Roboczy szperacz

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Roboczy szperacz

Post autor: Sosenia »

Witajcie,

chciałbym nieco odświeżyć temat lamp roboczych. W zasadzie mam na to 2 powody. Mam 2x10 W naświetlacze na statywie. Najtańszy produkt.
- miałem dziś nieprzyjemność spawać w ciemnościach, rozproszone światło z marnych ledów niewiele pomagało... H03 dzielnie mnie wspierał, niestety na maskę spawalniczą nie pasował :P
- mam wrażenie, że moje naświetlacze świecą gratis w UV - połączyłem fakt ostatnio bolących oczu podczas malowania ścian w ich świetle oraz dzisiejsze dziwne zachowanie przyłbicy ściemniającej - co chwilę coś migało, dodatkowo utrudniając spawanie, w zasadzie robiłem to po omacku...

Naświetlacze "zalewowe" zamienię na 2x20 W Ledvance 4000K, natomiast chciałbym przy okazji zaopatrzyć się w robocze szperacze, do takich właśnie zadań jak "spawanie w ciemności" :) - i tu już nie jest tak kolorowo z wyborem... Jako że ma to być robocza lampa dodatkowa, chciałbym coś dość mocno skupiającego światło, dajmy na to przynajmniej jak S2. Co polecacie? Cena raczej średnio-niska, powiedzmy w granicach 100zł.

PS. Że S2 mogę użyć ze statywu to wiem, praktykowałem :) Jak nic ciekawego się nie znajdzie, powołam do służby "zależane" szperacze (np. Astrolux C8).
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Roboczy szperacz

Post autor: Mociumpel »

Kup se zooma - na topie jest Convoy Z1 z SST40 - w wersji wprost z pudełka jest po mojemu dobry - jeśli chcesz pomodzic to podpowiem jak - mam w swoim XHP35 HD 5000K CRi80+ - wtedy będzie bardzo dobry - na 3 trybie mam ciągłe 1100-1000 lm do ostatniego soku.
Ilość światła i obszar podświetlany regulowana trybem lub skupieniem - wsadzasz na statyw i jedziesz, a dobre CRI pomaga Ci widzieć barwy naturalnymi.
Bądź kolejnym który doświadczy pracy z RÓWNO oświetlonym obszarem roboczym ;)
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Re: Roboczy szperacz

Post autor: Sosenia »

W sumie to jest dobry plan. Zakładałem, że kupię stacjonarne, ale dobrego zooma jeszcze nie mam, upiekłbym trzecią pieczeń na tym samym ogniu. Nie widzę innych wersji niż SST40, albo mam już ślepotę po wczorajszym UV, o modyfikacji pomyślimy potem - i jak po szybkim porównaniu diod widzę, sterownik chyba też będzie do wymiany z uwagi na różne napięcie..? Co więcej zyskam po wymianie na XHP35? Według specyfikacji, SST40 jest jednak o te 4 W mocniejsza, chodzi o to, że ma gorszą wydajność i gorsze przewodzenie ciepła?
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Roboczy szperacz

Post autor: Mociumpel »

Idąc schematami - po co sie kupuje zooma? - ano po to żeby dławić innych laserowym promieniem mi cieszyć japę zasięgiem i rzekomą uniwersalnością takiej latarki.
Laser uzyskuje się przy maciupkim emiterze (który zazwyczaj jest mało wydajny) i w sporej soczewce co czyni zooma dość nieporęcznym stąd schodząc na ziemie i chcąc stworzyc zooma uniwersalnego trzeba dać na tyle duży/mały/wydajny emiter aby mimo wszystko na skupieniu wypluwał trochę tych lumenów (po stratach) a latarka miała na tyle małą/dużą soczewkę aby owe straty nie były karkołomne.
Gdyby chciec MIEĆ ten laser to najlepszym emiterem jest PŁASKI czyli cos XPL HI, któryś z Osramów ostatnio modnych lub XHP35 HI - mój wybór zazwyczaj pada na ten ostatni bo posiada wersje HIGH CRI które w zoomie jako roboczym światełku mogą się przydać.
Dodatkowo mimo tego że jest to dość stary emiter (w ciągu 2-3 miesięcy pojawia się nowe XHP35.2 HI) to daje CZYSTY obszar bez zabarwień (jak to ma miejsce przy XHP50.2 i 70.2).
Dodatkowo sterownik Convoya XHP35HI ma b. dobra wydajność plus maksymalny prąd 2,3A (czyli mocne TURBO w sytuacjach awaryjnych) i dodatkowo zabezpieczenie termiczne - efektywnie daje pełną stabilizację na każdym z 3 trybów (na 3 dając ok. 1100 lm w zasadzie do końca - przy obecnych temperaturach nawet turbo 2200 schodzi dopiero po 10 minutach ;) do ok 1300 do końca ogniwa) a przy odpowiednio dobranej diodzie - ja mam XHP35 HD (czyli nie płaska bo daje ciut więcej lm, nie zależy mi na zasięgu a dla estetów daje "prawie kółko" na skupieniu) D4 5000K CRI80+ - czyli złoty środek między utratą wydajności a wysokim CRI.
Efektywnie - latarka zoom zyskuje stabilność w czasie, ładny odcień, przyzwoity zasięg i stopień wyżej w atrakcyjności jako "latarka uniwersalna".
Można rozważyć XHP50.2 w wersji 6V z mocnym sterownikiem 6A ale ze względu na wielkość samej diody w porównaniu z wielkością soczewki nie jest ona optymalna - jest po mojemu za wielka aby uzyskac "zabawowy laser" - XHP50.2 wsadziłbym w cos o większej soczewce (ja mam go w Jaxmanie Z1 gdzie uzyskuje ciut więcej lm w Turbie - 2500 zamiast 2200 w Convoyu, ale ma mniejszy zasięg ale dzięki większej masie trzyma Turbo 3x dłużej niż Convoy Z1 czyli rewelacyjnie spisuje się jako "naświetlacz terenowy" ;) ))
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Re: Roboczy szperacz

Post autor: Sosenia »

Gamoń ze mnie - nie sprawdziłem rozmiaru emitera. Teraz wszystko jasne :)
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
ODPOWIEDZ