Pełna lista modyfikacji poczynionych przez Michała (Smokuxx1987):
- dioda na podłożu miedzianym z bezpośrednim padem termalnym,
- podłoże diody przylutowane do mosiężnej piguły,
- piguła na paście termoprzewodzącej na bazie srebra,
- przewody do diody grube w oplocie silikonowym,
- dioda oskalpowana w celu zwiększenia zasięgu,
- podniesiony prąd w diodę,
- wymieniony włącznik na niskooporowy,
- zmostkowane przelotki na włączniku oraz sprężynka włącznika + przylutowany mosiężny krążek w celu poprawienia styku z ogniwem i zminimalizowania spadków napięcia
- gwinty przesmarowane smarem silikonowym, który nie degraduje oringów.

ObrazekObrazek

I to tyle ode mnie - taka tam recka na szybkości. Kiedyś może strzelę więcej beamshotów. Chłonnych wiedzy odsyłam do: http://budgetlightforum.com/node/55636

Mateusz Markowski

Zachęcam do zajrzenia na moją grupę latarkową na FB: www.facebook.com/groups/latarkowa/
Strona Miotaczy Fotnów: https://www.facebook.com/Miotacze.Fotonow
Ostatnio zmieniony poniedziałek 11 sty 2021, 02:34 przez Miotacze_Fotonów, łącznie zmieniany 1 raz.
"Mieć rację godzinę wcześniej niż inni: przez godzinę być uważanym za element aspołeczny." ~Antoine de Rivarol
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Recenzja latarki Kdlitker C8.2 XHP-50.2 (Smokuxx1987 mod)

Post autor: Pyra »

Miotacze_Fotonów pisze: czwartek 07 sty 2021, 22:01 Patrząc na tego Kdlitkera C8.2 faktycznie trudno oprzeć się wrażeniu, że gdzieś już tą latarkę widzieliśmy ;). Jednak o ile body jest bardzo zbliżone do Convoya C8,
He he, a mnie się od razu skojarzyło z innym modelem latarki, tak z początku XXIw, krótko mówiąc "nihil novi sub sole"
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Dostępne diody to XRE i "potwór" MC-E, kto to jeszcze pamięta... :roll:
Miotacze_Fotonów pisze: czwartek 07 sty 2021, 22:01 Żeby było ciekawiej każda z tych diod jest dostępna w 3 barwach - 3000K, 5000K i 6500K. Jak widzicie wybór jest spory.
Tak żeby zejść na prawidłową terminologię, to chodzi o zakres temperatur barwowych światła...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Re: Recenzja latarki Kdlitker C8.2 XHP-50.2 (Smokuxx1987 mod)

Post autor: Sosenia »

O ile się nie mylę, U4-MCU z diodą Cree Q5 była w takiej samej obudowie. Oferowała przed dziesięcioma laty zabójcze 230 Lumenów :)
Ale najważniejsze, działa do dziś :)
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
ODPOWIEDZ